Україна вивчає і впроваджує європейські стандарти з TAIEX

Інструмент технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX) вже  10 років допомагає Україні наблизити своє законодавство до Європейських стандартів. TAIEX був створений Європейською Комісією 20 років тому – у 1996 році, і покликаний допомогти країнам-кандидатам у члени ЄС а також країнам, на які поширюється Європейська політика сусідства впровадити європейське законодавство. Сьогодні TAIEX працює у країнах Східного Партнерства, Туреччині, Балканських країнах, Сирії, Тунісі, Ізраїлі, Єгипті та багатьох інших.

В Україні робота TAIEX зводиться до двох основних напрямків: експертна оцінка та допомога у написанні законодавчих актів та навчання для чиновників й політиків. Однією з найбільших переваг інструменту є можливість за короткі строки залучити кваліфікованих експертів з Європейського Союзу до створення українського законодавства.

«Якщо наші депутати пишуть законопроект, наприклад, про соціальну політику в Україні і їм хочеться наблизити його до європейських стандартів, вони подаються на TAIEX. Приїжджають експерти з різних країн, у яких цей закон вже втілений, і допрацьовують деякі питання», – розповідає координатор проекту Наталя Старостенко.

TAIEX охоплює майже всі сфери державної діяльності: правосуддя, внутрішній ринок, соціальну політику, аграрний сектор, навколишнє середовище, енергію, транспорт та телекомунікації.

На одному з навчальних заходів TAIEX у Києві на початку жовтня побували представники Міністерства Надзвичайних справ України. Польська місія експертів з реорганізації пожежних бригад проводила тижневий тренінг для пожежно-рятувальної служби. Під час занять начальники регіональних ДСНС дізнались з перших вуст про те, як створити систему добровільних пожежних бригад.

«Корисно було дізнатися про польський досвід, який відрізняється від того, що я бачив в Австрії та Німеччині», – ділиться враженнями заступник начальника відділу чергової служби та готовності пунктів управління Сергій Кудін. За його словами, Польський досвід був особливо цікавим, адже ця країна, як і Україна також вийшла із соціалістичного табору. А найбільш корисними для себе знаннями вважає досвід  цієї країни у веденні внутрішнього обліку та аудиту.

Не зважаючи на спокусу запозичити досвід різних країн, Сергій Кудін налаштований на те, щоб більше вчитися та на основі нових знань створити власну досконалу систему. «Ми поки вивчаємо іноземний досвід, але ми не будемо тягати щось з Австрії, а щось – з Польщі. Ми будемо вивчати їхній досвід, але в результаті створимо власну систему», – зазначає він.

Окрім тренінгів в Україні, TAIEX дає можливість українським чиновникам та політикам виїздити на навчальні заходи та ознайомчі візити за кордон. Під час поїздок посадовці вчаться, спілкуються та обмінюються досвідом з іноземними колегами.

Однією з останніх таких поїздок у рамках проекту став візит групи суддів Вищого спеціалізованого суду України до Міжнародного кримінального суду в Гаазі, що у Нідерландах. З 13 по 15 вересня троє представників ВССУ вивчали практику розгляду Міжнародним кримінальним судом справ про військові злочини. Працівники суду також зустрілися із Aною Кулуріс, ситуаційним аналітиком та Єленою Пламенак, асоційованим ситуаційним аналітиком МКС.

Під час зустрічі працівники суду обговорили питання співпраці України та МКС. А саме процедуру розгляду Міжнародним кримінальним судом заяв держав, які не ратифікували Римський Статут. Зокрема йшлося про схвалені Верховною Радою України у 2014 та 2015 роках заяви, які стосуються злочинів Майдану. Після Революції Гідності Верховна Рада України ухвалила заяву, якою визнає юрисдикцію МКС за ст. 12(3) Римського статуту про те, що держава, яка не є стороною Статуту, може визнати юрисдикцію Суду щодо конкретної ситуації і подати таку заяву до Секретаря МКС.

Ще один аспект зовнішньополітичного життя України робить цей візит актуальним – підписана Україною Асоціація з ЄС містить положення, яке зобов’язує державу ратифікувати Римський Статут Міжнародного кримінального суду. Тому той факт, що адміністрація ВССУ відвідала Гаагу, може свідчити про позитивні перетворення всередині українського судочинства та давати надію, що Україна таки внесе необхідні поправки до Конституції, щоб ратифікувати Римський статут.

В офісі TAIEX відзначають, що за ті  10 років, які інструмент існує в Україні, покоління українських чиновників та політиків дуже змінилося. Якщо раніше TAIEX був не дуже популярний, то протягом останніх чотирьох років Україна вибилася в лідери з використання можливостей TAIEX.

«Зараз по активності використанню інструменту Україна знаходиться на першому місці серед країн Східного партнерства і на четвертому серед усіх 22 країн, де працює TAIEX», – стверджує координатор. Тільки за останній рік (з червня 2015 по червень 2016) в Україні було проведено 102 заходи. Для порівняння, у сусідній Білорусі – 12, у Вірменії – 6, Єгипті – 23. За кількістю проведених активностей Україну вдалося обігнати лише країнам колишньої Югославії. Наприклад, чорногорські чиновники взяли участь у 160 заходів за рік.

Найбільш ініціативними галузями в Україні, які постійно подаються на тренінги TAIEX є юстиція та внутрішній ринок. «Юстиція та внутрішній ринок – найбільш активні. Це і суди, і Національний банк України, який весь час готовий вчитися, і комісія з цінних паперів», -розповідає Старостенко. За її словами, конкурс на заходи TAIEX дуже великий і координатори відбирають лише 30% заявок. «Це означає, що українці відкриті до ЗМІ і готові працювати. У нас висока якість роботи, чудові результати та висока репутація у Брюселі», – додає вона.

Отже, головними завданнями TAIEX є надання короткотермінової технічної допомоги і порад щодо впровадження законодавства ЄС в національне законодавство країн-бенефіціарів. Також одним із пріоритетних завдань є технічне навчання та допомога партнерським країнам та зацікавленим сторонам.

Щоб взяти учать у заходах TAIEX, які відбуваються в Україні потрібно звернутися до контактної особи з питань застосування заходів TAIEX.