«U-LEAD з Європою» допоміг створити добровільні пожежні команди на Дніпропетровщині

Кожен день ми, журналісти, отримуємо зведення про пожежі та надзвичайні ситуації в нашій області. Не всі ці події набувають широкого розголосу. Як правило, в газету і на сайт потрапляють новини, внаслідок яких є людські жертви. На жаль, й таких випадків чимало.

І якими б не були професійними і відважними наші українські рятувальники, сьогодні ситуація з пожежами в нашій області та й в країні в цілому досить складна.

56

Варто мати варту

“Сили цивільного захисту та засоби ДСНС не завжди забезпечують своєчасне реагування на надзвичайні ситуації, пожежі та інші небезпечні події через віддаленість їх від місць виникнення таких подій”, констатується в Стратегії реформування системи Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Як результат, гинуть люди, згорає майно.

– В Європейському союзі за статистикою у пожежах гине 1 людина на 100 000 жителів. В Україні залежно від року – 5-6 осіб, – розповів громадам Дніпропетровщини під час онлайн-семінару, організованого Програмою “U-LEAD з Європою”, колишній заступник головного командувача Державної пожежної охорони Польщі, член Президії головного управління Асоціації ДПО РП, генерал Марек Ковальський.

Отже, саме час переймати досвід Європи. У чому полягає їх успіх?

Виявляється, в країнах ЄС пожежна безпека – завдання, в першу чергу, органів місцевого самоврядування. Саме на території громад знаходяться добровільні пожежні дружини – вартові безпеки, основна бойова одиниця в боротьбі з вогняною стихією.

– Стратегія України з покращення пожежної безпеки передбачає, що пожежно-рятувальні служби мають доїхати на місто події протягом 20 хвилин, – каже Марек Ковальський. – Але, щоб виконати це завдання, громадам України треба побудувати потужну мережу добровільних пожежних команд. Саме об’єднані територіальні громади спроможні впоратися з цим процесом. Голови ОТГ та місцеві управління повинні відповідати за пожежну безпеку в ОТГ та сформувати свої пожежні частини. І мешканці громади мають залучатися до цих процесів.

За словами пана Ковальского, ЄС і Польща готові всіляко допомагати нашим рятувальникам і ділитися унікальнім досвідом.

До речі, в нашій області вже є ОТГ, представники котрих ознайомились з польськими досвідом й впроваджують в себе найкращі пожежні “лайфхаки”.

57

З добровольцями не страшна і епідемія

– В минулому році ми були одним з трьох регіонів, які стали учасниками пілотного проєкту, який проваджувався Програмою “U-LEADз Європою” спільно з польською Асоціацією добровільних пожежних команд, – розповідає керівниця Дніпровського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” Олена Тертишна. – 6 наших громад взяли участь у цьому проєкті і створювали свої пожежні команди. Цей проект був сінергетичним, він об’єднав багато партнерів. З одного боку це наші ОТГ, програма “”U-LEADз Європою””, країна Польща. З іншого боку – це структурні підрозділи Міністерства надзвичайних ситуацій України.

Потужна навчальна програми “U-LEADз Європою” для громад-учасників включала цикл тренінгів на базі регіонального офісу. А, щоб громади спроможно виконували цю функцію, їм були безкоштовно передані пожежні машини й сучасні захисні костюми.

– Крім того, у нас були навчальні збори тих вогнеборців, які записались і стали членами добровільних пожежних команд в територіальних громадах, – розповідає Олена Тертишна. -Голови громад, які взяли участь у цьому проєкті , стали лідерами добровільного пожежного руху. Наприклад,голова Лошкарівської територіальної громади Олександр Протченко брав участь у навчанні на базі ДСНС в Дніпропетровській області. Два тижні він жив у казармі зі своїми добровольцями, підтримував добровольців.

З початку епідемії коронавірусу, виявилося, що ті громади, які брали участь у проекті, більш оперативно реагували на надзвичайні ситуації і показали високу здатність захистити свою громаду.

– Коли почалась пандемія, ми зробили висновок: найбільш готовими терміново вжити ті чи інші заходи, наприклад, забезпечити людей похилого віку їжею, засобами захисту, були ті громади, які створилив себе добровільні пожежні частини. Більш того, ці громади не припинили роботи над створення МПЧ під час карантину. Наприклад, Гречаноподівська ОТГ нещодавно відкрила свій Центр безпеки. Вони засвідчили, що завдяки системі пожежної безпеки, разом з добровольцями, можна досягти значно більшого, – каже Олена Тертишна.

Миттєво відреагували на пандемію і в Миколаївській громаді.

– Коли зникли всі засоби захисту, ми не могли знайти їх в аптеках, Миколаївська ОТГ закупила 7 тисяч захисних масок за власний бюджет. При цьому ці маски були з посиленим захистом. Маски роздали усім членам громади разом з інструкцією, як ними користуватися. Ця громада зробила ось такий швидкий крок і жодного захворювання за цей період в них не зафіксовано, – констатує керівниця Дніпропетровського РО .

До речі, за результатами пілотного проекту, Миколаївська ОТГ була визнана кращою. Тому крім техніки і спецодягу, вона отримала спеціальний “приз” від організаторів проєкту. Представникам цієї ОТГ подарували медичний бокс, який обладнаний усіма засобами допомоги при будь-якій надзвичайній ситуації.

Жителям громад продемонстрували, чому навчилися добровольці на Фестивалі вогнеборців. Команди показували, які вони вправні, як долають смугу перешкод, виконують командну роботу під час бойового розгортання.

– Мешканці зрозуміли, що їхнє життя в безпеці , якщо в громаді створена добровільна пожежна частина – підкреслює Олена Тертишна.

58

В нас є потенціал

Прагнення допомагати добровільним пожежним дружинам підтверджують і в Головному управлінні ДСНС України у Дніпропетровській області.

– Керівництво ОТГ можуть створювати або комунальні підприємства, які виконують завдання на постійній основі, або добровільні дружини, які можуть залучатися в тому чи іншому випадку, – пояснює заступник начальника Головного управління Едуард Горбачов. – Зі свого боку, ми всіляко заохочуємо і сприяємо розвитку цього руху.

За словами Едуарда Горбачова, законодавство не забороняє органам місцевого самоврядування матеріально заохочувати добровольців.

У Польщі, наприклад, зараховується час, витрачений на роботу: від моменту виїзду команди на пожежу і до моменту повернення на базу. За цей час отримують гроші всі, хто бере участь у ліквідуванні пожежі. Всі ці люди мають професію і допомагають на добровільній основі. Самі встановлюють графік, хто коли несе службу.

59

– Але найчастіше зароблені кошти вони не забирають, а віддають на розвиток своєї пожежної команди, – каже експерт. – Більш того: коли поляки платять податки, вони можуть вказати, що певний відсоток з їх грошей має бути перерахований на утримання пожежної охорони.

Експерт підкреслює, що у цій країні дуже розвинена мережа добровільної пожежної охорони.

– Там на рівні ОТГ не існує державних частин. У них фактично кожна територіальна громада має мінімум одну частину. З того що мені довелося бачити, 1 громада має 8 (!) добровільних частин. У нас максимум 1, – констатує Горбачов.

Пожежна частина у Польщі – це не тільки осередок безпеки, але й центр культурного життя громади.

– У будівлі є невеликі конференц-зали, їдальні, які здають в оренду. На території знаходяться альтанки, де місцеві жителі за орендну плату проводять культурні та святкові заходи. А копієчка йде на утримання пожежної частини. Змалку вони заохочують дітей в пожежну частину, малеча виконує якісь обов’язки, утримує територію. Є добровільна пожежна частина, що складається виключно із жінок. Загалом пожежний рух у Польщі нараховує близько 700 000 чоловік! У них є діючі пожежники, хто бере безпосередню участь у ліквідації, і є ветерани, якi несуть знання, передають досвід. Є добровільні пожежні навіть в сеймі, – каже офіцер ДСНС.

Наш експерт знайомий і з досвідом Естонії, яка теж допомагає Україні в питанні пожежної безпеки. Але в цій країні взагалі ніякої винагороди добровольцям не передбачено.

– Якщо це добровольці, то про які гроші йдеться? Там держава виділяє кошти тільки на утримання техніки, паливо, – розповідає Едуард Васильович. – Коли вони створюють команду і готові включитися в загальний план – їм виділяють близько 10 000 євро на ремонт і бензин. Люди працюють безкоштовно.

Але на пожежній безпеці в цій країні не економлять.

– Естонія за розміром – третина Діпропетровщини. Але на цю територію тільки державних пожежних частин більше 80. А на всю Дніпропетровську область – 68. І це при тому, що Дніпропетровський гарнізон найбільший в Україні! – каже Едуард Горбачов.

Едуард Васильович брав безпосередню участь у пілотному проекті “U-LEAD з Європою”” по створенню добровільних пожежних громад.

– За гроші, виділені U-LEAD, ми навчали пожежників-добровольців, підготували 60 чоловік! – з гордістю каже заступник начальника Головного управління.

Наш співрозмовник упевнений: добровільним пожежним командам – бути! Потенціал у нашого населення є.

– Волонтерський рух в 2014 році – тому підтвердження, – каже він. – Проблема насамперед в органах місцевої влади, хочеться, щоб у них було більше можливостей. Поки що керівники ОТГ бояться, що не потягнуть фінансово утримання пожежної техніки, будівлі, комунальні платежі. Не всі громади готові вкластися, не всі розуміють, що життя людей – понад усе. Вони сподіваються на наші підрозділи.

60

Але, на жаль, чисельність та розміщення наших частин не перекривають тих територій, які існують. За нормативними документами, пожежна частина в межах території свого населеного пункту повинна реагувати на виклик протягом 10 хвилин з моменту виклику. За межами свого населеного пункту – протягом 20 хвилин. Це приблизно 13 кілометрів по дорозі! І це без урахування стану наших доріг. Для прикладу: частина, яка знаходиться в місті Нікополі, від крайньої точки Нікопольського району перебуває на відстані 70 км.

Так, утримання повноцінної місцевої пожежної команди в рік обходиться в півтора мільйона гривень. Це дорого. Але, якщо це змішана – комунальна і добровільна команди – бюджет зменшується в рази. Крім того, треба розуміти: місцева пожежна команда – підрозділ Громади. Ми їх координуємо, але вони, в першу чергу, виконують завдання, які ставлять органи місцевої влади. При правильному підході вони відпрацьовують свої гроші. Адже поруч із пожежною машиною можна поставити снігоприбиральну техніку, і допомагати громаді і взимку, і влітку. Є дитячі садки, лікарні, де треба позбивати бурульки. Десь доріжки почистити, дерева прибирати після урагану, – пояснює експерт.

Великі громади можуть дозволити собі утримувати цілий Центр безпеки. Це місце, де поруч знаходяться підрозділи поліції, рятувальники, медики. Такі Центри вже є, наприклад, в Слобожанській та Святовасилівській ОТГ, закінчують навчання пожежні центру безпеки Сурсько-Литовської ОТГ.

– Разом з міськвиконкомом і естонською стороною є ідея створення Центру безпеки у Таромськом, – каже Едуард Горбачов.

За словами нашого експерта, незважаючи на всі складнощі, процес формування місцевих пожежних команд йде повним ходом. На сьогоднішній день, найрозвиненіший у цьому плані Павлоградський регіон. Там всі громади мають у себе по 1 пожежній команді.

– Функціонують дві команди в Солонянському районі, у Криворізькому районі одна, у Софіївському, в П’ятихатському, у Васильківському, Межевському та інших. У нас дуже хороша місцева пожежна команда в Піщанці Новомосковського району, бойові підрозділи у Партизанському та Божедаровці. Працюють давно і плідно, – говорить Горбачов.

Потрохи розвивається й волонтерський рух.

– Наприклад, у Васильківському та Павлоградському районах працюють змішані команди. Там частина рятувальників – співробітники комунального підприємства, в основному, водії. Але, в разі необхідності, до них приєднуються добровольці. Волонтери отримують есемеску або телефонний дзвінок і підтягуються до місця надзвичайної події, – говорить експерт.

Всі члени місцевих пожежних команд проходять відповідне навчання.

– Добором кадрів займається ОТГ. Ми їх навчаємо на замовлення громад. Після чого вони включаються в загальний план.

І – за роботу!

– Польському пожежному руху понад 130 років, вони багато чому навчилися і дуже цим пишаються. Мі тільки на початку цього шляху, – каже Едуард Горбачов. – У нас ще все попереду!

Джерело: Днепр вечерний