Як випускники КПІ отримали грант у розмірі 1,2 млн євро: інноваційні дослідження за кошти європейської програми Горизонт 2020

Уже два роки, як Україна приєдналася до найбільшої програми Європи з фінансування досліджень. Завдяки програмі Горизонт 2020, українські дослідники й малі та середні підприємці отримали майже 12 мільйонів євро на проведення досліджень.

Українська інформаційно-комунікаційна компанія, Polyteda Cloud, разом з десятьма іншими компаніями пройшла відбір серед 259 претендентів на фінансування від Горизонту 2020. У 2016 році компанія виграла грант розміром 1,2 мільйона євро на розвиток інноваційного програмного забезпечення для перевірки інтегральних мікросхем. Тепер Polyteda Cloud впроваджує свою інноваційну технологію на ринку напівпровідникової мікроелектроніки.

Грант від Горизонту допоможе компанії вдосконалити технологію, збільшити прибутки, створити нові робочі місця і вийти на міжнародний ринок фізичної перевірки напівпровідникових пристроїв, який наразі оцінюється в 1,6 мільярдів доларів.

Які успіхи України в програмі Горизонт 2020? Про це розповідає Горазд Вайс, керівник відділу політики в галузі досліджень і розробок Центру соціальних інновацій (Австрія). Він координує проект ЄС LINKS2UA, який розповідає українським дослідникам про можливості H2020.

Що таке Горизонт 2020?

Горизонт 2020 є найбільшою програмою ЄС із досліджень та інновацій із бюджетом близько 79 мільярдів євро. Вона складається з трьох основних напрямків: дослідження та інновації, координація та підтримка, а також програми для малого та середнього бізнесу.

Україна бере участь в H2020 у якості асоційованого члена з березня 2015 року. Будучи асоційованим членом,  Україна такий же має доступ до  всіх компонентів програми, як і країни-члени ЄС.

Хто може брати участь у програмі?

Взяти участь можуть дослідники, підприємці, які займають розробкою інновацій, організації громадянського суспільства, які займаються вирішенням соціальних проблем, вищі навчальні заклади, які проводять наукові дослідження, а також національні контактні пункти (НКП), які надають консультації учасникам Горизонту.

Важливо підкреслити, що Горизонт 2020 підтримує не лише дослідження, а також застосування результатів дослідницьких проектів на ринку. Горизонт заохочує співпрацю дослідників із підприємцями для створення нових робочих місць і зростання економіки. У цілому, Горизонт 2020 має на меті поліпшити життя громадян країн-учасниць.

Програма видається доволі конкурентною. Чи є поради, як успішно подати заявку на участь в H2020?

По-перше, варто знайти європейських партнерів з хорошим досвідом. Щоб отримати грант, учасники мають створити консорціум за участі європейських організацій відповідного профілю й професійної компетенції.

В ЄС проводять багато підготовчих зустрічей та інформаційних сесіях. Це хороша можливість знайти партнерів для проекту. Можна отримати гранти, які покривають частину витрат на проїзд на такі заходи. Наш проект LINKS2UA надає гранти на підготовку проектів українським учасникам.

По-друге, учасники мають запропонувати інноваційну ідею. Однією з найбільших помилок учасників є відсутність інновацій в їхніх проектах. Вони можуть мати хорошу ідею для досліджень, але вона не завжди інноваційна. Учасники мають запропонувати щось нове. Для Горизонту 2020 важливо, щоб проект мав інноваційний підхід і приносив суспільну користь.

Мережа контактних пунктів також може надати інформацію і допомогти технічно оформити заявку (надати юридичні консультації, підготувати бюджет, тощо).

Ми також постійно проводимо тренінги про програму Горизонт 2020 в Києві, Львові та Харкові. Участь у наших тренінгах безкоштовна. Ми детально розповідаємо, як подавати заявку на фінансування Горизонту 2020.

Скільки українських учасників отримали гранти Горизонту?

З 2014 по березень 2017 року українські організації подали 715 проектних заявок до Горизонту 2020 (до 2015 року Україна брала участь як третя країна).

Програма надала 11,99 мільйонів євро 69 українським організаціям. Це уже успіх. З іншого боку, ці цифри досить скромні порівняно з країнами ЄС – Великою Британією, Німеччиною та Іспанією, які отримують сотні мільйонів євро в програмі.

Ми стежимо за участю України і помітили збільшення кількості заявок від України. Ми провели низку освітніх заходів і тренінгів в Україні. Але це велика країна, тому не всі ще можуть знати про можливості Горизонту 2020. Потенціал України насправді набагато більший.

Ми проаналізували ці показники по відношенню до потенціалу країни (ВВП, чисельність населення і кількість дослідників). Результати показують, що Україна не повністю використовує свій потенціал. Країна потребує реформ для створення більш сприятливих умов співпраці між наукою, промисловістю, європейськими та міжнародними партнерами.

Хто в Україні найбільш активно бере участь у Горизонті?

Більшість українських учасників, які отримали фінансування, з приватного сектора, науково-дослідних організацій та вищих навчальних закладів.

Чи можете навести приклади успішних українських проектів?

До одного з останніх проектів-переможців входить фармацевтична компанія Фармак та Інститут органічної хімії Академії наук. Вони приєдналися до консорціуму із грантом 900 тисяч євро, який займається розробкою наноструктур для лікування раку та клітин, інфікованих паразитами. Очікується, що це дослідження дасть новий поштовх фармацевтичній індустрії в Європі та сприятиме розвитку медицини.

Український клуб аграрного бізнесу входить до іншого консорціуму із загальним бюджетом 5,9 мільйонів євро. Консорціум працює над розробкою комплексних логістичних центрів біомаси для агропромислового комплексу. Цей проект сприятиме постійній зайнятості, зниженню залежності від сезонних робочих місць і розвитку сільських районів.

Міжнародна клініка реабілітації в Трускавці отримала грант Горизонту для створення терапевтичних ігор для дітей, які страждають на церебральний параліч. Проект також планує розробити бізнес-план, щоб вивести такі ігри на ринок.

Ці дослідження орієнтовані на ринок, але їхня кінцева мета – покращення життя людей.

Можете розповісти більше про окремий напрям програми –  Європейську дослідницьку раду?

Європейська дослідницька рада надає гранти провідним ученим для проведення досліджень в ЄС, незалежно від національності, віку чи статі. Такі гранти є окремим компонентом Горизонту 2020, і підтримують високоякісні дослідження. Це також хороша можливість для України, але наразі небагато українських вчених беруть у них участь.

Із Першим грантом Європейської дослідницької ради учений може отримати до 1,5 мільйона євро на п’ятирічне дослідження. Цей грант не ставить жодних обмежень чи тем, єдиний критерій – наукова успішність.

Щоб взяти участь, український вчений повинен мати науковий ступіть, еквівалентний європейському PhD, тобто українського доктора наук. Більше інформації про Європейську дослідницьку раду можна дізнатися в національному контактному пункті при Міністерстві освіти і науки.

Корисні посилання

Огляд програми Горизонт 2020: https://www.youtube.com/watch?v=CimJI88c4fE

Список проектів програми: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/h2020-sections-projects

Сайт Європейської дослідницької ради: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/h2020-section/european-research-council

Огляд Європейської дослідницької ради: https://www.youtube.com/watch?v=Ss3t54qrt6A

Національні контактні пункти в Україні:  http://h2020.com.ua/uk/