Наркевицька ОТГ на Хмельниччині як приклад реальних можливостей

Одна позитивна історія, яка дозволяє не втратити віру в людство. Сніжана Дяченко, не поліцейська. І ніколи нею не була. Вона – начальниця земельного відділу у селищній раді.

Чому Сніжана у формі? Бо вона очолює громадське утворення з охорони правопорядку «Громада і порядок» в Наркевицькій ОТГ, що на Хмельниччині.

В цій громаді взагалі відбувається багато цікавих речей.

Взяти, до прикладу, безпеку та правопорядок. За рахунок громади облаштували LED-освітлення, почали встановлювати камери відеоспостереження у найбільш людних місцях.

А рік тому створили ГО «Громада і порядок», яка разом з поліцією здійснює охорону правопорядку на громадських засадах в селах громади.

З 16 населених пунктів ОТГ – 11 мають як мінімум по одному представнику в організації. Громадськими патрульними стали звичайні мешканці сіл. Вони авторитетні в своїх середовищах і мають розуміння, що пристойне і безпечне життя багато в чому залежить і від них теж.

Витратили 80 тисяч коштів громади, за які пошили форму, провели ремонт приміщення, збираються час від часу преміювати добровільних помічників. Хоча всі тут працюють безкоштовно, а правопорядок вирішили захищати заради суспільного блага. І це справді так, а не лише високопарні слова.

Планують купити автомобіль для патрулювання – відстані між селами місцями до 50 кілометрів з кінця в кінець.

Сніжана розповідає, що громадські патрульні першими, як правило, приїжджають, якщо виникають побутові сварки, при необхідності вміють надати і надають первинну правову допомогу, проводять багато роз’яснювальної роботи.

– Нас критикують, – каже Сніжана. – Найбільше ті, хто хоче і надалі розпивати спиртні напої в громадських місцях. Забороняємо, бо незаконно. І поганий приклад підліткам. Маємо конфлікти з цього приводу. Але ми хочемо зробити території наших сіл безпечними з усіх боків. Хочемо формувати нову культуру.

Взагалі, серед найпоширеніших «викликів» з якими стикаються громадські патрульні – це розпивання спиртного в громадських місцях, сімейні сварки, браконьєрство.

Але, завдяки роз’яснювальній роботі та спільній праці дільничного інспектора, громадських патрульних і інспектора праці, власники закладів та кіосків привели у відповідність до законодавства свою діяльність, працевлаштували робітників. Це призвело до легалізації діяльності підприємців, створення нових робочих місць, збільшенні податкових відрахувань в бюджет громади, закриття незаконних алкогольних «наливайок» і так далі.

Наркевицька ОТГ створена три роки тому. За цей час тут з’явилась комунальна установа Центр первинної медико-санітарної допомоги, активно будують водогін, а поки чистять колодязі, бо тема водопостачання стоїть досить гостро.

Завдяки реформі децентралізації в Україні, яку активно підтримує ЄС через програму «U-LEAD з Європою» (загальний обсяг допомоги на 4 роки становить 102 млн євро), вдалося отримати кошти на створення центру надання адміністративних послуг.

А у співфінансуванні бюджету громади та Ради Європи (по 350 тисяч гривень з кожного джерела) реалізували важливий проект – відкрили хлібопекарню, яка забезпечує хлібобулочними виробами садочки та школи. 80 видів товарів вже в асортименті – від булочок до круасанів. Хлібопекарню відкрили в приміщенні колишньої школи. Але спочатку все відремонтували і закупили нове технологічне обладнання. Зараз в пекарні працюють семеро людей. Звісно, планують розширюватися і продавати хліб магазинам.

В планах також створення молочного кооперативу та автозаправки.

Власне, коли знайомишся з такими прикладами, в черговий раз розумієш, що можливо багато що. І все реально. Якщо є бажання та є ті, хто вміє взяти нас себе не лише ініціативу, але й відповідальність.

Автор: Зоя Казанжи, журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E’COMM