Що зробити, щоб тебе обрали з 25 тисяч людей? Поради від українського стажера в Європарламенті

Щороку близько 25 000 людей подають заявку на стажування в Європейському парламенті, з них обирають 600. Лише 10% учасників можуть бути громадянами країн за межами ЄС і країн-кандидатів, що робить конкуренцію для українців особливо жорсткою. Проте, нема нічого  неможливого. Українська випускниця даного стажування розповідає про свій довгий шлях до серця правотворчості ЄС.

Ганна Базіло, фахівець з питань інтеграції в ЄС, на даний момент працює у Консультативній місії ЄС в Україні в якості спеціаліста з питань координації та співпраці.

Чому ви вирішили стажуватися в Європарламенті?

Це був абсолютно усвідомлений крок, тому що я маю кваліфікацію у сфері європейської інтеграції та досліджень. Я отримала ступінь магістра в галузі європейської політики та управління, а також в сфері європейських досліджень. Таким чином, це був логічний і важливий крок для моєї майбутньої кар’єри і професійного росту. Я подавала заявку на участь у стажуванні в Європейському парламенті протягом п’яти років.
Вперше, в мене з’явилася ця ідея після отримання ступеня магістра в Університеті Маастрихта (Нідерланди). Я подала заяву на вступ до Європейського парламенту, але її відхилили. Іноді, я була в резервному списку, іноді  мені відмовляли.

Здається, непросто потрапити на це стажування…

Так, конкуренція особливо величезна у відділі зовнішньої служби ЄС. Люди з усього світу подають туди заявки. Звичайно, не будучи громадянами ЄС, нас обирали серед всіх країн. Мене, нарешті, вибрали в минулому році.

Що представляє собою це стажування?

Існує декілька видів стажування в парламенті ЄС: в секретаріаті або в політичних групах, та офісах депутатів Європейського парламенту. Я пройшла обидва. У Секретаріаті я працювала у відділі Східного партнерства та представництві України. Досить багато допомагала депутату європарламенту Андрію Пленковічу, який головував у Парламентському Комітеті Асоціації ЄС-Україна. Він запросив мене працювати у свою команду.
Ці два типи стажування відрізняються один від одного. Робота в секретаріаті була більш поміркованою. Це стажування в основному для випускників вищих навчальних закладів. Робота в основному залежить від вашої власної ініціативи та мотивації. Звичайно, я знала, чому я там, і що я хочу отримати. Тому я була дуже активною, брала участь у різних заходах в Брюсселі.
Робота в офісі євродепутатів набагато вимогливіша та динамічніша. Мені дуже подобалося, що мене залучали до обговорення різних питань та що я брала участь в усіх зустрічах делегацій.

students traineeship.jpg

Що вам найбільше запам’яталося?

В європейському коледжі я вивчала роботу ЄС в теорії, але коли побачила її  вживу, звичайно, все сприймалось по-іншому. Особливість ЄС полягає в тому, що вся робота відбувається в постійному діалозі та верифікації.
Ми багато працювали над питанням лібералізації візового режиму. Я пройшла стажування у дуже важливий для України момент. Це був час підписання Угоди про асоціацію і початок дискусії щодо лібералізації візового режиму. Ми багато працювали готуючи офіційні заяви щодо введення безвізового режиму, Мінських угод, підтримки реформ в Україні, а також Угоди про асоціацію. Це були дуже чутливі питання на всіх зустрічах. Багато сторін (експерти, депутати Європарламенту та їх радники) брали участь при підготовці офіційних заяв.
Можна побачити як різні сторони намагаються просувати національні інтереси. Особливо це було помітно під час дискусії щодо України, тому що санкції проти Росії порушили двосторонні відносини. Країни-члени ЄС зробили багато поступок у своїх національних бізнес інтересах на користь України.
Чи було вже відомо, що Україна отримає безвізовий режим?
У парламенті ЄС підтримка України дуже велика; більшість євродепутатів підтримують Україну. Саме тому не було жодних питань щодо лібералізації візового режиму для України. Також була помітна велика фінансова підтримка українських реформ.

Як ви готувалися до вступу в парламент ЄС?

Сама анкета не дуже вимоглива. Я заповнила онлайн форму заявки. Насправді, найважливішим є ваша мотивація. Там немає ніяких тестів або співбесід. Єдиною вимогою є ступінь бакалавра. Але так як конкуренція дуже висока, кандидати відбираються на основі їх професійних і мовних навичок, відповідного досвіду роботи і мотивації.

Скільки мов повинен знати заявник?

Треба вільно володіти однією з офіційних мов ЄС, немає ніяких вимог щодо їх кількості. Але краще вільно розмовляти на двох основних мовах – англійській і французькій. Ті стажери, які не володіють французькою мовою, мали недолік, тому що в Брюсселі багато людей говорять французькою. Таким чином, це не вимога, а скоріше перевага.

Які умови стажування?

Стажерам сплачують щомісячну стипендію в розмірі 1200 EUR  в рамках програми Шумана. Для Брюсселя це не багато. Це менше прожиткового мінімуму, але дає можливість знімати квартиру і купляти їжу. Крім того, програма покриває транспортні витрати на переліт туди й назад.

Чи важко було знайти квартиру?

Звичайно, важко знайти квартиру для короткострокового проживання, особливо з обмеженим бюджетом. В Брюссель приїжджає багато людей за різними програмами. Але мені пощастило, будучи випускником Коледжу Європи, у мене було багато друзів, які живуть і працюють в Брюсселі. Завдяки моїм друзям та інформаційним розсилкам з коледжу, я легко знайшла квартиру і жила з друзями.
Але навіть якщо ви нікого не знаєте в Брюсселі, люди завжди готові допомогти. Ви можете відвідувати різні культурні програми. Комітет стажерів організовує різні спільні заходи. Наприклад, ми мали візит до офісу ООН в Брюсселі. У Європейському кварталі завжди відбувається багато різних заходів. Європейський Парламент проводить громадські заходи, дебати, дискусії. Там дуже легко знайти нових друзів.

eu parliament building.jpg

Як вам жилось і працювалось в столиці ЄС?

Це було дуже цікаво, динамічно і різноманітно. В цілому я прожила у Брюсселі майже рік і маю тільки позитивні враження.

Чи були у вас проблеми?
Проблеми були пов’язані з повсякденним життям. Брюссель розділене місто. Існує велика різниця між Європейським кварталом з європейськими установами, та Брюсселем – столицею Бельгії, де мали місце терористичні акти, були проблеми інтеграції мігрантів і біженців, соціальної адаптації людей з іншими культурами. Це не мало ніякого впливу на моє особисте життя і роботу в Брюсселі, але деякі події були досить драматичними.
Я була в Брюсселі під час терористичних атак, це був важкий час, тому що все відбулося біля парламенту ЄС. Звичайно, аеропорт закрили, люди з Парламенту були евакуйовані. Це трапилось під час сесії ЄВРОНЕСТ Східного партнерства, і учасникам, які приїхали здалеку, довелося повернутися.
Що ви отримали з цього досвіду?
Я краще розумію процес прийняття рішень в ЄС, зокрема, стосовно співпраці з Україною. Я зустрічалась з багатьма акторами, задіяними у співпраці з Україною і Східним Партнерством. Я бачила взаємодію між Європейськими Інститутами – Парламентом і Комісіями – їхню взаємодію з громадянським суспільством і групами різних інтересів.
Що ви можете порадити тим, хто також бажає стажуватися в Європарламенті?
Якщо це дійсно те, чого ви хочете, не зволікайте і подавайте заявку. Не зупиняйтеся, якщо не пройдете в перший, другий чи п’ятий раз.
Це стажування буде корисним тим, хто цікавиться політикою, відносинами з ЄС; тим, хто вибрав напрямок європейської інтеграції. Це досвід роботи з іншими культурами.
Ви матимете перевагу, якщо раніше навчалися в одному з університетів ЄС, вільно володієте не тільки англійською, а й ще однією мовою ЄС. Великим бонусом буде також попередній досвід роботи в європейських структурах. Це великий внесок в розвиток вашої кар’єри.
Довідково:
Заявки на участь у стажуванні приймаються двічі на рік – 15 травня та 15 жовтня за посиланням: http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/en/20150201PVL00047/Traineeships

Photo credit: © European Union 2017 – European Parliament, © European Union 2016 –  European Parliament