Колись я дуже переймалась тим, що в Україні зникають корови

Колись я дуже переймалась тим, що в Україні зникають … корови. Був такий період, коли медіа активно розповідали, як вирізуються стада, як нівелюється якість молочних продуктів, які страшні порушення технологічних процесів відбуваються в цій галузі при переробці.

Тому, коли я раптом з вікна авто чи автобусу бачила корів, які пасуться, я радісно вигукувала: – О! Корови!

“Моя сім’я і досі жартує з цього приводу. І кличе мене кожного разу, коли корів показують навіть по телевізору,” – написала Зоя Казанжи на своїй стронці Facebook . 

Для мене ця тема важлива, як для споживча. Без молочних продуктів я не живу.

Зараз приблизно така ж паніка – ЄС знищить наше молочно-товарне виробництво! Наша продукція не відповідає вимогам ЄС! Нас залишать без заробітку, а молоко будуть виливати на землю!

Давайте розбиратися. Так, з 1 січня повинен був запрацювати новий молочний стандарт, згідно якому в Україні мали відмовитися від молока другого сорту. Це те молоко, яке закуповують безпосередньо у селян.

А для багатьох селян саме молоко є основним або ж одним із основних джерел доходу. Тому і було прийняте рішення відтермінувати запровадження стандарту до липня і доопрацювати сам стандарт.

Молоко, яке здають селяни, належить до другого сорту. І це майже 35 відсотків. І воно точно не відповідає стандартам ЄС. Тому що в ЄС саме якість продуктів, що споживаються, технологія виробництва, пакування, маркування і так далі направлені на те, щоб громадян вживали якісні та безпечні продукти.

Можна, звичайно, проклинати ЄС. А можна почати ситуацію виправляти.

Як? Наприклад, створювати молочні кооперативи.

Один із таких кооперативів було створено в 2015 році, в селі Радісне, що в Хмельницькій області. Назвали його – “Радодар”. Туди ввійшли жителі кількох населених пунктів.

Почали з пункту прийому молока. Бо до цього в села приїжджали заготівельники, які досить дешево скуповували молоко. А який вибір?

З появою кооперативу довіра автоматично не з’явилась. Людей так часто ошукували і так часто їм брехали, що починати було складно.

Зараз у “Радодарі” 73 учасники. Очікується, що буде більше. До речі, за літр молока люди отримують від 6,5 до 8-9 гривень.

Голова кооперативу Галина Болюх розповідає, що обладнання для переробки молока і холодильну кімнату купили за європейські кошти.

За умовами гранту було передбачене співфінансування проекту — 20 тисяч доларів виділив Євросоюз, по тисячі гривень зібрали члени кооперативу, ще деяку суму виділила сільська рада.

До речі, кооператив “Радодар” взагалі активно працює з Євросоюзом. Тому тепер мають сироварню, де переробляють молоко, варять бринзу, рікоту.

Також, за європейські гроші і власні внески купили холодильну кімнату, маслобойку, пастеризатор, добудували приміщення для дозрівання твердих сирів.

Голова молочного кооперативу Галина Болюх каже: – До свого продукту ми не додаємо ніякої «хімії», варимо сири лише з молока. Щоправда, поки що обсяги виробництва невеликі.

Автор: Зоя Казанжи, журналістка, письменниця, радник із комунікацій в агенції E’COMM