Українське походження та європейське визнання: диво-будинок, що може змінити будівельну індустрію

У листопаді цього року семеро українців  потрапили до щорічного рейтингу New Europe 100.  Його опублікувала газета Financial Times.  Він складається зі ста людей з Центральної та Східної Європи, котрі “змінюють суспільство, політичну ситуацію та бізнес-середовище.

Серед української сімки – Максим і Юлія Гербут, засновники  стартапу  PassivDom.

Підприємство створює  енергоефективні автономні будинки, які не потребують підключення до електрики та водопроводу, є мобільними,  водночас забезпечують цілковитий комфорт їхнім мешканцям.

Потрапляння Гербутів до рейтингу  New Europe 100 – не єдине визнання їхньої революційної технології.  Цього року стартап отримав також грант від програми Євросоюзу «Горизонт -2020», в рамках її Інструменту підтримки малого і  середнього бізнесу.

«Глобальне потепління є одним із головних екологічних викликів сучасності,  й нинішня неефективність у житловому секторі та в процесах його будівництва є однією з головних причин для цього, – так, зокрема, було обґрунтовано надання коштів.– Українська компанія Passiv Dom вирішує цю проблему шляхом абсолютного нової концепції будинку та пошуку вибухових та інноваційних шляхів спорудження будинків  як повністю інтегрованих систем без електричних мереж».

Грант від Євросоюзу склав 50 тисяч євро і був призначений на комерціалізацію проекту з серійного виробництва будинків. Тобто, на  детальне техніко-економічне обґрунтування, краще  бачення  цільового ринку та його правил, покращення дизайну  для задоволення потреб користувачів, створення якісних ділових партнерських відносин, розробки стратегії  ціноутворення та продажу відповідно до потреб клієнтів та передбачуваного попиту.PassivDom-1

Passiv Dom справді незвичайний. Його каркас виготовляється протягом дня за допомогою промислового 3D принтера. Дах оснащено сонячними панелями, які забезпечують житло енергією. Шестишарове скло надійно зберігає в будинку тепло.  До всього цього, PassivDom  не потребує фундаменту, його можна перевозити з місця на місце.

maxym gerbut
Максим Гербут

«Ми 15 років займалися проектуванням класичних звичайних енергозберігаючих будинків, – розповідає Максим Гербут передісторію виникнення проекту. – Розробляли енергозберігаючі системи. Збирали зі всього світу інновації, щось придумували самі. В результаті у нас накопичилася маса цікавих ідей, які не можна було реалізувати у класичному будівництві. Вирішили виокремити  їх в проект –  так і народився PassivDom”.

Перші будинки мають надійти до їхніх власників у травні 2018 року. На сайті компанії є карта із позначками,  звідки зроблено попередні замовлення на інноваційну продукцію. Таких нині близько 10 тисяч, найбільше  – з США та Західної Європи. Вартість будинку залежно від комплектації – від 64 до 97 тисяч доларів.

«Люди замовляють такий  будинок як гостьовий або для відпустки. Хтось хоче жити в цікавих місцях, де не можна збудувати класичне житло. Серед наших клієнтів старші, молодші, багаті, бідніші – якогось типового покупця немає»,  – розповідає Максим Гербут.interior

Експериментальне виробництво будинку розташоване  в Україні. Фабрика з великого серійного виробництва – в США, де найбільше потенційних покупців.

На сайті компанії та її сторінці у Фейсбук  – велика кількість відгуків про всесвітню новинку  – у пресі, на телебаченні.

Повертаємося до розмови про фінансування від програми «Горизонт-2020».

«Нас визнали проектом, який може глобально змінити будівельну індустрію,– каже про це Максим Гербут. – Такі гранти – додаткові кошти на наукові розробки, якісь експерименти, сертифікацію, стандартизацію».

Однак на сьогодні Passiv Dom – одна з лише чотирьох українських компаній, що здобули гранти в рамках Інструменту підтримки малого та середнього бізнесу.

«Я вважаю, що отримати такий грант нескладно, – каже про це Максим Гербут. – Але потрібен хороший проект, який справді може щось глобально  змінити у своїй галузі. Таких проектів небагато – отож і грантів також».

Отож українським інноваторам є чого прагнути, а успіх стартапу PassivDom – гарний приклад для наслідування.

У рамках Програми Горизонт-2020 на Інструмент підтримки малого та середнього бізнесу  виділено 3 млрд євро. Інструмент надає інноваційним стартапам підтримку на  суму до 50 тисяч євро на виконання техніко-економічного обгрунтування. Також  можливі  й більші гранти  на інноваційний розвиток розміром від 500 тисяч до 2,5 млн. євро