Мери проти зміни клімату: ЄС продовжує підтримувати міста країн Східного партнерства

4,5 мільйона євро виділено Євросоюзом  на підтримку міст країн Східного партнерства, які беруть участь в Угоді мерів. Таким є бюджет  другого етапу проекту Угода мерів-Схід,  який розпочав  роботу та  триватиме до 2020 року.

Метою  започаткованої  Євросоюзом  2008 року Угоди мерів є протидія  на місцевому рівні змінам клімату через  зобов’язання досягти кліматичних цілей  ЄС: зменшити  до 2020 року на  20% обсяги шкідливих викидів та збільшити на 20% частку «зеленої» енергії.

Важко уявити місію, привабливішу для міст  з-за  меж Євросоюзу. Чистіше повітря й залученість  до глобальної  благородної справи забезпечили Угоді мерів величезний успіх –  вона об’єднує  нині понад 7 тисяч підписантів з різних країн та континентів. Реалізовано  величезну кількість успішних проектів.

Близько 150 підписантів представляють країни Східного партнерства, причому близько 100  них – українські міста та  структури підтримки.  Близько 60 представників міст та організацій України  взяли участь у представницькій конференції в Єревані під назвою «Сприяння стійкому розвитку країн Східного партнерства»,  де  й було оголошено про початок другого проекту Угода мерів-Схід.

  • ЄС продовжуватиме надавати підтримку країнам Східного партнерства в їхніх зусиллях зі зміцнення потенціалу місцевої влади з метою підтримки стійкого розвитку та економічного зростання на місцях, в тому числі створенню робочих місць, – підкреслив  під час єреванської конференції  Лоуренс  Мередіт, директор департаменту Східного партнерства Генерального директорату з питань сусідства та переговорів з розширення Єврокомісії. 

У Єревані до угоди мерів приєдналися ще вісім українських міст – від двомільйонного Харкова до 10-тисячного Хотина Чернівецької області. Тепер вони,  відповідно до вимог участі в угоді, мають скласти Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату,  зареєструвати їх у Європейській Комісії та почати реалізацію.

Один із новачків  – місто  Білгород-Дністровський Одеської області.

  • Підписання угоди є для нас великим авансом, – каже міський голова Алла Гінак. – Після повернення насамперед займуся підготовкою плану дій.  Нам гостро потрібні кошти на проекти з енергозбереження та енергоефективності. Наприклад,  на утеплення будинків, модернізацію вуличного освітлення. Ми цим уже займаємося і витрачаємо досить великі суми з міського бюджету. Будемо дуже раді, якщо вдасться  отримати додаткове фінансування. Ну й усвідомлюємо,  наскільки відповідальною  та потрібною є робота з  протидії  глобальному потеплінню.

Місто Чугуїв  на Харківщині  уже просунулося на цьому шляху.  До Угоди мерів воно приєдналося в травні 2014 року, нині триває процес узгодження з Єврокомісією  Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату .

  • Працюємо над зменшенням споживання енергоресурсів, утеплюємо будинки, – розповідає міський голова Галина Мінаєва.  –  Співпрацюємо з Програмою розвитку ООН, Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO).    Є інші грантові ресурси, і доступні вони значною мірою тому, що ми є підписантами Угоди мерів.  Зараз сподіваємося залучити кошти на модернізацію вуличного освітлення. 

Не секрет, що зазвичай небагаті українські міста розраховують принаймні частково вирішити свої проблеми з енергозбереження за допомогою участі в Угоді мерів. Підписання її та вироблення Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату справді  є своєрідним квитком, що надає полегшений доступ до донорів.

 Водночас  гранти можна отримати  і в рамках самої угоди.

Йдеться про так звані «демонстраційні» проекти. Під час першої фази проекту Угода мерів-Схід їх отримали за результатами конкурсу  19 міст з країн Східного партнерства, причому 11 серед них – українські.

Наприклад,  це  20-тисячне місто Долина Івано-Франківської області, чий міський голова Володимир Гаразд був одним із «хедлайнерів»  минулої конференції  в Єревані. Долина є справжнім ветераном Угоди мерів – підписала її ще 2009 року.  Згодом  місто виграло «демонстраційний»  грант ЄС на суму  близько 773 тисячі євро на проект  зі зменшення енергоспоживання та викидів СО2 у секторі багатоквартирних будинків. Проект зараз реалізують, він передбачає комплексну термомодернізацію житлових будинків на загальній площі  стін не менше 25 тис. квадратних метрів, а також будівлю Комунального центру енергоаудиту.

Інший приклад – Краматорськ Донецької області, який отримав  від Євросоюзу близько мільйона євро на модернізацію застарілого та зношеного обладнання три агрегатної  тягової підстанції, яка забезпечує роботу муніципального електротранспорту.

Містечко Мена біля Чернігова отримало 500 тисяч євро на модернізацію вуличного освітлення – установку 1403 світлодіодних світильників, оновлення мереж , запровадження системи енергомоніторингу вуличного освітлення.

Фінансування подібних проектах у міста країн Східного партнерства  передбачено й другою фазою проекту.  Загальний розмір майбутній грантів становитиме  10 мільйонів євро, оголошення конкурсу пропозицій заплановано на січень 2017 року.

Загалом, друга  фаза Угода мерів-Схід  дещо відрізнятиметься від першої.  Насамперед, країни Східного партнерства набувають, так би мовити,більше власності у проекті – у кожній з них буде національний координатор та секретаріат. Також більшою буде сконцентрованість на параметрах проектів та їх імплементації, вітатимуться креативність та націленість на довготермінові цілі.  Ну а нові підписанти Угоди повинні  брати на себе  вже кліматичні зобов’язання  ЄС до 2030 року – зараз мова йде про планку в 40% зменшення шкідливих викидів.

  • Участь в Угоді мерів дозволяє вийти на широку сцену, де тебе бачитимуть , а ти краще розумітимеш, куди рухатися, – робить висновок міський голова Баранівки Житомирської області Анатолій Душко. Зараз місто розглядає можливість приєднання до угоди. – Звичайно, до нас  будуть вимоги щодо стратегічного планування та сталого енергетичного розвитку. Але ж  насамперед нам самим це потрібно.

Більше інформації:

Сайт Угоди мерів українською мовою – http://www.uhodameriv.eu/news_uk.html?id_news=217

Сайт демонстраційних проектів Східного партнерства – http://com-dep.enefcities.org.ua/