Наскільки «здорове» наше Чорне море?

Чи дійсно все так погано з екологічною ситуацією Чорного моря? Що найбільше його забруднює? Як можна поліпшити ситуацію?

Уперше біологи, хіміки та гідрологи провели масштабне дослідження екології Чорного моря територіальних вод України та Грузії з використанням сучасної європейської методології та обладнання. Тепер вони діляться своїми спостереженнями.

«Якість води Чорного моря не ідеальна. Біля великих прибережних міст, рекомендується утримуватися від купання в морі протягом п’яти днів після сильних дощів, оскільки значна кількість опадів несе до моря багато забруднювальних речовин, зокрема нафтопродуктів», – пояснює Віктор Коморін, директор Українського наукового центру екології моря. Але він запевняє, що для людини ситуація не настільки погана, як може здатися. В основному забруднення загрожує самій екосистемі. Морські організми постійно живуть у воді, накопичуючи шкідливі речовини в небезпечній кількості.

«Вам не стане погано після купання в Чорному морі», – запевняє морський біолог Євгеній Дикий. Він бачить проблему в іншому:

  • Наше останнє дослідження виявило токсичні речовини в рибі і молюсках. Поки що ми в безпеці лише тому, що достатньо великі, щоб накопичити небезпечну кількість токсинів із риби, яку споживаємо. Але якщо регулярно нею харчуватися, ми накопичуємо всі ті шкідливі речовини.

Інша проблема в тому, що ніхто це зараз не моніторить. Українська санепідемслужба використовує методологію 40х років. Море перевіряють на кишкову паличку і холерний вібріон. В Євросоюзі від цього давно вже відійшли. Там використовують методи моніторингу понад 2000 забрудників води. Минулого року ми вперше почали використовувати такі методи в Україні.

Весною 2016 року, на науково-дослідному судні, Mare Nigrum, команда вчених із України, Грузії та ЄС провела екологічне дослідження Чорного моря, використавши сучасні технології та обладнання. Ця експедиція стала можливою завдяки проекту ЄС та ПРООН щодо удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря (EMBLAS II), із загальним бюджетом 2,7 мільйонів євро, з яких не було витрачено ні копійки українських платників податків.

emblas_cruise_logo
Науково-дослідне судно Mare Nigrum

Результати дослідження показують, що 73% води відповідають критеріям хорошого екологічного стану і 27% – в незадовільному стані.

Окрім нафтопродуктів, Чорне море також забруднено речовинами фармацевтичної та парфумерної промисловості. Зафіксоване також надмірне збагачення вод Чорного моря органікою (нітратами і фосфатами). Дикий пояснює:

  • Велика кількість органіки спричиняє цвітіння води, коли утворюється шар водоростей, де риба не може існувати через нестачу кисню. Весь кисень забирають водорості під час перегнивання, і риба задихається.

Наше дослідження показало, що більшість забрудників надходять із великих річок, таких як Дунай. Це означає, що країни Дунаю не достатньо боряться з викидом в річку нітратів і фосфатів. Але, щоб сказати точно, потрібно провести дослідження річок і моря. Так ми чітко визначимо, звідки саме надходить забруднення. Ми плануємо зробити це в майбутньому.

Ярослав Слободнік, керівник проекту EMBLAS II, розповідає, що якість вод Дунаю покращується:

  • За останні десять років ЄС інвестував 13 мільярдів євро на зменшення викидів у Дунай. Можна сказати, що завдяки цим інвестиціям екологічний стан Чорного моря покращується.

Поліпшити стан Чорного моря, говорить Коморін, можна, запровадивши дві директиви ЄС – Рамкову директиву морської стратегії та Водну рамкову директиву:

  • Ці директиви надають інструменти для покращення морського та водного середовища: проведення дослідження екологічного стану, визначення бажаних екологічних стандартів і як їх досягнути, а також методи моніторингу результатів проведеної роботи.

Це документи нового покоління. Більшість попередніх документів базувалися на тому, що є конкретний забрудник і гранично допустима концентрація. Ці директиви ЄС розглядають не конкретні рівні забрудників, а всю екосистему та її біорізноманіття (забезпечення всіх елементів харчових ланцюжків в нормальних кількостях і контроль концентрації забруднювальних речовин до безпечного рівня). Такий підхід враховує, що кожне море має свої унікальні показники здорової екосистеми.

Україна має запровадити ці директиви в рамках виконання Угоди про асоціацію. Результати проекту EMBLAS II будуть додані до майбутньої морської стратегії України. Вона стане частиною українського законодавства на основі сучасних екологічних підходів ЄС, які сприятимуть покращенню «здоров’я» Чорного моря.

Але щоб дбати про довкілля, не потрібно чекати, поки директиви ЄС запрацюють в Україні. Великі справи починаються з малих кроків: не смітити, перероблювати пластик і прибирати узбережжя.

6f53f08aed183a9bd9171fde319cd93b
фото – QHA