Чотири медичні і освітні заклади відкрито у Приазов’ї після ремонту завдяки кредитам ЄІБ

25-26 вересня 2019 року два дитячі садки та дві лікарні відкрилися після масштабного ремонту та модернізації в Мелітополі та Приморську в Запорізькій області та Маріуполі в Донецькій області, що принесе користь близько 460 000 особам, включно з внутрішньо переміщеними особами.

Це стало можливим завдяки довгостроковим кредитам з низькими відсотками від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), банку Європейського Союзу. ЄІБ інвестував близько 2,2 млн євро на ремонт цих громадських об’єктів у межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (НКПВУ). Кожен проект також містить внесок з державного та місцевих бюджетів у розмірі 20% від загальної вартості робіт.

«Після збройного конфлікту на Донбасі та анексії Криму регіон Приазов’я зіткнувся з припливом внутрішньо переміщених осіб і, як результат, з багатьма викликами в соціальній сфері. Як банк ЄС ми намагаємося пристосувати нашу діяльність до поточних потреб України і ми раді спрямувати увагу нашої Надзвичайної кредитної програми для відновлення України на цей регіон на звернення українського уряду. Наші проекти безпосередньо впливають на життя пересічних місцевих жителів, включно з ВПО», − зазначив голова Представництва ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон.

Зокрема, завершено ремонт дитячого садка № 41 «Барвінок» і дитячого садка № 47 «Берізка» у Мелітополі. Ці споруди не ремонтувалися понад 40 років. Старі дерев’яні двері та вікна, пошкоджені стіни та дахи призводили до значних втрат тепла та потрапляння опадів. Як результат, температура у приміщеннях не відповідала санітарним нормам. ЄІБ виділив 180 896 євро та 143 177 євро відповідно на капітальний ремонт цих будівель: утеплення фасадів, заміну старих вікон на нові енергоефективні, утеплення дахів та встановлення індивідуальних теплових пунктів. Це допоможе зробити приміщення теплими і тим самим зменшити рівень захворюваності дітей, а також зменшити витрати на опалення та збільшити термін експлуатації будівель.

У Приморську реконструйовано будівлю поліклініки Центральної районної лікарні. Всупереч санітарним нормам приміщення поліклініки були розташовані в одній будівлі зі стаціонаром. У 2011 році було розпочато будівництво окремої поліклінічної будівлі на 300 відвідувачів у день за рахунок місцевого бюджету, проте роботу зупинили, коли фінансування закінчилось. Лише у 2019 році, завдяки позиці ЄІБ у розмірі 1,3 млн євро, з’явилася можливість завершити будівництво. Проект включав великий обсяг робіт: реконструкцію фундаменту, зведення цегляних перегородок та господарських будівель, внутрішнє оздоблення, заміну дверей, утеплення даху та підлоги, встановлення сходів, утеплення фасаду, встановлення системи опалення, каналізації та електричних мереж, встановлення двох ліфтів, придбання меблів та технічного обладнання.

У той самий час проводиться капітальний ремонт головного корпусу Центральної районної лікарні у Приморську. Роботи мають завершити пізньої осені. Ремонт передбачає утеплення будівлі, зокрема зовнішніх стін та фундаменту, та заміну вікон і дверей (Позика ЄІБ – 0,4 млн євро).

Щойно відкрите кардіологічне відділення Маріупольської міської лікарні швидкої допомоги чекало на капітальний ремонт з 1972 року. Будівля була занедбаною, мала тріщини у стінах та стелі, зношені електричні комунікації. ЄІБ надав позику в розмірі 205 427 євро на капітальний ремонт: заміну дверей, системи електропостачання та опалення, облаштування системи вентиляції та заміну двох ліфтів лікарні. Це покращить умови перебування пацієнтів, зменшить термін їхнього перебування у лікарні та розширить можливості діагностики та лікування.

Загалом у межах НКПВУ відновлюють 35 громадських об’єктів у Мелітополі, Приморську та Маріуполі. Внесок ЄІБ у ці проекти становить близько 34,6 млн євро. П‘ять об’єктів відкриють до кінця 2019 року. Це школа №1 та Центр медико-санітарної допомоги №1 у Мелітополі, Центральна районна лікарня та сімейний гуртожиток квартирного типу у Приморську та Центральна міська бібліотека ім. В.Г. Короленка в Маріуполі.

Решту 26 об’єктів мають  завершити до середини 2021 року. Щоб дізнатися більше, перегляньте інфографіку.

«Ремонт дитячих садків та капітальний ремонт лікарень означають, що сотні дітей навчатимуться та гратимуться у теплих приміщеннях, і тисячі пацієнтів лікарень матимуть належні умови для лікування. Мені приємно сказати, що це лише декілька проектів з багатьох, якими вже можуть користуватися жителі регіону Приазов’я та з-поза його меж. Це результат важкої праці та ефективної співпраці між ЄС та українськими партнерами на всіх рівнях», − наголосила д-р Анніка Вайдеманн, заступниця голови Представництва ЄС в Україні.

Конфлікт на сході України та перешкоджання судноплавству через Керченську протоку серйозно погіршили соціальну та економічну ситуацію на сході та півдні України. Державна та приватна інфраструктура України, зокрема системи водо- та енергопостачання, а також освітні та медичні заклади, деградовані десятиліттями недостатнього інвестування, занедбаності та неналежного обслуговування, отримали додаткове навантаження через приплив внутрішньо переміщених осіб з Криму та Донбасу.

На звернення українського уряду ЄІБ надає фінансування для першої Надзвичайної кредитної програми для відновлення України протягом 2015-2021 років. Це багатосекторний рамковий кредит у розмірі 200 мільйонів євро для органів місцевого самоврядування для відновлення критичної комунальної та транспортної інфраструктури та покращення умов життя для ВПО та громад, що їх приймають, у дев’яти областях України: на підконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Полтавській, Одеській, Херсонській та Київській областях. Програма розвитку ООН (ПРООН) допомагає контролювати прозорість виконання програми.

«Робота в межах Надзвичайної кредитної програми для відновлення України − це не просто відновлення життєво необхідної інфраструктури в східній Україні. Це відновлення надії на краще майбутнє та розширення доступу до можливостей для тисяч людей, постраждалих від конфлікту в регіоні», − сказала Постійна представниця ПРООН Дафіна Ґерчева.

Станом на вересень 2019 року затверджено 269 субпроектів загальною вартістю 179,14 млн євро. Це ремонт лікарень, шкіл та дитячих садків, житлових, адміністративних та громадських будівель. Вже завершено 18 субпроектів у 8 містах та селищах у чотирьох областях східної України. Ще 70 субпроектів в активній фазі. Понад 4 мільйони жителів чотирьох областей України, серед яких майже 600 000 ВПО та осіб з інших вразливих груп населення, вже отримали або незабаром отримають користь від реалізації цих субпроектів. Щоб дізнатися більше, дивіться експлейнер та інфографіку.

Джерело: Фокус