Проект ЄС фінансує епатажну виставу «Ресторан «Україна» про корупцію

Днями до Полтави доїхала незвична вистава про корупцію від харків`ян, яку вже третій рік поспіль демонструють на підмостках України та за кордоном. Показ відбувся у п’ятницю, 8 лютого, у Полтавському академічному обласному театрі ляльок, вхід для всіх був вільний. На перегляд набралося більше половина залу глядачів.

Перформанс «Ресторан «Україна», судячи зі здивованих реакцій, був дійсно незвичним і почав дивувати консервативних полтавських глядачів ще з самого початку. Без найменших ознак старту почав лунати трек, міксований з музикою та записом розмов відомих політичних діячів, які свого часу стали цитатими. Зокрема можна було впізнати голоси «президента-втікача», який говорив про межигірських страусів, Михайла Добкіна, незадоволеного записом промови, та обіцяючу «Вону».

У цей час акторки почали розминатися перед виставою у спортивних костюмах. Тут вже, здається, була перша аналогія з Україною, коли буває не зрозуміло, чи щось уже дійсно починається, чи це лише підготовка.

Потім акторки вийшли вже у костюмах і почали демонструвати динамічне, трагікомічне та епатажне шоу, розбавлене історіями про корупцію з власного життя та за учасю резонансних політичних фігур. Сцени можна вважати пікантними через незвичний вигляд акторок, використання ненормативної лексики, виклад теми через не стандартні рухи.

Театр1.jpg
У Полтаві показали пікантний перформанс на актуальну тему

У кінці вистави акторки порубали ножами своєрідний макет фігури людини, який всю виставу лежав на столі накритий простирадлом. За їх словами, це символ подоланого вождя, лідера. У середині макету виявилися цукерки, які кинули і в глядачів.

Після вистави організатори та актори вийшли поспілкуватися з глядачами на тему перформансу. Зав`язвлась жвава дискусія про корупцію.

Театр2.jpg

Глядачі розповіли про своє відношення до цього явища. Так, студентка ПНТУ розказала, що через корупційний тиск зник архітектурний факультет в університеті, і як вони намагалися протистояти ректору, дійшовши до міністра оствіти. Був і парубок, який вважає, що корупція не заважає в житті.

Думка про побачене в усіх була різною – дехто не зовсім зрозумів, як саме допоможе ця вистава в боротьбі з корупцією, дехто розгледів паралель сюжету з тим абсурдом, який відбувається в країні, а дехто сказав, що виставу ще треба довго переварювати.

Організатори ж говорять, що розпалити таку дискусію і є метою перформенсу, адже про це говорить і сама назва «Ресторан «Україна». Одна з форм концепту – створення реального столу за яким би засіли глядачі і посмакували умовну їжу, своєрідно подану та приправлену акторами.

З іншого боку, організатори намагались зачепити тему витоків корупції. Один з них, на їхню думку, народився у радянській ментальності, де було заведено називати ресторани і готелі тотожно з країною чи містом.

Вони також додають, що у викладі немає прямої відповіді на вирішення питання про корупцію, вона – в очах того, хто дивиться.

Театр3Театр4

Творча команда вистави:

Акторки: Ніна Хижна, Оксана Черкашина.

Драматург: Діма Левицький.

Художнє оформлення, саунд-дизайн: Євген Якшин.

За дослідження корупційних кейсів відповідав Пьотр Армяновський.

Світлове вирішення – Євген Копйов.

Показ вистави відбувається в рамках проекту «Інноваційні мистецькі заходи для протидії корупції», Громадської організації «Точка дотику» за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI), яка фінансується Європейським Союзом та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Організатор: громадська організація «Точка дотику». Вистава створена за підтримки Гете-Інституту. 

 

Автор: Анна Аксюк

Джерело: ЗМІСТ