Українська молодь грає в Європарламент

Маріам Кунчулія із Запоріжжя вивчає історію на третьому курсі Києво-Могилянської академії. Крім цього, вона ще займає посаду віце-президента зі зв’язків з громадськістю Європейського молодіжного парламенту (ЄМП), всеєвропейської організації, якою керує молодь.

«Я хотіла дізнатися, як працює ЄС і як європейські практики можуть працювати в Україні», –  пояснює Кунчулія, чому вона приєдналася до ЄМП. «Такі організації, як Європейський молодіжний парламент може допомогти дати відповіді на те, який Європейський Союз насправді».

Вона розповідає, що все почалося з двох вчительок у Франції, які в 1987 році організували моделювання Європарламенту для своїх учнів на кшталт моделювання ООН. Учням сподобалося, інші школи й міста незабаром приєдналися до цієї ініціативи. А згодом, Європейський молодіжний парламент розширився на інші країни. Тепер національні пункти ЄМП функціонують в 40-ка країнах Європи, зокрема й в Україні.

Як ЄМП співпрацює з інституціями ЄС, і особливо з Європейським парламентом?

Євросоюз підтримує фінансуванням національні комітети ЄМП країн-членів в рамках Erasmus +. Євродепутати часто виступають на наших міжнародних сесіях. До почесного комітету ЄМП входять Мартін Шульц, президент Європарламенту, Жан-Клод Юнкер, президент Єврокомісії, і Федеріка Могеріні, високий представник Європейського союзу у закордонних справах та політиці безпеки.

Чим же саме займається ЄМП?

По суті, наш головний продукт – це неформальна освіта. Ми проводимо свої сесії, моделюємо засідання Європарламенту, в комітетах розглядаємо різні сфери політики ЄС, визначаємо проблеми і їхні рішення. Ці рішення ми потім формуємо в резолюції і вкінці розглядаємо кожну на генеральній асамблеї, проводимо голосування.

Хоча це й може звучати дуже серйозно, насправді наші сесії завжди веселі і цікаві. На кожну сесію ЄМП в кожній країні приїздять студенти з усієї Європи. Це великий культурний досвід.

«Справжній» Європарламент може розглядати ваші резолюції?

Насправді, основна мета резолюцій – навчання, але резолюції міжнародних сесій дійсно передаються до Брюсселю. Я навіть чула про випадок, коли один із пунктів резолюції міжнародної сесії ЄМП прийняв Європарламент.

Аде насправді ЄМП це не лише формальні зустрічі. У нас багато тімбілдингу, коли учасники починають робити шалені речі – співати наші традиційні пісні, грати в ігри. Для людей це може здатися дуже дивним. На своїй першій сесії під час тімбілдингу мені здавалося, що я потрапила в секту, досі інколи думаю, що нас може забрати поліція (сміється).

Рік тому в нас був тімбілдинг на Хрещатику, ми грали в традиційну гру-енерджайзер «Алеле». Вона закінчується тим, що все лежать на землі і кричать «алеле кіта бонга».

Хоча вони і можуть здатися дивними, але це вправи для побудови команди. Вони допомагають налагодити роботу в комітетах. Учасники в комітетах, як правило, багато дискутують, а тімбилдинг допомагає розслабити атмосферу.

Один з моїх улюблених заходів – Євровіледж, де кожен пригощає один одного національними делікатесами. Або ж Євроконцерт – де учасники можуть виступити з танцем, піснею, чи зробити шоу.

Які переваги від участі в ЄМП?

Мені здається, головний зиск з цього всього – це те, що ти отримуєш друзів з усієї Європи. ЄМП – це як велика родина: можна зустріти друзів у кожній країні. Це цікавий культурний досвід.

Без сумніву, покращується англійська мова.  Як же інакше, якщо вся робота відбувається англійською або французькою  – робочими мовами ЄС. Як правило, більшість обирає англійську. Наш нинішній президент, коли потрапив в ЄМП, розмовляв англійською на рівні «Лондон із зе кепітал оф Грейт Брітан», зараз я не знаю людину серед нас, яка говорить краще за нього.

ЄМП – це багато можливостей для розвитку: в центральному офісі в Берліні часто проходять тренінги для членів ЄМП. Це тренінги для організаторів, тренінги з проектного менеджменту, комунікацій, журналістики. Ми в Україні також проводимо навчання кожні два місяці. Кожен учасник може обирати, чим займатися в ЄМП – бути делегатом і дебатувати про резолюції, або організовувати сесії, займатися піаром або журналістикою.

ЄМП також часто допомагає знайти першу роботу. Ми регулярно ділимося цікавими можливостями роботи в нашій групі на Facebook, а наші випускники дуже часто беруть до себе на роботу молодших учасників.

З ЄМП значно легше подорожувати. Внески делегатів на закордонних сесіях коштують до 40 євро, сюди входить проживання і харчування в країні впродовж усієї сесії, як правило  це п’ять днів. А якщо тебе обирають модератором, журналістом чи президентом – участь повністю безкоштовна.

Інколи на сесіях покривають витрати на проїзд. Європа дійсно стає більш відкритою, коли ти їздиш на сесії ЄМП.

Скільки країн тобі вдалося так відвідати?

Я побувала в Люксембурзі, Бельгії, Фінляндії, Грузії, Вірменії, Естонії. Також багато сесій організувала в Україні.

Чим займається ЄМП в Україні?

Ми організовуємо зараз регіональні сесії у Вінниці, Одесі, Києві. На початку липня проведемо національну сесію ЄМП в Харкові. А ще буде тренінг-кемп – це тиждень в Карпатах, де ми навчатимемо учасників. У нас також є проект «Understanding Europe» – зустрічі в школах, де ми розповідаємо учням про історію Євросоюзу і його інститути.

Хто може долучитися?

Приєднатися до нас може будь-хто. Ми завжди раді новим людям. Одна з наших цілей – розширення в Україні.

Як правило, наші більшість учасників – це школярі старших класів і студенти молодших курсів з 16 до 20 років. Але це не означає, що наші двері закриті для старших людей. У нас є члени, яким 28 років.

Для того, щоб приєднатися, потрібно взяти участь у нашому заході, ми пишемо всі новини на сторінках в Facebook і Vkontakte, а на сайті можна дізнатися більше про нашу діяльність загалом: http://eyp-ua.org.

Може здатися, що не кожен може собі дозволити участь в ЄМП – ви постійно їздите за кордон.

Це хибне враження. Ми багато подорожуємо, бо з ЄМП це дійсно доступно. Більшість витрат покриваються під час сесій.