Жити без кордонів: що означає бути еразмусівцем

Цього року найпопулярніша програма Європи відсвяткувала своє 30-річчя. Її найбільший прихильник, Умберто Еко, казав, що програма Еразмус створила перше покоління молодих європейців. Сьогодні її наступниця, Еразмус+, продовжує об’єднувати молодь зі всього світу завдяки своїм різноманітним можливостям від університетських обмінів до волонтерської діяльності.

yulia hudoshnyk.png
Юлія Гудошник

“Еразмус – це така своєрідна фабрика, в якій ти вчишся жити без кордонів і почуватися своїм будь-де,” – розповідає Юлія Гудошник, тренерка з саморозвитку. Вона є однією з випускників Еразмус Мундус, підпрограми Еразмус+, яка надає студентам із усього світу можливість отримати дворічний університетський ступінь у Європі та поза її межами. Гудошник здобула ступінь магістра з глобальних студій у Лейпцизькому університеті (Німеччина) та Університеті Роскільде (Данія).

 

На її думку, ця програма є унікальною, адже допомагає відчути на собі, як проходять навчальні процеси в різних країнах, та спілкуватися з різними людьми – від випускників Кембриджу до випускників університету імені Тараса Шевченка. Це допомагає зрозуміти інші культури та завести дружбу на все життя. “Я ціную цю дружбу. Де б не були мої друзі – зараз вони на всіх континентах – ми підтримуємо зв’язок,” – каже еразмусівка.

Нещодавно вона повернулася з весілля свого друга-тайванця, з яким разом навчалася. Весілля святкували в Чехії. “Це фантастика, це глобальний локальний світ. Ми стаємо ближчими, стають ближчими наші культури. І дякую своїм двом університетам за це,” – каже Гудошник.students

Завдяки різноманітності та змішанню традицій Еразмус надає гнучкість своїм учасникам не лише в академічному сенсі. “У цих людей немає меж, є постійне бажання росту, руху, перетину кордонів,” – описує еразмусівців Гудошник: “Ми не можемо всидіти на місці, я б назвала нас таким своєрідним “поколінням непосид”. Хочеться більше вчитися, більше працювати, більше бачити”.

zhdanova
Катерина Жданова

Не лише українські студенти, а й виші почали більше долучатися до програми Еразмус+. “Університети все більше цікавляться співпрацею з ЄС. Вони розуміють, що такі зв’язки роблять вищу освіту більш конкурентоспроможною та привабливою,” – каже Катерина Жданова, менеджерка з індивідуальної мобільності Національного офісу Еразмус+ в Україні. Жданова розповідає, що українці є найбільш активними учасниками програми серед країн Східного партнерства.

 

Окрім ступеневої підпрограми, Еразмус+ пропонує кредитну мобільність для студентів та професійні обміни для викладачів і співробітників університетів. За кредитною мобільністю студент може навчатися або проходити стажування від трьох до дванадцяти місяців у партнерському університеті в Європі. Професійні обміни для співробітників університету можуть тривати від п’яти днів до двох місяців. Найбільш популярними напрямками мобільності серед українців є Німеччина, Польща, Великобританія, Італія, Іспанія та Франція. Слід пам’ятати, що кожен університет встановлює партнерство Еразмус індивідуально. Тому зацікавлені в участі мають звернутися до відділів міжнародної співпраці у своїх університетах.

Завдяки всім перевагам, які пропонує Еразмус+, ця програма має високу конкуренцію. Гудошник радить починати готуватися до участі заздалегідь. Потрібно почати працювати над своїми оцінками, оскільки академічна успішність є важливим фактором, покращити свої знання іноземної мови та приділити велику увагу мотиваційному листу. Будьте наполегливі й не здавайтеся: “Мене зарахували на навчання до багатьох програм без стипендії. Але я не опустила руки, і врешті вдалося”.

Наприклад, лише 44 українці отримали стипендії Еразмус+ для навчання за магістерськими програмами у 2017-2018 роках. Розмір стипендії залежить від окремої навчальної програми та країни походження стипендіата. Стипендії покривають всі витрати на навчання і, як правило, витрати на переїзд та проживання, а також базове медичне страхування. Зазвичай подавати документи для отримання стипендії потрібно заздалегідь. Тому варто перевіряти кінцевий термін за програмами, які вас цікавлять.

Для тих, хто менше зацікавлений в академічних конкурсах, Еразмус+ також пропонує волонтерські можливості в Європі через підпрограму Європейська волонтерська служба. Вона надає унікальний шанс для молоді взяти участь у культурному обміні та зробити внесок у допомогу місцевим громадам Європи.

Дізнайтеся більше про можливості Еразмус+ у нашому огляді:

Також, з 6 по 11 листопада відбудеться Міжнародний інформаційний тиждень Програми ЄС Еразмус+ у сфері вищої освіти. Програма Тижня передбачає заходи для усіх охочих подаватись на конкурси стипендій на навчання та підвищення кваліфікації. Окрім цього, відбудуться різні заходи з підтримки для тих університетів, які вже є виконавцями проектів з міжнародної кредитної мобільності, розвитку потенціалу вищої освіти та напряму Жан Моне, а також які планують розробляти проектні пропозиції та брати участь у конкурсах Еразмус+.

Дізнавайтесь більше інформації за посиланням: http://erasmusplus.org.ua/