Вікно і не тільки: Євросоюз пропонує нові можливості молодіжної співпраці

Співпраця з Європейським Союзом в сфері освіти та молоді традиційно дуже цікавить українців.

Україна є країною-партнером в освітній програмі ЄС Еразмус+. Також бере участь в низці інших програм Євросоюзу, що мають стосунок до освіти, науки, молодіжних обмінів, волонтерства.

Отож можливості є, і важливо їх не згаяти. Тому ми хотіли би нагадати про деякі з них, актуальні саме зараз.

“Вікно для молоді”: триває конкурс заявок на фінансування

Вікно для молоді країн Східного партнерства – це нова програма, яку реалізують у 2017-18 роках. Вона є компонентом ширшої ініціативи EU4Youth, спрямованої на підтримку активнішої участі молодих людей країн СП в житті суспільства та в економіці.

Майбутні проекти “Вікна” фінансуватимуться з бюджету Еразмус+, в рамках  Ключового напрямку 2 (KA2) програми.

Цілями цього компоненту є  сприяння співпраці та обмінам у сфері молодіжної політики між країнами-членами програми та країнами-партнерами з різних регіонів світу. В тому числі з Україною.

Останній термін подачі  заявок на конкурс проектів в рамках Молодіжного вікна Східного партнерства – 8 березня 2017 року. Тривалість проектів може становити від 9 місяців до 2 років. Максимальний бюджет – 150 тисяч євро.

Нижче ми пояснимо деякі важливі для участі в конкурсі речі.

На що можна отримати фінансування?

Проекти, що подаються на конкурс, повинні бути спрямовані на покращення менеджменту, інноваційної здатності та інтернаціоналізації молодіжних організацій  в країнах-партнерах: Азербайджані, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдові та Україні. Вітається розробка нових форм тренінгів та нових підходів у молодіжній діяльності.

Зокрема, проекти можуть включати діяльність із вдосконалення молодіжної політики, мережеві контакти та обміни, семінари, зустрічі, масштабні молодіжні заходи, кампанії з інформування та покращення обізнаності, навчальні програми для молоді, молодіжні обміни, волонтерство, мобільність молодих працівників.

volunteer-1080x437

Можливі два типи проектів.

Перший –  стажування в сфері громадянського суспільства для молоді з метою залучення молодих лідерів до процесу ухвалення рішень та до відповідних проектів.

Передбачається, що такі проекти посилять здатність молодіжних організацій  та молодих працівників вибудовувати плідні відносини з різноманітними партнерами, включаючи державні органи та громадські організації.

Молодіжні лідери з організацій-аплікантів пройдуть стажування та покращать кваліфікацію та компетентності у сфері молодіжної політики завдяки роботі у приймаючих організаціях в Європі. А по поверненню до своїх організацій виконуватимуть малі проекти, які будуть елементом проекту в цілому.

Другий – партнерства для підприємців з фокусом на підприємницькій освіті та соціальному підприємництві.

У цьому разі проекти будуть розвивати молодіжне підприємництво, освіту та соціальне підприємництво серед молодих людей через транснаціональні неформальні навчальні проекти, базовані на багатосторонніх партнерствах.

Перевагу буде надано тим, які пропонують практичні рішення соціальних викликів у спільнотах аплікантів та використовують при цьому економічний потенціал регіону, залучаючи приватний сектор. Цей тип проекту також може включати мобільну активність.

Слід зазначити, що близько 60%  бюджету програми призначено для першого типу проектів, і 40%  – на партнерство для підприємництва.

Хто може брати участь?

Організації-апліканти повинні бути зареєстровані в одній з країн Східного партнерства. Це можуть бути неприбуткові організації, асоціації, неурядові організації; національні ради з молоді; державні структури на місцевому, регіональному та національному рівнях; приватні компанії, включаючи соціальні підприємства.

Організації, які беруть участь в проектах як партнери, можуть бути державними або приватними, зареєстрованими в країнах-членах програми або країнах Східного партнерства.

“Вікно для молоді” координується та запроваджується централізовано. Тобто, заявки треба подавати до Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури – EACEA (Брюссель, Бельгія).

Схвалені в результаті конкурсу проекти мають розпочатися між 1 липня та 31 грудня 2017 року.

Більше інформації на сайті конкурсу щодо участі у молодіжних проектах Еразмус+: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/capacity-building-in-field-youth-2017_en

20170125-erasmus-web-banner

Інші можливості в рамках Еразмус+ для Молоді

Але це ще не все.

Молодь країн Східного партнерства може брати участь в тих напрямках програми Еразмус+, які реалізуються децентралізовано – наприклад, через національні агентства, розташовані у країнах-членах програми.

При цьому організації країн Східного партнерства можуть бути лише партнерами в проектах – не аплікантами.

Проекти з мобільності

Навчальна мобільність – Індивідуальні можливості (Key Action 1)  – це проекти для молодих людей та молодих працівників. Їх є три різновиди.

Молодіжні обміни, в яких групи молодих людей з різних країн працюють разом над відповідними темами, відкриваючи нову культуру, звички та стилі життя;

Європейська волонтерська служба – вже досить добре відома в Україні. В рамках служби молоді люди можуть здійснювати волонтерську діяльність в Європі у різних сферах: культура, освіта, соціальний захист, довкілля тощо.

Мобільність для молодих працівників, яка посилює їхній професійний розвиток через семінари, тренінги та інші мобільні можливості.

Національні агентства Еразмус+ використають 25% бюджету, призначеного для напрямку КА1 на проекти, до яких буде залучено сусідів Євросоюзу, в тому числі країни Східного партнерства.

Проекти зі структурного діалогу

Вони реалізуються в рамках напряму КА3 й  підтримують зустрічі між молодими людьми та тими, хто ухвалює рішення в сфері молоді. Таким чином програма сприяє активній участі молоді в демократичному житті. Ці заходи – зустрічі –  повинні бути організовані у країнах-членах програми.

Більше інформації про можливості для молоді в рамках  Erasmus+ можна знайти у керівництві до програми: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources

Інформація доступна також на сайті Eastern Europe & Caucasus Resource Centre: https://www.salto-youth.net/rc/eeca/

Інструкції для потенційних аплікантів: http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/capacity-building-in-field-youth-2017_en.

Консультації, щодо можливостей за напрямом “Молодь” з мобільності та Європейської волонтерської служби:  https://www.salto-youth.net/  (ресурсний центр – SALTO-YOUTH контактна особа: Андрій Павлович, eeca@salto-youth.net).

Безкоштовні он-лайн курси МООС (Massive Open On-line Courses) щодо підготовки проектних пропозицій на конкурси програми Еразмус+ YOUTH Actions: https://www.youtube.com/channel/UCBA7l7XjM4C6kWqxAg8Ml8w

Інші корисні посилання:

Інструмент пошуку партнерів для участі в конкурсах Еразмус+ СПОРТ на сайті ЕАСЕА є : http://sporttool.teamwork.fr/

Керівництво до програми Еразмус+: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources_en (див. Розділ – СПОРТ).

Деталі про можливості напряму СПОРТ на сайті Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури за посиланням: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/sport

Про можливості для співпраці шкіл та вчителів в рамках eTwinning можна дізнатись на сайті: http://www.etwinning.com.ua/

Довідково

Еразмус+ – це програма Європейського Союзу на період 2014-2020 років, що підтримує проекти, партнерства, заходи і мобільність у сфері освіти, підготовки, молоді та спорту. Україна є в цій програмі партнером і може брати участь у багатьох її компонентах.

Більше інформації про Еразмус+ та можливості, які вона надає, можна знайти на сайті Національного Еразмус+ офісу в Україні – http://erasmusplus.org.ua/