Проєкт ЄС «Право-Justice» допомагає підвищити безпеку в Україні через систему пробації

«Пробація — безпечніше суспільство». У столичній мерії відбувся перший відкритий форум, присвячений європейській системі роботи з правопорушниками — перевиховання без ізоляції від суспільства. У рамках форуму у стінах КМДА пройшла прес-конференція з нагоди 5-ї річниці після ухвалення Закону «Про пробацію».

Міжнародні та національні експерти, правники та волонтери висловили свою позицію щодо створення безпеки суспільства, яке прагне жити без злочинів.

— Пробація є суттєвим кроком на шляху зміцнення безпеки нашого суспільства. Людей, які вчиняють правопорушення, неможливо приховати за тюремними мурами. Ми вважаємо, що цю проблему потрібно вирішувати завдяки системній роботі, яка здатна служити альтернативою ув`язненню. Ще зовсім нещодавно нам говорили: чому правопорушника потрібно пробачити. Ні, ми так не вважаємо. Бо пробація — це не пробачення. Суспільство потребує справедливого вироку для понесення покарання за злочин. Але треба враховувати перспективу і думати про те, що очікує правопорушника в подальшому. Будь-якому суду, який прагне справедливого рішення, необхідно бачити людину, а не лише її вчинок, — вважає директор державної установи «Центр пробації» Олег Янчук.

Probach-1-1-Yanch

Завдячуючи органам пробації, суди звертають увагу на характер вчиненого кримінального правопорушення та соціально-психологічну характеристику обвинуваченого.

— Пробація передбачає не тільки більшу безпечність, а й допомагає заощадити кошти на утримання засуджених. В`язниця — це не лише «університет злочинності, а й величезна армія безробітних, які утримуються за рахунок платників податків. Тому перед нами стоїть мета — зменшити кількість людей у тюрмах, збільшити кількість клієнтів пробації, залучити їх до економіки держави. Це зробить суспільство значно безпечнішим за меншу ціну, аніж у тюремних умовах. У нас є багато доказів в різних юрисдикціях Європейського Союзу. І в цьому питанні Україна почала свій впевнений рух, — розповів керівник проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас.

Probach-1-1-Vaskaes

Реформа пробації як альтернатива тюремному ув’язненню триває в Україні вже п’ять років. За цей час через органи пробації пройшли понад 300 тис. засуджених, адміністративні стягнення застосували проти до 81,7 тис. правопорушників. 98% правопорушників не вчиняють повторних злочинів під час перебування на пробації.

— У моїй країні, в Нідерландах пробація існує 200 років. Утримання одного засудженого у наших в`язницях обходиться у 250 євро, а в разі залучення його до громадських робіт сума витрат зменшується уп`ятеро. Наведу приклад із батьком 4-річної дитини, чоловіком Йоганном, який пограбував кілька магазинів. Він просидів 28 днів у слідчому ізоляторі, а потім працював на громадських роботах. Завдячуючи пробації, витрати на його утримання склали 3 тис. євро, а в тюремних умовах це обійшлося б у 15 тис. євро. На відміну від традиційного покарання пробація має переваги і для правопорушника, і для суспільства, і для держави загалом, — підсумував заступник директора Центру з питань Міжнародного юридичного співтовариства проєкту МАТРА Ерік Вінкен.

Probach-1-1-2

Доволі цікавий приклад із власного життя навів 37-річний Григорій Тонкий, якого шість разів притягували до кримінальної відповідальності. Скориставшись шансом на реабілітацію, він став волонтером пробації.

— Раніше на мені було кримінальне тавро. А тепер я радий, що докорінно змінив своє життя:  став успішним підприємцем і сплатив державі податків на суму у розмірі 100 тис. грн, — поділився своїм досвідом колишній засуджений.

Як показує практика, місцеві громади все більше довіряють пробації — системі, спроможній зміцнити безпеку суспільства. За офіційними даними, у 17 областях України до регіональних цільових програм включили 61 орган пробації.

Probach-1 (1)

Використовуючи європейський досвід, «Центр пробації» впроваджує найкращі світові практики з багаторічного досвіду функціонування цієї системи. Доволі тісним є співробітництво з експертами проєкту ЄС «Право-Justice», які розробили кадрову стратегію, професійні стандарти, систему інспектування та оцінку ризиків скоєння повторних злочинів.

Завдяки спільним зусиллям вдалося вдосконалили навчальні програми і розпочати роботу над впровадженням Реєстру засуджених та осіб, узятих під варту. На реалізацію цього європейського проєкту передбачено понад 15 млн євро.

 

Автор: Валентин Ковальський 

Ресурс: Хрещатик