ЄС підтримує децентралізацію в Україні

Задача була не простою і не складною. Просто такою, яку треба вирішити.
Отже, дано: пластикові пакети, тканинні торбинки, ініціативи, селищна рада і жителі села.
Додаткові умови: дії відбуваються в наш час, в Криничанській ОТГ Дніпропетровської області.
Особливі умови: відповідальні місцеві підприємці та ініціативна молодь.
Треба знайти: можливості робити важливі справи, не зважаючи на обставини, різну свідомість та навколишні умови.

14-літні однокласники із сільської школи, що в Криничках, вирішили привчати жителів села до користування екологічними тканинними торбинками замість поліетиленових пакетів. Активісти – школярі змогли домовитись про співпрацю з місцевим підприємцем, що займається виробництвом виробів із тканини.

І розпочалась відповідальна місія: агітація за збереження навколишнього середовища і екологічно відповідальну поведінку та розповсюджувати екоторбинок.

Громадська організація, яка виникла в цьому селі, називається «Корінь екології» – тут вже мають досвід участі в молодіжних фестивалях, форумах молодіжних рад краю. Під час проведення одного з фестивалів активісти реалізували 500 екоторбинок. Отримані кошти направили на нові закупівлі та планують заробити кошти на реалізацію інших важливих ініціатив. 

Школярі почали співпрацю з селищною радою, разом організовували толоки, під час яких прибирали сміття, ходили в тематичні походи «зеленими місцями» Криничанщини, брали участь у веломарафонах.

Зараз багато часу займає навчання, але робота все одно продовжується – в молодіжній раді школи. В планах створити молодіжний центр, де зможуть проводити зустрічі, освітні заходи тощо.

Крім того, є купа планів:

  • встановити смітники для роздільного сміття;
  • знайти можливості та пропозиції щодо сортування та переробки відходів;
  • зайнятися поширенням інформації та залученням людей до екологічних ініціатив.

Активізм молоді в цьому селі перетворюється на модний тренд і стає стилем життя. Хлопці та дівчата долучаються до різних культурних та освітніх ініціатив.

І вже мають певні здобутки. Наприклад, члени ГО минулого року вирішили взяти участь у конкурсі фотографій до Дня Єднання студентів під назвою «Ми зможемо змінити світ!». Надіслали дві роботи і одна з фотографій здобула 1-е місце.

Приклад таких дій молодих людей точно надихає. Молодь почала об’єднуватись і впливати на зміни навколо себе. Молодь вступила в діалог з селищною радою і громадою, від чого виграли всі сторони – одним потрібні помічники і нові ідеї, іншим – досвід та мінімальна підтримка.

Важливо також те, що з передачею частини повноважень громадам, керівництво громади та жителі крім підтримки/ремонтів інфраструктурних об’єктів, вже мають можливості впливати на культурне та екологічне життя. Це відбуваєтся і завдяки підтримки Євросоюзом реформи децентралізації в Україні з 2016 року через програму «U-LEAD з Європою» із загальним обсягом допомоги – 102 млн євро за 4 роки (2016-2020). Реформа дозволяє місцевим громадам розвиватись та створювати краще життя навколо себе.

А ви знаєте такі приклади включення молоді в життя громад і зміни саме в культурному, гуманітарному напрямках?

На фото Анатолія Степанова – молоді активісти із села Кринички. Гарні, правда ж? 

Автор: Зоя Казанжи