Курс на ЄС: українське підприємство готується напоїти Європу своїм молоком

Після підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом та зону вільної торгівлі для українського виробника відкрилися великі можливості. Тепер вітчизняні підприємства мають змогу експортувати продукцію в Європу без митних зборів, податків і кількісних обмежень. Для цього потрібно небагато – відповідати міжнародним стандартам.

Важливим кроком у розвитку української молочної галузі стало рішення Європейської комісії в кінці 2015-го року включити 10 українських виробників молочної продукції в офіційний список затверджених експортерів до країн ЄС.

Невипадково першою в цьому списку опинилась компанія «Люстдорф», продукцію якої можна побачити в усіх магазинах і супермаркетах. Напевно, кожен українець смакував свіжим молоком, вершками чи йогуртами торгових марок «Селянське», «Бурьонка», «На здоров’я».

Підприємство з Вінниччини із 21-річним стажем роботи вважається одним із найкращих в Україні. А починалося все з реконструкції вже існуючого заводу радянського типу. За роки плідної праці підприємство було модернізоване, постійно розширювалося і розвивалося. Сьогодні компанія забезпечує робочими місцями понад 1500 українців.

Наразі «Люстдорф» тримає курс на Європу. Компанія активно працює, щоб конкурувати з відомими європейськими виробниками на закордонному ринку.

molokozavod-lyustdorf-1

 

Відбір і транспортування молока-сировини

Основною сировиною для виготовлення продукції є коров’яче молоко. Підприємство «Люстдорф» співпрацює виключно з фермерськими господарствами. На їхній території компанія встановлює холодильники для централізованого збору молока-сировини. Сьогодні близько 70 фермерських господарств з усієї України постачають молоко на підприємство.

Кожен водій-експедитор, котрий приїжджає на ферму, проводить тести на визначення первинних фізико-хімічних показників якості молока (нормативний вміст жиру), після чого записує їх у супровідну документацію.

«У випадку, коли молоко не відповідає затребуваним показникам – залишається на господарстві. Якщо всі показники в нормі, то молоко завантажується в кузов, а кришка люка опломбовується. Сировину ми транспортуємо ізотермічними автомобілями типу «Scania». Одночасне завантаження такого транспорту – від 15 до 30 тонн», – розповідає співробітниця компанії.

Після транспортування лаборант відбирає зразки з кожної секції автомобіля і направляє їх у приймальну лабораторію, де на аналізаторі молока визначають всі фізико-хімічні й частково мікробіологічні показники сировини. Якщо результати співпадають із отриманими на фермерському господарстві, їх заносять в електронну базу, а сировина направляється на розвантаження до приймального відділення цеху.

«Досить велику кількість вхідних показників визначає лабораторія: це група чистоти, масова частка жиру, масова частка білка, сухих речовин, кислотність, густина, термостійкість алкогольною пробою. Всі показники дають зрозуміти нам, чи придатне молоко для подальшої переробки на нашому обладнанні», – каже начальниця лабораторії з контролю виробництва Лариса Цимбалюк.

molokozavod-lyustdorf-3

За добу «Люстдорф» переробляє 450 тонн молока. Після розвантаження молоко відправляють на виробництво, автомобілі ж дезінфікують середини і готують до нових транспортувань.з

 

Найсучасніші технології виробництва

Сьогодні в Україні молоко виготовляють за двома технологіями – процеси пастеризації й ультрапастеризації. Молоко пастеризоване на українському ринку займає близько 80%, решта молока – виготовлене методом ультрапастеризації, проте якраз цей сегмент відповідає найсучаснішим технологіям. Саме тому на європейському ринку переважає молоко тривалого зберігання (ультрапастеризоване): Іспанія – 93% , Німеччина – 70%, Італія – близько 65%.

Компанія «Люстдорф» є абсолютним лідером  в Україні з виробництва молока тривалого зберігання.

Наразі існують два методи ультрапастеризації: прямий і непрямий нагрів. У першому випадку проводиться обробка молока парою. Це може бути як вприск пари в молоко, так і навпаки – молока в пару. В другому – молоко тече по трубах і нагрівається через трубу гарячою водою.

Обробка парою – одна з найновітніших технологій, а «Люстдорф» – єдине підприємство в Україні, що її використовує.

Крім того, компанія стала першою в Європі, яка успішно запустила на ринок молоко торгової марки «Селянське» в упаковці «ТетраФіноАсептік». Вона виглядає як молоко в плівці, але в дійсності це картонна лежача упаковка, яка зробила фурор на світовому ринку продаж.

Цех молока тривалого зберігання

Безпосередньо переробка сировини відбувається у стерильній зоні, яка знаходиться за склом. Молоко направляється на спеціальну установку, де підігрівається, сепарується і нормалізується за вмістом жиру (нагрівається до 55 градусів, розділяється на потоки вершків і власне молока, і змішується до молока заданої жирності).

Нормалізована речовина розкачується в 11 ємкостей, після чого направляється на ультрависокотемпературну обробку (підігрів до 135 градусів). Чотирьох секунд такого підігріву цілком достатньо, для того щоб знищити у молоці всю патогенну мікрофлору і зберегти корисні властивості свіжого молока.

«У цьому цеху ми виготовляємо 51 найменування молочної продукції різного об’єму та формату. Серед них і маленькі вершки, і великі дволітрові упаковки молока торгових марок «Бурьонка», «На здоров’я», «Селянське»», – зазначив Юрій Цінський, керівник цеху виробництва молока тривалого зберігання.

Після процесу ультрапастеризації молоко направляється на фасувальні автомати, де розливається в споживчі упаковки «tetra pak», до яких на конвеєрі приклеюють трубочку, кришечку і наносять маркування. Згодом продукцію транспортують на склад, де вона зберігається до кінцевого відвантаження в торгівельну мережу.

molokozavod-lyustdorf-5

Цех виробництва кисломолочної продукції

Порівняно з попереднім, цей цех доволі молодий – він функціонує лише 3 роки. Тут виготовляють кефір, сметану, ряжанку, йогурти.

«Їх можна сміливо купувати, давати дітям, хворим у лікарні. Ми на 100% впевнені, що вони натуральні і якісні», – каже начальниця департаменту з маркетингу Наталія Веремчук.

Молоко доставляється у ферментаційні ємкості й після його лабораторного контролю починається заквашування продукту.

«В роботі ми використовуємо сухі утилізовані заморожені закваски прямого внесення. Тобто заквашувальний препарат ми отримуємо готовий, не виробляємо його самостійно. Закваски купуємо в країнах ЄС, українських заквасок не беремо», – зазначила головний технолог підприємства Любов Поліщук.

Відважується необхідна кількість заквашувального препарату, потім його вносять у ферментаційну ємкість і починається ферментація продукту.

molokozavod-lyustdorf-6

Контролюють процес ферментації лаборант, мікробіолог і технолог. Після завершення процесу продукція фасується на автоматах «тетрапак» і «мілпак». Далі її транспортують на склад, звідки вона і доходить до кінцевого споживача.

Щоденно дегустаційна комісія оцінює продукти, виготовлені за попередній день.

molokozavod-lyustdorf-8

 

Курс на Європу: зв’язок підприємства з країнами ЄС

Компанія «Люстдорф» отримала дозвіл на експорт у Європу зовсім недавно, проте продукція вже відповідає всім умовам, щоб бути експортованою за кордон.

Оскільки, в країнах ЄС на ринку переважає молоко ультрапастеризоване, то відповідно існує велика кількість його виробників, і є велика конкуренція. Кожна країна має свої улюблені бренди, свої ціни на сировину. Однак, українська компанія активно працює, щоб гідно конкурувати з іноземним виробником.

«Ми проводимо переговори, привозимо зразки. Представники всіх країн, які куштували нашу продукцію, прихильні до неї. Окремим нашим напрямом діяльності є кисломолочна продукція. Весь її асортимент ми також можемо продавати за кордон. Наразі ведемо переговори про поставки в Німеччину й Польщу. Крім того, вже існують контракти з магазинами для української діаспори. Наша продукція точно відповідає усім вимогам, щоб бути відвантаженою в Європу», – розповідає Наталія Веремчук, начальниця департаменту з маркетингу.

Першим досвідом співпраці з Європою були поставки сухого молока в Нідерланди. А зараз «Люстдорф» експортує цей вид продукції в арабські країни, Грузію, Казахстан, країни Далекого Сходу.

Компанія розуміла – для того, щоб вийти на рівень поставок в ЄС, потрібно залучити більше персоналу і вкласти більше сил. Підприємство збільшило кількість робочих місць, почало аналізувати ринок, возити свої товари на виставки, дізнаватися більше про країни, які є потенційними партнерами. Наразі співробітники компанії впевнені, що вже в найближчому часі українські торгові марки зможуть закріпитися на іноземному ринку.

«Наш власник мріє напоїти Європу своїм молоком. Він це часто говорить, а ми раді, що нам є куди рости. В кожному році завод продукує новинки: минулого року їх було 18, у цьому – також заплановані нові. Вийти на переговори з європейцями не зовсім легко через велику конкуренцію, але зараз про нас уже більше знають, Україну почали поважати, читати про неї й куштувати її продукцію», – додає Наталія Веремчук.

Автор – Костинюк Олександр

Оригінал статті надруковано на сайті Galka.if.ua