Іноді одна людина може змінити хід подій безповоротно. А якщо таких людей багато?

Приміщення на 2 тисячі квадратних метрів, які погано опалюються, максимум 8 градусів тепла взимку – таке господарство отримав Юрій Балюк, коли три роки тому приїхав в село Красівка, що на Житомирщині, працювати директором школи.

Юрію довелося не стільки займатися навчальним процесом, скільки вирішувати побутові проблеми.

Новий директор почав свою роботу з ремонту водонапірної вежі та заміни вікон. Тому що обігрівати не утеплене приміщення намарно.

Село отримало хороший шанс розвиватися і прогресувати саме з початком децентралізації. Тому до реформи тут ставляться добре, розуміючи, що саме вона надає можливості змінювати ситуацію, виходячи із потреб місцевих мешканців.

Навколо директора закрутилося життя. Ось що вже вдалося здійснити:

  • запрацювала система сортування відходів;
  • з’явився wi-fi і швидкий Інтернет в школі;
  • школярі утворили волонтерський осередок і тепер реалізують проекти та акції екологічного спрямування;
  • учні школи, разом з педагогічним колективом, розробили та затвердили трирічний план розвитку школи;
  • приміщення школи зі спортивною залою і навколишня територія перетворюють з місця навчання на центр неформальної освіти;
  • запрацював проект з освіти для дорослих в сфері органічного землеробства та садівництва;
  • створений та працює аматорський ляльковий театр «Рукавичка»;
  • розробляються та впроваджуються туристичні маршрути з елементами квесту та із застосуванням сучасних технологій;
  • працюють над створенням свого туристичного агрокластеру.

Семенівська об’єднана територіальна громада, до складу якої входить і село Красівка, налічує 4 726 жителів. Нещодавно було прийняте рішення, що саме Красівська школа має отримати статус опорної в місцевій освітній мережі.

Зараз в школі навчаються 69 дітей, а є резерв на значно більшу кількість. Тому сільська рада ухвалила рішення про прийом не менше 200 дітей до опорної школи.

«Варто сказати, що в громаді не всі в захваті від ідеї оптимізації освітньої мережі. – каже Юрій. – Ми з цим працюємо. Переконуємо, зустрічаємося. Нашій громаді всього півтора року. Ми багато речей робимо вперше. Тому вчимося домовлятися, чути одне одного. Проговорюємо плюси і мінуси. Радує, що люди активізуються, їм не байдуже».

Біля цієї школи постійно вирує активне життя, тому найближчий до цієї школи дитячий садочок, куди ходять 25 малюків, теж «приречений» на позитивні перетворення.

Тут уже завдяки фінансовій підтримці Королівства Норвегія та місцевої ГО встановили інноваційний твердопливний котел, що працює на подрібненій деревині. Відтепер опалення дитячого садка не лягає важким тягарем на місцевий бюджет. Додатковою користю від проекту стало створення двох робочих місць. А для невеликого села це доволі цінно.

ЄС підтримує реформу децентралізації в Україні з 2016 р. через програму «U-LEAD з Європою» із загальним обсягом допомоги – 102 млн євро за 4 роки (2016-2020). Реформа дозволяє місцевим громад розвиватись та створювати краще життя навколо себе.

Налагоджено міжнародне співробітництво шкіл Семенівської громади та польських Нова Водолога, Пеговіце, що дозволяє учням шкіл знайомитись між собою, ділитись своїми досвідом, враженнями та товаришувати.

Сфера відповідальності та інтересів Юрія Балюка не обмежується лише школою та дитсадком. Він бере активну участь в роботі громади, навчається сам, їздить на конференції, цікавиться досвідом інших, працює над розробкою стратегічного плану розвитку сільськогосподарського кооперативу разом з однодумцями.

Іноді поява однієї людини може змінити хід подій безповоротно. А якщо таких людей багато?

Автор: Зоя Казанжи, журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E’COMM