Тепло для багатоповерхівок: об’єднання співвласників готують до запуску Фонду енергоефективності

Мешканці одного з багатоквартирних будинків у Львові взяли державний кредит  на енергоощадність, встановили тепловий лічильник на будинок, замінили вікна, провели утеплення.

Про це йдеться у відеоролику, виготовленому за сприяння Євросоюзу. Ніби нічого особливого – але для України свого роду революція.“Завдяки цьому ми економимо до 40 відсотків тепла. Будинок став теплішим, комфортнішим, зросли ціни на квартири, – розповідає голова правління ОСПБ “Берегиня” Олександра Слободян. – Було непросто, люди вагалися, але результатом ми задоволені”.

Енергоефективність та енергозбереження сьогодні серед пріоритетів для держави та українців. З багатьох причин: від потреби зміцнювати енергетичну незалежність України через менше споживання російського газу до економії грошей в українських родинах, адже енергоносії невпинно дорожчають.teploЕнергоефективність на сьогодні також і один із пріоритетів порядку денного відносин між Україною та Євросоюзом. Причому взаємодія та допомога від ЄС іде так само на різних рівнях: від підтримки ним ключових реформ та створення Фонду енергоефективності – до заохочення до енергоощадності пересічних людей.

Протягом останніх шести місяців за фінансування ЄС у п’яти українських містах  –  Києві, Одесі, Дніпрі, Харкові та Запоріжжі – триває інформаційна кампанія «Енергія твого дому». Вона спрямована переважно на  об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На сьогодні це справді дуже важлива цільова аудиторія, коли йдеться про енергоефективність.

Майже половина населення України мешкає в багатоповерхівках. За офіційною статистикою, їх 255 тисяч. Водночас на житловий сектор припадає 25% загального споживання електроенергії і 45% – тепла.

“Від 70 до 90 % житлового фонду – це будинки з величезними енергетичними затратами Їх будували, коли енергетичні ресурси коштували копійки, отож на енергоефективність ніхто не звертав уваги, – каже Андрій Кирчів з асоціації «Енергоефективні міста України». –  А зараз це стало величезною проблемою. Будинки ці до того ж старіють і потребують відновних робіт”.

Експерт підкреслює, що має сенс лише комплексна термомодернізація багатоповерхівок. Бо лише окреме утеплення, заміна вікон чи системи опалення значного ефекту не дадуть.

Звісно, на комплексну термомодернізацію потрібні гроші.

“Або мешканці багатоповерхівки самі знаходять кошти і роблять це, або організовують ОСПБ. Воно як юридична особа може брати кредити, скористатися можливостями Фонду енергоефективності після його створення”, – каже Андрій Кирчів.

Серед інших, він був учасником публічних заходів у Житомирі, організованих 27 вересня згаданою вище кампанією «Енергія твого дому». Метою було  підвищення усвідомлення важливості термомодернізації багатоповерхівок їхніми мешканцями. Загалом, за час проведення кампанії було також розповсюджено велику кількість інформаційної продукції з метою стимулювати людей до термомодернізації: це лефлети, постери, банери, відеоролики.energy of your home

Реалізує проект консалтингова компанія FGL Energy.

“Представники ОСПБ добре cприймають інформацію, яка стосується енергоефективності, активно беруть участь в заходах, – каже директор  FGL Energy Тетяна Деревянкіна. – Люди розуміють –  будинки, в яких вони живуть, належать саме їм. І не держава має прийти і зробити ремонт в під’їздах чи на дахах, поставити теплові установки з погодними регуляторами і так далі. Саме це ми і хочемо донести через інформаційну кампанію:  ваш будинок –  це ваша спільна власність.”

В Україні справді вже досить багато прикладів успішної термомодернізації багатоквартирних будинків. Ключову роль у цьому процесі має відіграти Фонд енергоефективності – очікується, що він запрацює наступного року. Євросоюз виділяє на нього 100 млн.євро.

Зі свого боку, мешканці багатоповерхівок мають бути готовими скористатися можливостями фонду. Для цього потрібні дві речі: усвідомлення потреби в термомодернізації їхніх будинків та створення ОСПБ. На це спрямовує нині свої зусилля в тому числі й Європейський Союз.