Сільська школа на Дніпропетровщині: коли громада активна і бізнес відповідальний

Солонянську громаду на Дніпропетровщині утворили у 2016 році. За рахунок збільшення бюджету тут вже реконструювали сільську школу: замінили дах, вікна і комунікації, закупили інтерактивні дошки і нові меблі. Тут є пандуси і підйомники, кімната лікувальної фізкультури, спортивні майданчики і зали з роздягальнями і душовими.

А ви вже бачили школи, дитячі садки, медичні заклади, які активно будуються та реконструюються за рахунок державного та місцевих бюджетів в Дніпропетровській області?

Якщо ні, то раджу зайти на сторінку радника голови Дніпропетровської ОДА Юрія Голика.

Саме там я прочитала про нові проекти, нові будівлі, нові підходи, які мають на меті людиноцентрованість. Це коли комфорт та самопочуття людини важливіші за квадратні метри та достроково перерізані стрічки. Подивіться на фотографії проектів, про які регулярно пише Юрій, і ви зрозумієте, про що я.

А я вам розповім зараз про мешканця села Солоне, що на Дніпропетровщині. Його звати Вадим Мельниченко і він на фото, що нижче. На фото відремонтованої школи.

Вадим з народження живе і працює в селі Солоному, що на Дніпропетровщині. За фахом інженер. Він самозайнятий працівник. І коли в селі було створено об’єднану територіальну громаду, Вадим з однодумцями активно приєдналися до позитивних перетворень. Наприклад, саме Вадим брав участь в розробці проекту реконструкції місцевої школи. Робив це за цінами, значно нижчими, аніж на ринку, та набагато швидше за інші приватні чи державні організації.

Власне, такі підходи притаманні соціально-відповідальним бізнесменам. Хоча Вадим і протестує проти того, щоб називатися бізнесменом. Каже, що все робив заради громади і наступних поколінь, які навчаються та ще будуть навчатися в школі. У самого Вадима дитина теж ходить до цієї сільської школи.

Щоб ви розуміли, школа забезпечена інтерактивними технологіями, незвичними меблями, а науково-виробничий кабінет (в якому вивчають біологію, фізику, хімію) має необхідні прилади, про які ще пару років тому і не мріялось. Варто сказати і про інклюзивність. Потреби дітей з інвалідністю тут враховані і зараз 8 учнів мають змогу відвідувати школу.

Змінились і вимоги до викладачів. Нових вчителів в школу набирають на конкурсній основі, а інші викладачі систематично проходять навчання та адаптуються до роботи з інноваційними методиками.

Поруч зі школою є нові футбольні поля та інші спортивні майданчики.

Відтоді, як громада в 2016 році об’єдналась, відбувається постійне та суттєве зростання бюджетів. Сукупний кошторис Солонянської селищної громади на 2018 рік становив 101 мільйон гривень. Це дозволяє ремонтувати, реконструювати та будувати інфраструктурні проекти.

Крім того, у віддалених селах, куди цивілізація доходила досить повільно, зараз вирішуються питання водовідведення, будівництва доріг, благоустрою та освітлення.

У самому Солоному ремонтуються дороги. Приведено до ладу клуб. І було б дуже добре, якби комфорт і зручність людей не залежала від географічного розташування і статусу населеного пункту.

Може, колись так і буде?

Децентралізація – це і справді одна із успішних реформ, яка реалізується в Україні. ЄС підтримує цю реформу з 2016 року через програму «U-LEAD з Європою» із загальним обсягом допомоги – 102 млн євро за 4 роки (2016-2020). Реформа дозволяє місцевим громад розвиватись та створювати краще життя навколо себе.

Автор: Зоя Казанжи, журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E’COMM