Проєкт ЄС допомагає реформувати систему банкрутства в Україні

Поліпшення інвестиційного клімату та зниження відсотків по кредитах в Україні. До такого результату має, на думку європейських експертів, привести створення незалежної асоціації арбітражних керуючих.

Арбітражні керуючі з усієї України приїхали до Києва, щоб заснувати асоціацію та обрати її правління. Створення незалежної організації, на думку експертів, допоможе забезпечити доброчесність і ефективність дій керуючих. Це — частина реформи інституту банкрутства у країні. Допоміг організувати зустріч, так само як і наблизити український кодекс про банкрутство до європейських стандартів, проект ЄС «Право-Justice».

У величезній залі, крім обов’язкової президії, — кабінки для таємного голосування. Обирати керівництво будуть саме так. Всього на установчі збори асоціації приїхали 490 арбітражних керуючих. Це — майже половина з усіх, зареєстрованих в країні.

Інститут керуючих існує в Україні давно. Всього їх зареєстровано близько 1200. Серед них є і керуючі, які зловживають повноваженнями, викликаючи недовіру до самої процедури банкрутства. Нова асоціація виявить таких і вживатиме проти них заходів, запевняє народний депутат, адвокат і в минулому арбітражний керуючий Тарас Тарасенко.

4
Підрахунок голосів на З’їзді арбітражних керуючих у Києві 20 листопада

«Серед керуючих є і ті, хто не використовує свої функції: так звані „сплячі“ керуючі, у яких просто є посвідчення,зауважує Тарас Тарасенко. — А є і чорні, тобто ті, хто зловживає повноваженнями. Скільки їх, ми точно не знаємо. Але буде прогресом, якщо асоціація за допомогою саморегуляції „самоочиститься“ від таких керівників».

Спочатку виявлення недобросовісних керівників візьме на себе дисциплінарна комісія при Міністерстві юстиції, зазначає присутня на установчих зборах заступниця Міністра Валерія Коломієць. Як визначають порушників, зможе подивитися будь-який зацікавлений на спеціалізованому сайті. Недобросовісними будуть визнані ті, хто не подає документи, ігнорує перевірки, не приходить на засідання дисциплінарної комісії. Пізніше функції міністерства візьме на себе незалежна асоціація, каже заступниця міністра юстиції.

5
Зліва на право: народний депутат Тарас Тарасенко, заступниця Міністра юстиції Валерія Коломієць, керівник проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас

«Для держави створення асоціації має дуже велике значення, розповідає Валерія Коломієць, — оскільки ми знаємо, що самостійні юридичні професії повинні контролюватися самі. Тобто не держава має їх контролювати, і не державі вони повинні бути підзвітні. А самі вони мають розвиватися, самі переймати від нас певні функції і в подальшому вже впливати на ринок. Оскільки ми не можемо говорити про об’єктивність і незалежність арбітражного керуючого, якщо немає органу, який регулює їх самоорганізацію і діяльність».

Асоціація вирішить проблему комунікації та захищатиме професійні інтереси арбітражних керуючих, підкреслює новообраний голава об’єднання Микола Лукащук. Створення саморегульованої організації він вважає одним з найважливіших кроків у процесі прийняття нового кодексу про банкрутство.

«Кодекс став поштовхом до вдосконалення процедури банкрутства та визначив мету, якої варто прагнути: зробити процедуру банкрутства зрозумілою для всіх її учасників, підвищити статус арбітражного керуючого, престиж і незалежність даної професії, що, в свою чергу, повинно позитивно вплинути на позицію України в рейтингу Doing business», — зазначає Микола Лукащук.

Інститут банкрутства в Україні давно потребував реформування, заявляє керівник проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас. Безвідповідальність боржників у країні — одна з основних причин високих кредитних ставок. Вони більше відсотків в країнах ЄС мінімум в 5−7 разів. І це цілком зрозуміло: адже якщо в Німеччині, віддаючи гроші, навіть за умови банкрутства інвестор має гарантію отримання 90% боргу, то в Україні — лише 10%.

6
Керівник проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас

«Ми сподіваємося, що новий закон про банкрутство серйозно просуне цей інтерес, щоб кредитори отримували більше грошей назад, підкреслює Довидас Віткаускас. — Від цього залежить повноцінність економічної системи, повноцінність банківської та фінансової системи. Процентні ставки тому і великі, що кредитори несуть величезний ризик, коли кредитують український бізнес. Цей ризик потрібно знизити. Дуже важливо, щоб ми разом з арбітражним співтовариством і судовою спільнотою гарантували можливість кредиторам отримати гроші назад. З іншого боку, помилки бізнес робить, і вони неминучі, тому підприємцю потрібно дати можливість спокійно закрити бізнес без наслідків. Новий кодекс про банкрутство і надасть можливість все це збалансувати».

Створення асоціації — підкреслює Довидас Віткаускас — це тільки перший крок. Тепер європейським експертам, державі і арбітражним керуючим потрібно працювати разом із судовою владою, вводити електронний уряд та змінювати корпоративну культуру, щоб зробити процес банкрутства більш доступним, прозорим, ефективним і швидким. І це стосується не тільки приватних, а й державних підприємств: адже саме під час їхнього банкрутства часто використовувалися тіньові схеми, а бюджет втрачав мільярди.

 

Джерело: Новое Время