Починати треба з себе: як громада Іршанська наводить лад у містечку

Громада містечка Іршанськ Житомирської області вирішила перетворити занедбане озеро на парк для відпочинку. Для цього і влаштували велику толоку. Перший раз прийшло всього 200 людей. Із 7 500 жителів. Хоча проблема, яку збирались вирішувати, стосувалась всіх.

І ці 200 людей з ранку і до вечора прибирали сміття, встановлювали лавочки і таблички навколо озера із правилами поведінки, а також пісочницю для малечі, фарбували місток…

Тепер навколо озера можна відпочивати всьому містечку.

І це лише один приклад спільної діяльності людей, які вирішили не звинувачувати владу і керівництво, а самі зайнятися впорядкуванням свого життя на своїй території.

А все почалося з того, що активні містяни не захотіли терпіти сплеск злочинності, який стався у Іршанську.

Містечко це невелике, поруч тече річка Ірша, яка і дала назву населеному пункту. Назву самої річки пов’язують з покладами ільменіту в ній, який дає воді рудуватий колір – «іржу». Є ще одна версія походження назви – від язичницького бога Хорса, якому поклонялося місцеве населення – древляни.

Тут прекрасна природа, цікава історія, працьовиті люди.

Коли стало зрозуміло, що з проблемою злочинності щось треба робити, іршанці створили громадську організацію «Іршанськиий актив», яку очолила інженерка відділу кадрів Іршанського гірничого збагачувального комбінату Ruslana Primasuk.

І все тут закрутилося. Звернулися до місцевої влади, разом зайнялися освітленням у містечку, почали смикати поліцію, було встановлено відеоспостереження.

Результат, звісно, не забарився. І вже зараз можна констатувати, що в містечку стало безпечніше. І все це не за роки, а за досить короткий час. Активісти та міськрада почали взаємодіяти спільно. Це було важливим.

Звичайно, не все ідеально, але тенденції досить обнадійливі.

А потім активісти переорієнтувалися на соціально-культурні проекти.

От тоді і затіяли генеральне прибирання біля озера в парку.

А Руслана з однодумцями не втомлюються вигадувати нові культурні проекти – кіно під відкритим небом, шафа з книгами біля озера, фото-сушка, організація фестивалю для дітей з обмеженими можливостями, йога-марафон і багато інших, цікавих та важливих подій.

Наприклад, цього року в Іршанську вже вдруге відбувся фестиваль талановитих людей FreeDOM fest Irshansk. Фестиваль анонсували як територію свободи та самовираження. Активісти створили майданчик для творчості в усіх сферах та напрямках, де кожен мав змогу проявити себе абсолютно в новому амплуа. Можна було креативити, придумувати неформатні речі, взаємодіяти – відриватися, одним словом.

Руслана Примасюк, яка є тут ідейною натхненницею, каже: «Я вважаю, що починати треба з себе. Не жалійтеся і не чекайте, що хтось впорядкує ваше життя. Лише ми самі. Кожен має взяти на себе відповідальність за те, що відбувається в його селі чи місті. І, звичайно, потрібно об’єднуватися. Люди разом здатні на дива».

В Іршанську, до речі, відкрили новий ЦНАП, відремонтували лікарню та школу-гімназію. Ці, більш глобальні справи, в рамках децентралізації були підтримані програмою «U-LEAD з Європою». Загальний обсяг допомоги Україні становить 102 мільйони євро на 4 роки (2016-2020). Реформа дозволяє місцевим громад розвиватись та створювати краще життя навколо себе. І є сенс цим скористатися.

Руслана Примасюк розповідає, що найтяжче придумувати ідеї. А от коли вони є, то реалізовувати їх допомагає команда однодумців: «Я вдячна усім членам нашої громади, хто долучається до акцій та справ. Ми робимо багато важливого для громади, а, отже, для себе. І справді пишаємося нашими досягненнями».

Якість та комфорт життя люди забезпечують самі. Все починається з бажання. З гуртування небайдужих людей навколо лідерів, котрі беруть на себе відповідальність. З усвідомлення, що життя вибудовується не лише для дітей і онуків і на колись, а і для себе самого і зараз.

Я особисто люблю такі приклади, коли колективна енергія здатна звернути гори. Це справді надихає.

Автор: Зоя Казанжи, журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E’COMM