Ніколи б не подумав, що мої знання можуть стати в нагоді в Україні – експерт з гуманітарного розмінування

Олександр Лобов, національний координатор з протимінної діяльності Данської Групи з розмінування, має багаторічний досвід гуманітарної протимінної діяльності в країнах Африки і Близького Сходу. З 2014 року почав працювати в Україні, не зміг стояти осторонь від подій: разом з Данською Групою з розмінування почав навчати мирних мешканців Донбасу, як не стати жертвою мін та вибухонебезпечних залишків війни.

«Ніколи б не подумав, що мої знання можуть стати в нагоді в Україні…», – каже Олександр. У своєму інтерв’ю він розповів про мінну небезпеку і гуманітарне розмінування на Донбасі.

Данська Група з розмінування, як підрозділ Данської Ради у справах біженців, розпочала роботу в Україні з 2014 року, інформуючи людей про мінну небезпеку. З початку 2015 року Данська Група ініціювала інфокампанію про мінну небезпеку та відкрила перший офіс у Сєвєродонецьку.

Скільки мирних осіб постраждало від мін від початку військових дій в Україні?

«Найчастіше жертвами мін стають хлопчики-підлітки  через свою допитливість»

Ми беремо статистику з відкритих джерел. Наразі число постраждалих від мін і вибухонебезпечних предметів налічує понад тисячу осіб з 2014 року.

Хто найчастіше стає жертвами мін?

Найчастіше це хлопчики-підлітки  через свою допитливість. Інша категорія – це дорослі чоловіки від 20 років. Через брак доходів, мешканці територій, де мав місце збройний конфлікт, шукають альтернативний заробіток: збирають гриби, ягоди, йдуть на рибалку, збирати металобрухт. Ми розповідаємо місцевим, як потрібно поводитися на ділянках, забруднених вибухонебезпечними предметами. Намагаємося переконати, що ризик життя не вартий того заробітку.

Скільки часу потрібно, щоб повністю очистити заміновану територію?

В Україні зараз на це питання ніхто не може дати точної відповіді. Дехто каже про 3 роки, інші – про 10-20. Більш реалістично, що очистка території займе десятки років. Але зменшення ризиків для життя залежить від того, наскільки ефективно держава реагуватиме на проблему – як швидко приймуть відповідне законодавство, створять спеціалізовані органи, перейматимуть міжнародний досвід.

Наразі існує гостра потреба почати роботи з гуманітарного розмінування Донбасу. Наша організація має великий досвід очищення територій від вибухонебезпечних предметів в різних країнах, окрім України [прим.: Данська Група працює у 18 країнах світу, де мав місце збройний конфлікт].

349C0012.jpg

А що заважає розпочати роботу?

Це питання змін до законодавства. До Верховної ради поданий проект закону, який дозволятиме неурядовим організаціям брати участь у розмінуванні. Також, має бути призначений національний орган з питань протимінної діяльності, який надаватиме акредитацію організаціям з розмінування та координуватиме їхню роботу. Цей орган уже існує при Міністерстві оборони. Але його повноваження ще не прописані юридично.

Новий закон чітко визначить національний орган, критерії гуманітарного розмінування, якість очистки територій, формування бази даних, процедури акредитації тощо.

То у чому ж саме зараз полягає робота Данської Групи?

«Виявили понад 6 млн кв. м потенційно замінованих територій на Донбасі»

Ми вже зробили перші кроки з очищення територій – здійснили технічне обстеження місцевості. Це перший етап гуманітарного розмінування.

За підтримки Євросоюзу ми провели тренінги з розмінування та передали сучасне обладнання для розмінування Державній службі з надзвичайних ситуацій. Також за грант ЄС наша команда провела нетехнічне обстеження місцевості. На основі цього обстеження ми підготували рекомендації до державних органів, де саме варто починати очистку територій в першу чергу.

349C0023.jpg

Яких результатів вдалося досягти за співпраці з Євросоюзом?

Наразі ми виявили понад 6 млн кв. м потенційно замінованих територій в районах відповідальності Данської Групи з розмінування. Позначили на карті координати цих територій, до якого типу небезпеки вони належать. Всю цю інформацію ми передали національному органу, яким зараз опікується Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міноборони України.

Де можна дізнатися більше про правила безпеки на територіях, що можуть бути заміновані?

Завдяки фінансуванню Європейського Союзу та нашій співпраці  з телеканалом ICTV було створено медіа ресурс, на якому зібрали новини, інструктажі з безпеки та багато іншої корисної інформації.

До зйомки телероликів та відеоуроків з безпеки ми запросили експертів ДСНС, Данської Групи та телеведучого ICTV Костянтина Стогнія. Побачити їх можна не лише на телебаченні чи в Інтернеті, а також у потягах “Інтерсіті”, які курсують на Донбас.

Також у нас спільно з партнерами є сайт www.stopmina.com. На ньому можна знайти вичерпну інформацію про правила поведінки.

Як ви пояснюєте дітям, що таке міни і як з ними поводитися?

Звичайно, діти не зрозуміють, що таке міна, з Вікіпедії. Тому наше навчання адаптоване для різних вікових категорій. Ми намагаємося підібрати найзрозуміліші слова, щоб пояснити дітям про небезпечні предмети, які можуть покалічити або вбити. Наприклад, завдяки Євросоюзу ми поширили короткі мультфільми для дітей. Вони розказують, як поводитися, коли знайшов міну. Також, ми проводили конкурси малюнків серед школярів. Інтерактивне навчання допомагає краще пояснити дітям, що таке мінна небезпека.

Повна версія інтерв’ю буде опублікована на сайті Платформа.

Довідка:

Європейський Союз підтримує заходи з розмінування на території України. Зокрема, ЄС передав сучасну техніку та обладнання для розмінування Державній службі України з надзвичайних ситуацій на суму 320 тис. євро. Євросоюз підтримує зміни до законодавства України, які дозволять залучити до розмінування територій Донбасу міжнародні неурядові організації.

Данська Рада у справах біженців/Данська Група з розмінування реалізує гуманітарні програми в зонах конфліктів та областях з переміщеним населенням. Основні напрями діяльності: соціально-правовий захист, юридична допомога, відновлення зруйнованого житла, підтримка зайнятості і малого бізнесу, протимінна діяльність та зміцнення потенціалу місцевих громад.

Офіси Данської Ради у справах біженців/Данської Групи з розмінування знаходяться в Києві, Сєвєродонецьку, Слов’янську, Маріуполі, Бердянську та Дніпрі.

Про організацію: http://danishdemininggroup.dk/danish-demining-group/where-we-work/ukraine

https://www.facebook.com/drcddgua/

 

Про мінну небезпеку: www.ictv.ua/ua/rozminuvannya_donbasu

www.youtube.com/channel/UCv3Ltz5vbdPipbuLliq342w

www.stopmina.com/ru

Інтерв’ю опубліковано у співпраці із сайтом Платформа.