Проєкт ЄС допоміг оцінити тіньові врожаї в Україні

Аналітики оцінили збитки держбюджету від незареєстрованих у кадастрі земель сільськогосподарського призначення.

Аналітики EOS Crop Monitoring оцінили вартість врожаю, зібраного з незареєстрованих земельних ділянок в Україні торік. І це — понад 88,5 млрд гривень.

Супутниковий онлайн-сервіс EOS Crop Monitoring дозволяє оцінити реальний стан посівних площ, побачити що на них росте та співставити ці дані з публічною кадастровою картою України. Точність аналітичної складової сервісу — приблизно 90%. Це дозволяє використовувати карту EOS як інструмент базового моніторингу сільськогосподарських угідь в першу чергу для державного контролю за дотриманням податкового і земельного законодавства.

Нещодавно завдяки цьому сервісу аналітики виявили, що 4,3 млн га полів незареєстровані в державному кадастрі. Врожай з них у грошовому еквіваленті становить 88,5 мільярдів гривень на рік.

Лідирують за об’ємами тіньового ринку агропродукції Миколаївська та Одеська області. Сумарно там вирощують незадекларовані культури на майже 800 тис. га.

Ці дані можуть бути використані в боротьбі із земельною та сільськогосподарською корупцією як в інтересах держави, так і в інтересах пересічних громадян. Крім цього, сервіс корисний для інвесторів і власників бізнесу, адже він надає необхідну інформацію для економічних та фінансових розрахунків.

«Державні органи на основі цієї інформації зможуть хоча б приблизно ідентифікувати локальні порушення і побачити дійсні масштаби сільськогосподарського сектору та обороти виробництва поза контролем. Фермери, трейдери, страхові агенти та інші причетні до аграрного сектору гравці мають можливість використати сервіс для прогнозування локальних цін на продукцію, попит на сільгосптехніку, добрива або господарчі послуги», — говорить директор із розвитку бізнесу EOS Олександр Сакаль.

Розробка сервісу проходила в межах програми «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» (Supporting Transparent Land Governance in Ukraine) з ініціативи Світового банку та фінансової підтримки Європейського Союзу. Завданням програми було впровадження в Україні прозорості в агросекторі як складової реформ на шляху до євроінтеграції.

2018 року українсько-американська компанія Earth Observing Systems (EOS) анонсувала демо-версію EOS Crop Monitoring, що показала потенціал технології моніторингу для трьох областей України. Рік потому пілотний проект масштабували на територію всієї держави. Технологічною базою стали розробки компанії в проекті Crop Monitoring — платформи супутникового моніторингу стану сільськогосподарських угідь, а також спільне дослідження EOS у партнерстві з Інститутом космічних досліджень НАН України та Державним космічним агентством.

Карта EOS Crop Monitoring знаходиться у вільному доступі на сайті https://eos.com/cropmap/.

Автор: Алла Дубровик-Рохова

Ресурс: «День»