Подвійний удар: громадянське суспільство і медіа просувають євроінтеграційні реформи в регіонах

Євроінтеграція – це реформи. Переважна більшість їх напряму або  ж опосередковано пов’язана з відносинами України з ЄС і покликана зробити Україну та її суспільство частиною європейського цивілізаційного простору.

Євросоюз допомагає Україні в цьому.

Частиною таких  зусиль є фінансований ЄС  проект “Просування реформ в регіони”, який спільно виконують  Інститут економічних досліджень та політичних консультацій і “Європейська правда”.

Проект допомагає тіснішому та ефективнішому залученню організацій громадянського суспільства та медіа до реформування на місцях – через краще інформування, моніторинг, співпрацю між собою. Головним елементом є постійні конкурси грантових проектів: відібрані за їхніми результатами громадські організації та ЗМІ отримують гранти розміром до 750 тис грн та 375 тис грн відповідно на здійснення діяльності, що сприяє проєвропейським реформам.

  • Грантові конкурси в рамках проекту “Просування реформ в регіони” користуються великою популярністю, – розповідає керівник проекту, старший науковий співробітник ІЕД  Ірина Коссе.- За сім місяців, протягом яких триває конкурс,  ми отримали від ЗМІ та громадських організацій близько 300 заявок. З них понад 20 було підтримано.

Перші відібрані в рамках конкурсів проекти стартували в грудні 2016 року. А на початку березня у Львові  підведено проміжні підсумки: проект провів конференцію “Україна-ЄС: відносини у часи невизначеності та швидких змін” та тренінг для тих, хто вже отримав гранти або має намір подаватися на фінансування.

  • Найбільшою популярністю серед заявників-громадських організацій користується діяльність з проведення семінарів і тренінгів з підвищення обізнаності в питаннях, пов’язаних із імплементацією Угоди про асоціацію, – продовжує Ірина Коссе. – Рідше всього організації хочуть займатися аналізом  питань економічної політики та моніторингом реалізації угоди. Це, в принципі, зрозуміло – для такої діяльності потрібна додаткова кваліфікація.

За словами керівника проекту, основною проблемою заявок залишається намагання охопити якомога більшу сферу чи кількість видів діяльності.

  • Краще якісно втілити невеликий проект у вузькій сфері, в якій спеціалізується організація, ніж розпорошувати зусилля і намагатись охопити теми, якими раніше не займалися, – радить Ірина. – Також дефіцитними є заявки, де була би якісно прописана співпраця громадської організації та ЗМІ, розподіл функцій в партнерстві.

Громадська організація “Європа без бар’єрів”  вже отримала грант і проводитиме інформаційну кампанію «Подорожуй відповідально». У шести областях – Волинській, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській  буде проведено тренінги та семінари,  інтерактивні ігри  “Смарт-поїздка”.

  • Наш проект актуальний в контексті наближення безвізового режиму, – каже виконавчий директор “Європи без бар’єрів” Ірина Сушко. – Хочемо поширити достовірну та виважену інформацію про коректне використання його громадянами України.

За словами Ірини Сушко, проект має намір упередити зростання кількості нелегальних мігрантів з України в ЄС після запровадження безвізу, застерегти від нелегальних методів пошуку роботи за кордоном, фальсифікації документів для виїзду тощо.

Медійною складовою проекту “Просування реформ в регіони” опікується “Європейська правда”. Її завданням є допомога засобам масової інформації у реалізації проектів, на які вони отримали фінансування.

  • Регіональні медіа дуже важливі для поширення інформації про виконання Україною євроінтеграційних зобов’язань, роз’яснення суті та мети євроінтеграції, – каже редактор “Європейської правди” Сергій Сидоренко. –  Перед нашими грантистами стоїть непросте завдання – розповісти про доволі складні речі пересічній аудиторії, мешканцям не лише обласних центрів, а й маленьких містечок та сіл.

Виходячи з досвіду уже проведених чотирьох хвиль конкурсу,  Сергій Сидоренко радить засобам масової інформації концентруватися саме на журналістській діяльності – поки що досить поширеними є заявки, що містять плани з проведення круглих столів, семінарів тощо. Крім цього, заявки повинні бути максимально деталізовані. Важливо також, аби медіа добре розуміли стосунок тієї чи іншої теми до Угоди про асоціацію, відносин України з ЄС в цілому або євроінтеграції в ширшому розумінні.

Чернігівська міська молодіжна громадська організація «Освітній центр «Ініціатива» практикує те, що називається громадською журналістикою. Її сайт  “Чернігівщина: події і коментарі” досить популярний у місті.

 Грантовий проект, який вони почали реалізовувати в січні 2017 року, він має назву “Підвищення поінформованості жителів Чернігівщини  на тему європейської інтеграції та імплементації  Угоди про асоціацію України з ЄС”.

  • Очевидно, що обізнаність громадян про перебіг реформ в Україні є недостатньою , – каже керівник організації Павло Пущенко. – Більшість українців перебувають в полоні стереотипів і часто негативно ставляться до змін. Звідси ж виростають міфи та страхи.

Зрозуміло, що більшою ця проблема присутня в східних та північних регіонах, що доводять і соціологічні опитування. Зокрема і на Чернігівщині.

  • У прикордонних з Російською Федерацією областях   ця ситуація погіршується  впливом російських ЗМІ та соціальних мереж, – каже Павло Пущенко. –   Потрібні кампанії з  донесення інформації про перебіг реформ в Україні, розвінчання нав’язаних стереотипів.

Проект “Просування реформ в регіони” має ще одну важливу місію – досягти кращої взаємодії між організаціями громадянського суспільства та медіа, поєднати їхні зусилля  у просування реформ. Тому громадські активісти та журналісти зустрічатимуться в рамках спільних конференцій та тренінгів, перші з яких і відбулися у Львові. Подальші проходитимуть кожні кілька місяців у різних куточках України.

  • Брак достовірної інформації про реформи та відносини з ЄС в цілому пояснюється і недостатньою взаємодією між громадськими організаціями та ЗМІ, – каже  Ірина Коссе. – Сподіваємося, що в результаті нашого проекту журналісти встановлять тісніші неформальні зв’язки з громадськими організаціями. І, таким чином, ефективніше виконуватимуть свою місію. Водночас це забезпечить громадські організації медійними інструментами для просування їхніх знань та досвіду до цільової аудиторії.

Більше інформації:

Проект “Просування реформ в регіони” – http://www.ier.com.ua/ua/regions_for_reforms

Постійний конкурс для організацій громадянського суспільства – http://www.ier.com.ua/ua/Grants?pid=5336

Постійний конкурс для засобів масової інформації – http://www.ier.com.ua/ua/Grants?pid=5338