“You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one”: Єврошкола збирає форум випускників

В Україні, особливо останніми роками, не бракує тренінгів, семінарів чи інших навчальних заходів, присвячених Євросоюзу та відносинам України з ним.  Однак навіть в умовах цієї  досить сильної конкуренції визнаним лідером є EU Study Days – ініціатива Представництва ЄС в Україні.

За “днями” давно вже закріпилася неофіційна промовиста назва – “Єврошкола”.

jurgis eu
Юргіс Вілчінскас

“Це – наша  інвестиція в майбутнє України та у її відносини з Євросоюзом”,  – каже про неї керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС Юргіс Вілчінскас.

Єврошкола наближається до першого п’ятирічного ювілею. Від початку її існування через програму пройшли близько 850 учасників: студентів та недавніх випускників українських вишів.

“Ми не знаємо, які шляхи в своєму житті оберуть ці молоді люди. Але  хочемо показувати їм, як Україна рухається до Європи, до її ринків, культурної, освітньої та інших сфер”, – додає Юргіс Вілчінскас.

28-29  вересня у Києві  пройде перший форум випускників Єврошколи. Кілька сотень їх з різних куточків України матимуть змогу поспілкуватися між собою та отримати різноманітну інформацію, корисну для  подальшого розвитку та зростання. Йтиметься  про можливості праці та кар’єри в інституціях ЄС та інших міжнародних організаціях, освітні, грантові, бізнесові можливості, участь у реформуванні країни.

Безперечно, форум стане віхою в історії Єврошколи. Тому логічно озирнутися назад, у березень 2013 року – коли все починалося.

victoria davydova
Вікторія Давидова

Біля витоків  EU Study Days була Вікторія Давидова, радник з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні. Вікторія за освітою викладач із багаторічним досвідом роботи в університеті.

“Коли ми починали, то навіть не могли уявити, наскільки необхідним, цікавим та самодостатнім стане Єврошкола для наших молодих людей, – розповідає Вікторія. –  Головне, що вони цінують знання, які отримали, можливість поспілкуватися з унікальним експертами, дипломатами, своїми колегами. Наші випускники сприймають цей проект як свій, і це – найважливіше”.

Справді, зараз Єврошкола однозначно є успішним проектом та відомим брендом. Однак тоді, чотири з половиною роки тому, все було досить складно і туманно. У тому числі європейське майбутнє України.  З одного боку, Україна на чолі з Віктором Януковичем ніби просувалася до підписання Угоди про асоціацію. З боку іншого – всередині країни відбувалися процеси, дуже далекі від реальних проєвропейських перетворень.

volodymyr yermolenko
Володимир Єрмоленко

“Тоді було зрозуміло,  що багато сил в Україні насправді гальмують процес реформ, імітують його, і що  “закриття” євроінтеграції – це радше питання часу. Ніхто не вірив, що Янукович всерйоз прагне робити все те, що передбачає зближення з ЄС, – згадує керівник Європейського відділу Інтерньюз-Україна та модератор Єврошколи  Володимир Єрмоленко–  Тому головною ідеєю була робота на перспективу – з молодими людьми, які за 10 років можуть поволі ставати тією потужною силою, що мислить і діє інакше. І цей підхід себе виправдав”.

Перша з двадцяти одної вже на сьогодні школи відбулася 6-10 березня 2013 року  в Києві.

Від самого початку було високо піднято планку запрошених експертів та лекторів. Це, наприклад, Ендрю Вільсон з Європейської ради з закордонних відносин, керівник Інституту євроатлантичної інтеграції  Олександр Сушко,  експерт з питань торгівлі Тарас Качка, енергетичний експерт Михайло Гончар – вони та інші з самого початку зробили внесок у впізнаваність та привабливість Єврошколи.

“Ми від самого початку намагалися створювати неформальну атмосферу, – каже Володимир Єрмоленко. –  Думаю, зараз це нам вдається ліпше. Бо коли робиш щось вперше, відчуваєш себе менш вільно, більших речей остерігаєшся. Але навіть тоді ми бачили, що EU Study Days заряджали саме відвертістю та неформальністю – тим, що часто бракує в наших університетах”.

vira tubaltseva
Віра Тубальцева

Тодішня випускниця університету Віра Тубальцева була серед учасників першої Єврошколи. “Організаторам вдалося зібрати дійсно крутих спікерів – українських та європейських дипломатів, економістів, держслужбовців і громадських активістів, – згадує вона. – А найбільше запам’яталися атмосфера школи і самі учасники. Я зустріла багато яскравих особистостей, однодумців, які стали друзями і колегами, і зараз ми постійно на зв’язку. Досі пам”ятаю, що з перших днів школи про себе хотілося співати пісню Джона Ленона “You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one…”.

Згодом Віра не в останню чергу завдяки участі у Єврошколі приєдналася до команди Інтерньюз-Україна, де тривалий час працювала саме на європейському напрямку.

yeremiychuk
Вадим Єремійчук

Студент філософського факультету Львівського національного університету ім. І.Франка  Вадим Єремійчук був учасником останніх на сьогодні EU Study Days, які відбулися  минулого липня в Запоріжжі. “Цікаві лекції, інтерактивні ігри, інформативні заходи, а головне – знайомство з неординарними та вкрай різними людьми. Найбільше мені сподобалося гра-імітація засідання Ради ЄС. Ми спробували себе у ролі міністрів країн  ЄС та дотримуючись регламенту, вирішували: чи надавати Україні безвіз, – розповідає Вадим.

 

Від додає, що отриманий від участі в школі досвід сприятиме розробці власних соціальних проектів – наприклад, уже існуючого Політичного клубу в рамках університету. Він, зокрема, спрямований на дослідження глобальних політичних питань, розвитку в студентів політичної свідомості.

А для Єврошколи також актуальним є питання  – що далі?

“Для нас головне, щоб ця платформа стала мережею для молодих професіоналів, які через асоціацію будуть реально будувати відносини між ЄС та Україною”, – каже Юргіс Вілчінскас.

“Наші випускники продовжують навчання або працюють в органах влади, міжнародних організаціях, громадському секторі, університетах. Ми зустрічаємо їх практично у будь-якому регіоні України. Зустрічі найактивніших учасників стануть щорічними, – додає  Вікторія Давидова. – Але  хочемо розширити горизонти до міжнародних – наприклад, організувати спілкування з активними молодими людьми з ЄС. Впевнена, що скоро з’являться інші нові ідеї – самі ж випускники Єврошкіл прийдуть з ними!” 

Безперечно, нинішній форум є гарним місцем в тому числі й для виникнення таких ідей.