Європейські горизонти українських інноваційних компаній

У той час як багато українських науково-дослідних інститутів скаржаться на відсутність фінансування, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», завдяки європейській програмі «Горизонт 2020», створив стартап і приєднався до 5-мільйонного  дослідницького консорціуму.

Ми вже давно знаємо про цю програму. До «Горизонту 2020» ми намагалися брати участь та були учасниками у її попередниках – 6-ій і 7-ій Європейських рамкових програмах», – розповідає Сергій Пугач, голова відділу трансферу технологій при Харківському фізико-технічному інституті та відповідає за маркетингову діяльність стартапу «Стрімозон».

«Стрімозон» виробляє генератори озону і системи на основі цих генераторів для підготовки та очищення води і повітря в агро- та харчовому секторах і промислових підприємствах, які мають проблеми з очищенням води.

Перед тим, як подати заявку на грант «Горизонту», організація має знайти партнерів, зокрема до консорціуму має входити щонайменше три організації з Євросоюзу. “Коли ми почали шукати партнерів, ми мали власну ідею, з якою планували брати участь у конкурсі. Але координатор схожого проекту порадив нам приєднатися до більшого консорціуму. Це додає шанси виграти грант,” – пояснює Пугач.

Компанія приєдналася до консорціуму із грантом у 5 млн євро проекту Інтегровані та інноваційні напрями управління мікотоксинами в харчовому ланцюзі” тривалістю в чотири роки. Консорціум об’єднує понад 30 організацій із 15 країн світу, зокрема з Європи, Азії, Африки і Латинської Америки.

Консорціум бере участь в розробці понад 15 різних технологій, спрямованих на зниження рівня мікотоксинів у харчових продуктах на різних етапах. “Стрімозон» займається розробками щодо боротьби з грибками і мікотоксинами під час зберігання зерна,” – говорить Пугач. Частка його компанії від гранту становить 80 тис. євро.

У рамках консорціуму «Стрімозон» розробляє прототип обладнання для промислового виробництва. “Ми також надаємо рекомендації з використання цієї технології й відслідковуємо результати випробувань,” – зазначає Пугач.

Клієнти харківської компанії знаходяться в основному в Північній Америці та Україні. Після вступу до консорціуму «Стрімозон» почав виходити на європейські ринки.

“Оскільки проект допомагає налагоджувати контакти з науково-дослідними та промисловими компаніями по всьому світу, ми отримали кращий доступ до інформації щодо потреб європейського ринку. Українські компанії, як правило, мають менше технологічних запитів у порівнянні з глобальними ринками,” – пояснює Пугач. Зустрічі консорціуму допомагають генерувати такі запити та ідеї, а також відкривають перед компаніями більший потенціал для пошуку фінансування і доступу до глобальних ринків.

Пугач радить українським компаніям не боятися брати участь в «Горизонті 2020»: “Ви маєте розповідати про себе і ті рішення, які ваша компанія може запропонувати. Звичайно, знання англійської мови є обов’язковим. Ви також повинні брати участь в інформаційних сесіях і заходах «Горизонту». Онлайн-бази програми також можуть допомогти у пошуку партнерів для консорціуму”.

“Наразі кількість поданих заявок до «Горизонту 2020» від українських компаній є низькою,” – розповідає Олександр Чумак, експерт ініціативи Team Europe і президент Асоціації приватних роботодавців. Чумак наводить приклад: “Іспанія, Італія і Франція подають до «Горизонту» близько 170 заявок в рік; водночас лише декілька українських організацій взяли участь у конкурсі програми минулого року”.

Щоб допомогти інститутам і бізнесу отримати більше інформації про «Горизонт 2020», експерти Team Europe провели презентацію програми для харківських підприємців і наукового співтовариства. “Харків є одним з наукових центрів України. Тут створюють багато наукових розробок і патентів,” – говорить Чумак. Він вважає, що місто має великий потенціал для участі в програмі «Горизонт 2020».

Декілька кроків до участі у програмі Горизонт 2020

 

Щоб подати заявку на «Горизонт 2020», ви маєте створити консорціум. До консорціуму повинні входити щонайменше три країни-члени ЄС або асоційовані країни в залежності від проекту, в якому ви хочете взяти участь. Нижче вказані посилання на організації, які можуть допомогти заявникам знайти партнерів:

У середньому частка гранту для однієї компанії становить близько 100 тис. євро. Щоб відправити свою пропозицію, спочатку ви маєте зареєструватися на порталі Європейської Комісії: European Commission Participant Portal. Відвідайте портал, щоб зареєструватися:  http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/home.html

Також поради щодо участі в «Горизонті» можна отримати від Національних контактних пунктів в Україні, а саме: вибір оптимальної схеми фінансування, адміністративні  процедури і договірні питання, процес подачі заявки, документи (форми, вказівки та інструкції щодо заповнення), пошук партнерів проекту, перегляд пропозиції, зв’язок з Єврокомісією щодо проектів.

Список можливостей фінансування програми «Горизонт 2020» можна знайти на порталі учасників від Європейської комісії.