ЄС профінансував модернізацію тренувального центру Запорізької АЕС

Теза про те, що людський фактор в атомній енергетиці відіграє вирішальну роль, не потребує підтвердження. Адже безпечна експлуатація атомних станцій залежить, перш за все, від кваліфікованих дій персоналу. Це добре розуміють на Запорізькій АЕС, і тому роблять все можливе для підвищення професійного рівня атомників.

“Запорізька атомна станція – це велика “кузня” фахівців. У нас реорганізована Служба управління людським ресурсом. Персоналу є де вчитися. Ми маємо свій навчально-тренувальний центр”, – розповів Петро Котін, генеральний директор ВП “Запорізька АЕС”.

nachaln

Навчальний комплекс Запорізької АЕС не має аналогів в Україні і є ключовим елементом в системі підготовки оперативного та ремонтного персоналу атомної станції. 117 досвідчених інструкторів проводять навчання на тренажерах, які є аналогами діючого обладнання. Фахівці на практиці вивчають роботу енергоблоків в режимах нормальної і аварійної ситуацій. Центр отримав ліцензію від Державної інспекції ядерного регулювання.

“За цією ліцензією ми готуємо начальників змін станції, начальників змін блоків, провідних інженерів”, – говорить Валерій Мартинюк, начальник НТЦ ВП “Запорізька АЕС”.

Центр ввели в експлуатацію в 1993 році. Комплекс складався з двох корпусів. Для того, щоб підготовку проходили не тільки оперативники, але й ремонтники, виникла необхідність побудувати новий корпус. Його відкрито 1 вересня 2017 року. Цей сучасний об’єкт – справжній “полігон”, де персонал може отримати відповідні навички, необхідні для безпечної експлуатації АЕС. Вартість проєкту – 700 млн грн.

292065

Це стало можливим завдяки Європейській комісії в межах програми “Інструмент співробітництва в ядерній безпеці”. Міжнародні партнери направили на будівництво об’єкта 13 млн євро.

22 навчальні лабораторії, оснащені сучасною технікою – головне надбання тренажерного комплексу спеціальної підготовки персоналу. Сучасною базою зацікавилися не лише українські, а й зарубіжні фахівці.

“Уже приїжджали гості з Китаю. Ми підготували три курси для навчання персоналу. Йде процес укладення договору. Їх більше цікавить практична частина”, – зазначає Мартинюк.

martynyuk

Система підготовки персоналу відповідає чинним стандартам і нормам атомної енергетики. Проєкт неодноразово проходив перевірку міжнародними експертами.

За минулий рік в навчально-тренувальному центрі пройшли підготовку на посади 369 працівників, спеціальну підготовку – 7416 осіб, підтримали кваліфікацію 1477 робітників, підвищили свою майстерність – 2673 фахівця, отримали суміжні професії 362 атомника.

Культура безпеки атомних об’єктів та професійні кадри – ключовий елемент підвищення рівня надійності атомних станцій. Навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС – унікальний об’єкт, де можуть проходить підготовку не тільки українські, а й закордонні фахівці.

Таким чином, в майбутньому енергетична галузь зможе уникнути дефіциту працівників і підвищити якість роботи персоналу. Адже пройшовши навчання на такій сучасній базі, людина стає більш впевненою і компетентною.

Ресурс: UATV