Проєкт ЄС допомагає зробити Верховну Раду ближчою до громадян

«Так дивно: виявляється, депутати такі ж люди як і ми!» Часто саме таку фразу кажуть школярі після відвідування Освітнього Центру ВРУ (ОЦ) та спілкування з народними обранцями.

Центр відкрився влітку 2019 року, його поява стала ще одним важливим кроком до відкритості та прозорості органів державної влади, шляхом до налагодження комунікацій між громадськістю та Парламентом. Основною метою роботи Центру є підвищення довіри громадян до Верховної Ради України, ознайомлення з роботою парламенту та народних депутатів, поширення знання про інструменти, через які громадяни можуть впливати на законодавчий процес.

2 400 осіб менше, ніж за півроку відвідало Центр

Незважаючи на те, що з моменту відкриття Центру не пройшло навіть і півроку, він вже користується великою популярністю. З дня відкриття 19 липня 2019 року Центр відвідали 2 400 осіб. Щодня він приймає по 3-4 групи (кожна група — 20-25 осіб). Українці вже порівнюють досвід, отриманий в ОЦ, із досвідом екскурсій в німецькому Бундестазі, акцентуючи увагу на його відкритості та доступності для громадян. Центр заснований за підтримки проекту ЄС-ПРООН з парламентської реформи та Програми USAID РАДА.

Як потрапити до Освітнього Центру?

Якщо хочете поринути в атмосферу роботи парламенту та познайомитися із політичним світом, треба запланувати такий захід заздалегідь. Відвідування Центру абсолютно безкоштовне. Необхідно лише зареєструватися та прийти в ОЦ, попередньо узгодивши дату та час для групи (15-24 особи). Якщо плануєте відвідування, ось коротка інструкція як туди потрапити. Згідно правил допуску в будівлю на Грушевського 5, в пленарні тижні можна приймати групи лише в обідню перерву. Тобто 2 групи на день.

Наразі ОЦ орієнтований на дітей, тут створені професійні освітні програми лише для школярів, але вже найближчим часом планується розробка всеохоплюючої стратегії парламентської просвіти для всіх вікових категорій, тому невдовзі ОЦ зможе приймати всіх бажаючих.

У Освітньому Центрі існує декілька «опцій» відвідин ВРУ:

  • екскурсія;
  • урок;
  • комбінація: екскурсія + урок.

Найбільшим попитом користується останній варіант, адже дітям цікаво побачити і дізнатися якнайбільше. В Освітньому Центрі розроблений стандартний базовий урок з парламентаризму, а участь депутатів або співробітників Апарату передбачається в залежності від плану уроку. Обмежень для відвідування Центру не має – можна скористатись цією послугою стільки разів, скільки зареєструвалися.

Діти обговорюють законопроекти, як справжні депутати

Діти, які відвідують Центр, дізнаються більше про діяльність українського парламенту, спілкуються з народними депутатами України, занурюються у процес законотворення та мають змогу відчути себе справжніми депутатами через формат імітаційної гри. Це підвищує рівень політичної культури країни, оскільки школярі знайомляться з державним органом, дізнаються про особливості його роботи, що закладає фундамент для майбутнього розуміння правових процесів, які відбуваються в країні. Кожен раз після візиту до Центру діти пишуть листівки з побажаннями народним депутатам Верховної Ради та передають їх лектору.

Марина Терещук, координаторка Освітнього Центру Верховної Ради України розповіла, що коли всіх ділять на фракції для обговорення та голосування за законопроект, діти настільки вживаються в образ, що часто розпочинають справжні, майже професійні політичні дебати, як в політичних шоу та на реальних пленарних засіданнях.

Марина Терещук, зазначає: «Не тільки громадськість, але і депутати зацікавлені в проведенні відвідувань. Хтось сам привозить групи на уроки в ОЦ, хтось із задоволенням приходить поспілкуватись з дітьми. Добре, що відвідування змінюється сприйняття молодим поколінням політичних процесів. Діти бачать роботу парламенту «зсередини», мають змогу поспілкуватись з народними депутатами у форматі діалогу та в процесі рольової гри. З іншої сторони вражає низький рівень розуміння ролі і функцій парламенту та роботи депутатського корпусу, але ж Центр і був зроблений з тією метою, щоб подолати ці проблеми в суспільстві і вчити дітей ще змалку».

Освітній Центр ВРУ сприятиме підвищенню обізнаності населення стосовно роботи Верховної Ради та політичних процесів, що відбуваються в країні, що, у свою чергу, призведе до покращення взаємодії з громадянами та збільшення їхньої залученості в діяльність парламенту.

Поява в Україні Освітнього Центру — це впевнений та рішучий крок до демократичного суспільства, а сам ОЦ — місце, де учні мають змогу ознайомитися з демократичними процесами, які відіграють важливу роль в становленні та укріпленні демократичної сильної держави. А залучення дітей до парламентських процесів ще у шкільному віці має потужний вплив на рівень правової освіти, політичної участі та відповідальності за власний вибір під час виборів.

Матеріал створив проект ЄС-ПРООН з парламентської реформи

Джерело: День