Європейський банк – Європейський інвестиційний банк – фінансує кредитну програму на 200 млн євро для відновлення Донбасу

Внаслідок анексії Криму та війни на Сході України нині нараховують близько 1,5 мільйона внутрішніх переселенців. Серед них – понад 200 тисяч дітей. За три роки конфлікту знищено або пошкоджено десятки лікарень, шкіл та дитячих садочків. Відновлення пошкоджених об’єктів відбувається повільно і значна допомога надходить від міжнародних структур.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), у партнерстві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) і Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) наприкінці минулого року підписали угоду про сприяння оптимальному використанню Надзвичайної кредитної програми для відновлення України обсягом 200 млн євро. Як саме витратити ці кошти – вирішує громада, подаючи власні проекти на розгляд спеціальної комісії.

По суті, це позика від Євросоюзу для українського уряду, який розподілить кошти серед місцевих громад у п’яти східних областях. Україна отримує позику на пільгових умовах, котрі ЄІБ зазвичай може надавати на міжнародних фінансових ринках. Самостійно уряд України наразі не зміг би отримати такі вигідні умови.

Стежити за використанням коштів буде ПРООН. Декілька підрозділів відслідковуватимуть, як і наскільки вдало реалізуються проекти на територіях, де наразі мешкає більша частина переселенців.

Перша партія із пропозицій відновлення вже затверджена Кабінетом міністрів і містить 69 проектів, що стосуються п’яти регіонів України. Загальна сума першої частини бюджету – 21,9 мільйонів євро.

Найбільший проект із 69 затверджених у першій партії – розширення Центральної районної лікарні в місті Приморськ, Запорізької області. Його вартість – 1,5 мільйони євро.

Найбільшу частину коштів спрямують на відновлення медичних установ. Ще 35% витратять на освітні заклади, 15% – на відбудові помешкань.

Більшість проектів відновлення реалізують у Харківській області (21 проект на суму 8,5 мільйонів євро). Трохи менше у Донецькій області (17 проектів вартістю 7,1 мільйонів євро) та у Луганській області (26 проектів із сумою 3,1 мільйони). Більшість об’єктів відновлення розташовані у прифронтовій зоні Сходу України.

167316
Руїни в Авдіївці, фото РНБО

На Харківщині уже розпочалася робота. Наприкінці листопада 2016 року відбулася процедура закупівлі та перше оголошення тендеру.

Сєвєродонецьк, де сьогодні розміщена Луганська військово-цивільна адміністрація, приймає нині понад 30 тисяч вимушених переселенців. У цьому місті передбачена реконструкція урядових будівель, будівництво котелень на палетах у кількох школах міста, здійснять теплову модернізацію загальноосвітньої школи №20.

Рей Дрейкот, старший спеціаліст сектору регіонального і міського розвитку представництва Європейського інвестиційного банку в Україні пояснює, що реалізація цього проекту – досить складний процес:

 «Один із головних викликів реалізації цієї програми – контроль за здійсненням і якістю проектів. Вони всі різні і охоплюють п’ять регіонів України.  Угода про співпрацю щодо технічної підтримки між ЄІБ, Мінрегіон і ПРООН допоможе стежити за реалізацією кредитної програми: краще планувати,  втілювати і контролювати роботу проектів відновлення. Ми маємо створити потенціал для укладення контрактів, закупівель,  соціальної адаптації та місцевого самоврядування. Додатковий моніторинг буде здійснюватися консультантами в рамках технічної допомоги Міністерству та ЄІБ».

Довідкова інформація

На другу частину програми надійшло понад 1400 заявок із п’яти регіонів України на загальну суму близько 10 млрд. грн. Остаточний вибір проектів відбудеться у лютому 2017-го і одразу після того розпочнуться необхідні закупівлі. Як і у першій частині, більшість проектів стосуватимуться сфери охорони здоров’я і реабілітації освітніх установ.

Нові проекти також пов’язані з поліпшенням благоустрою населених пунктів. Окрім відновлення шкіл та лікарень, потрібно реконструювати централізоване тепло- та водопостачання, відновити установи для фізичного, соціального і культурного розвитку громад.