Як ЄС підтримує громадянське суспільство в Україні

Про пріоритети та бачення ЄС щодо взаємодії з українським громадянським суспільством, а також про нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ТИ” — розповідає в інтерв’ю для EUProstir Сінзіана Пояна, керівниця програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

“Досвід, який я отримала, навчаючись бути громадянкою у своїй громаді, через власну громадську роботу, впливає на те, як я бачу громадянське суспільство. І йдеться саме про це — про відповідальність, яку кожен із нас несе за покращення наших громад та життя людей довкола”, — розповіла в інтерв’ю EUProstir Сінзіана Пояна, керівниця програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

Сінзіана Пояна відповідає за підтримку громадянського суспільства в Представництві Європейського Союзу в Україні. Вона працює в інституціях ЄС протягом останніх 10 років. Раніше Сінзіана брала участь у створенні низки неурядових організацій та мереж у Румунії та в інших країнах. Отримала ступінь магістра публічної політики в Центральноєвропейському університеті в Будапешті.

“Відчуваю дуже сильний зв’язок з тим, що робить громадянське суспільство”

Як ми знаємо, ви розпочали свою кар’єру в громадянському суспільстві. Розкажіть про свій досвід у громадському секторі до того, як стали керівницею програми з питань підтримки громадянського суспільства у Представництві ЄС в Україні.

— Я приєдналася до команди Представництва ЄС у вересні минулого року, тож, в Україні я віднедавна. Однак, протягом останніх 5 років я займалась питаннями, пов’язаними з громадянським суспільством у всіх країнах Східного партнерства, включаючи і Україну. Розпочала свою кар’єру в громадянському суспільстві, тому ця тема дуже дорога моєму серцю. І відчуваю дуже сильний зв’язок з тим, що робить громадянське суспільство. Я румунка, це також, гадаю, дає певний рівень зв’язку з Україною та цілями тут.

Я почала займатися волонтерською діяльністю у дуже молодому віці. Це дало можливість отримати доступ до курсів англійської мови у моєму маленькому містечку в Румунії. По суті, я була волонтеркою у місцевій громадській організації, яка працювала на захист прав дітей з інвалідністю в нашій громаді. Відтоді відчуваю причетність до того, як громадянин бачить відповідальність за побудову своєї громади, взаємодію з нею, намагаючись визначити проблеми та рішення — саме як окрема особистість.

“Досвід, який я отримала, навчаючись бути громадянкою у своїй громаді, через власну громадську роботу, впливає на те, як я бачу громадянське суспільство

Численні активності — залученість ще з 17 років, зокрема, до питань екології  — були дуже локальними, невеликими, але, мабуть, всі вони ставали частиною громадянської освіти і, зрештою, відповідальності перед моєю громадою. Досвід, який я отримала, навчаючись бути громадянкою у своїй громаді, через власну громадську роботу, впливає на те, як я бачу громадянське суспільство. І йдеться саме про це — про відповідальність, яку кожен із нас несе за покращення наших громад та життя людей довкола.

“Якщо говорити про українське громадянське суспільство, то, безперечно, це про енергію, яка є тут: потенціал для зростання, соціальних інновацій та залучення”

Ви уже кілька місяців в Україні. Яке враження справляє українське громадянське суспільство сьогодні?

— Якщо говорити про українське громадянське суспільство, то, безперечно, це про енергію, яка є тут: потенціал для зростання, соціальних інновацій та залучення. Навіть дорогою на це інтерв’ю я помітила групу молодих людей. Як я зрозуміла, вони були незадоволені тим, що авто припарковано на тротуарі. Вони фотографували номерні знаки. Гадаю, аби повідомити про незаконне паркування, щоб ці авто не заважали проходу. Тож, бачиш такі речі, таку енергію — долучатися до громадського життя, робити свій внесок, покращувати його. І це справді є надзвичайним —  не лише для регіону географічно, але і за будь-якими міжнародними стандартами.

Нещодавно в Брюсселі я мала зустріч з колегами, які залучені до подібної роботи (підтримка громадянського суспільства — Ред.)  в інших країнах світу. ЄС має близько 130 делегацій по всьому світу. Тож якраз ділилася тим досвідом, який є в Україні щодо розвитку громадянського суспільства — і він справді, справді особливий. Говорячи про інновації, енергію, мотивацію до участі, і навіть якщо це не прийшло одномоментно, то і про солідарність також. Якщо брати рівень громад, я зустрічаю тут багато людей, які хочуть покращити ситуацію і для своїх співгромадян. Готові ставати на захист когось, за справедливість. Це вражає. Однозначно, тут багато наснаги, яка випливає і з того, чого вдалось досягти громадянам України та українському громадянському суспільству.

“Моя головна місія тут — реалізувати бачення, яке ЄС має щодо взаємодії з громадянським суспільством у всій своїй зовнішній діяльності”

— На які аспекти ви — як менеджерка з підтримки громадянського суспільства для ЄС, плануєте зосередити свою діяльність в Україні?

— Я відповідаю за підтримку громадянського суспільства в Представництві ЄС. Моя головна місія тут — реалізувати бачення, яке ЄС має щодо взаємодії з громадянським суспільством у всій своїй зовнішній діяльності. З цього погляду, у нас є декілька пріоритетів, яких ми дотримуємо і які потрібно так чи інакше привносити і у відносини з Україною.

Звичайно, в Україні існує кілька рівнів політики, які нам потрібно враховувати. Перш за все, у нашій взаємодії ми керуємося потребами громадянського суспільства: за умови, що взаємодія з громадянським суспільством є важливою частиною просування демократичного управління, сприяння верховенству права, а також побудови життєстійкого суспільства. Суспільства, яке може витримати зміни і яке може включатись на шляху сталих змін. Це така загальна мета. Моє особливе завдання полягає в тому, щоб побачити, як ми розробляємо програми, як визначаємо точки входу суспільства для роботи з нами, над тим, що ми називаємо policy dialogue, консультуванням громадянського суспільства. А також — як ми фінансуємо організації громадянського суспільства, який тип організацій ми підтримуємо.

— Уточніть, будь ласка, про які саме пріоритети ЄС йдеться?

— В цілому, у нас є три основні пріоритети — забезпечити сприятливе середовище для організацій громадянського суспільства, упевнитися в тому, що є достатньо громадянського простору для громадян та організацій — для їхнього залучення до громадського життя. Другий пріоритет — це підтримка організацій громадянського суспільства в залученні до діалогу з урядом на національному, регіональному або місцевому рівнях. Третій — створити більше можливостей для організацій громадянського суспільства, аби вони могли досягати свого ключового мандата та виконувати свою роботу.

“У нас є три основні пріоритети — забезпечити сприятливе середовище для організацій громадянського суспільства… підтримувати діалог між організаціями громадянського суспільства та урядом… створити більше можливостей для організацій громадянського суспільства”

Наразі в Україні ми маємо значне фінансування, яке виділяється з нашої двосторонньої допомоги Україні — для організацій громадянського суспільства. Більша частина призначена для розвитку потенціалу. Тут ми маємо також великі проєкти, які займаються субгрантингом, особливо поза Києвом, для підтримки менших, молодих організацій. Проте також фінансуються і великі організації в Києві, які працюють у різних сферах: антикорупція, права людини, децентралізація, енергетичні питання, екологія, спорт. Дуже широкий спектр сфер.

“Ми нещодавно запустили нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ти”

 — Підтримка ролі громадянського суспільства через комунікації є також важливою.  Останні кампанії ЄС були дуже успішними в Україні.

— Так. До речі, для підтримки та просування ролі громадянського суспільства в Україні ми нещодавно запустили нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ТИ”. Кампанія покликана підвищити обізнаність українців про роботу організацій громадянського суспільства та позитивні результати, які вони приносять своїм громадам. Ми будемо розповідати про деякі ініціативи та людей, що стоять за ними — людей, які вкладають свій час, зусилля та ресурси, щоб змінити світ на краще. Я сподіваюся, що їхні приклади спонукатимуть молодих людей по всій Україні бути ще більш громадсько свідомими та брати участь у громадській діяльності у своїх громадах. Запрошую всіх відвідати сайт кампанії www.goznamy.org.ua (#GOZNAMY) та стежити за нашими соціальними мережами, де ми незабаром оголосимо челендж для громадянського суспільства.

“Без сумніву, підтримка Східної України залишається в межах загальних пріоритетів ЄС”

— Ми знаємо, що є велика підтримка міст на сході України. Чи будуть якісь зміни щодо підтримки проєктів там?

— Дійсно, зараз на сході України здійснюються масштабні проєкти. Вони реалізуються консорціумом наших партнерів з ООН і стосуються різних сфер —  розбудови громад, життєстійкості і розвитку громад, а також питань прав жінок та ін. Я поки не можу говорити про майбутні плани щодо цієї підтримки, але, без сумніву, підтримка Східної України залишається в межах загальних пріоритетів ЄС.

“Розглядаємо ініціативи — від переробки батарейок до підтримки змін у регулюванні енергоефективності та поводження з відходами”

— Як у новому десятилітті ЄС бачить співпрацю з українським громадянським суспільством? Можливо, планується новий фокус?

— Думаю, що основна зміна, навіть з огляду на глобальну дискусію, полягає в тому, що ЄС, і особливо наше нове керівництво, почали відігравати більш помітну роль у тому, що називають — мати справді глобальне управління з екологічних питань. Ви, мабуть, чули про Європейську Зелену Угоду (EU Green Deal). Це один із аспектів нашої зовнішньої та внутрішньої політики. З’явився він досить рішуче і, гадаю, що, великою мірою, завдяки “легітимізації” також з боку громадянського суспільства та груп активістів. Ви побачите це і з нашої співпраці та політичної активності в Україні. Для прикладу — ми розглядаємо ініціативи від переробки батарейок до підтримки змін у регулюванні енергоефективності та поводження з відходами.

Ці речі вже відбуваються, та все ж EU Green Deal, ймовірно, зробить їх помітнішими. Це позначиться і на громадянському суспільстві. Я читала звіт на початку цього року, якраз у січні, щодо даних про напади на громадських активістів. Боляче бачити, що й еко активісти є ціллю таких атак. Думаю, питання не тільки в тому, як пропонувати захист цим людям з погляду громадянського суспільства. Це говорить про масштаб проблеми та рівень опору тому, що врешті-решт має привести до кращого глобального майбутнього — для більш стійкого життя для всіх нас.

“Можу вам щиро сказати: відчуваю вину за те, що, живучи в Києві, я не сортую сміття”

— Після 10 років проживання в Західній Європі, можу вам щиро сказати: відчуваю вину за те, що, живучи в Києві, я не сортую сміття. Упевнена, що, маючи трохи інформації та можливості зробити це, громадяни України перейшли б на цей рівень. Можливо, у більш креативний інноваційний спосіб або ж, куруючись традиційними моделями поводження з відходами — по-сучасному чи по-західному, але щоб це відповідало їхньому стилю життя.

Це лише один з прикладів, де ви побачите рефлексію та великий поштовх з боку ЄС — у прагненні до більш зеленого способу життя з усім, що входить сюди  — енергетична стійкість, захист навколишнього середовища тощо.

“Меседж українському громадянському суспільству — вдячність”

— Який Ваш меседж українському громадянському суспільству? Можливо: “Не здавайтесь!” або ще щось…?

— Я не бачу українське громадянське суспільство, з яким я зустрічалася раніше тут або в Брюсселі — яке було б в точці “не здаватися”. Воно, більшою мірою, перебуває в точці відстоювання своїх прав. Воно віддане тому, аби реалізувати в Україні свою візію: аби Україна була розвинутою країною, яка вже не бореться з бідністю, де люди мають рівний доступ до послуг, знають свої права та вміють їх захищати. Де вони можуть співпрацювати з органами влади для досягнення цих цілей.

Більше того, я думаю, що ці уроки від українського громадянського суспільства варто передавати громадянському суспільству в інших країнах. Якщо є певний меседж від мене українському громадянському суспільству — то це вдячність. Поки громадянське суспільство в Україні досягає успіху, продовжує бути зразком для інших країн, ми всі вдячні: за те, що воно існує, виконує свої місії, сприяє плюралістичній дискусії, яка є важливою функцією незалежного та спроможного громадянського суспільства.

Джерело: Euprostir