Друге життя найбільшого університету Донбасу

Завдяки підтримці ЄС, у вересні цього року найбільший на Донбасі національний університет ім. Володимира Даля знову відкрив свої двері.

Коли у 2014 році приміщення університету імені В.Даля в Луганську захопили бойовики, студентам та викладачам довелося прийняти важке рішення: покинути рідне місто та організовувати навчальний процес наново практично з нуля. Так, 29 вересня  2014 року виш переїхав до Сєверодонецька (який зараз є обласним центром) та перейшов на режим дистанційного навчання.

«Ми розмістились у приміщеннях нашого Сєвєродонецького підрозділу. Приміщення були, але більшість з них потребувала значного ремонту», – пригадує Директор інституту економіки і управління Руслан Галгаш.

Щоб відновити свою роботу повністю та ще й якось розвиватися, університет почав подавати заявки на гранти від ЄС та інших міжнародних організацій. Руслан Галгаш підкреслює, що кожен співробітник розуміє необхідність роботи з грантами. «Будь-яка ініціатива сьогодні може бути підтримана за наявності бажання», – каже він.

Серед інших, виш виграв грант у рамках програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні», який розпочався у квітні 2015 року. Всього на ремонт та закупівлю техніки виділили близько 578 тис. євро.

На ці гроші вдалося привести до ладу навчальний корпус університету, купити офісні меблі та комп’ютери. Великою проблемою , з якою довелося зіткнутися навчальному закладу — розміщення переміщених студентів та викладачів. А таких, за словами Руслана Голгаша, в університеті до 70 відсотків. На грантові гроші відремонтували два гуртожитки, закупили двоярусні ліжка, замінили вікна, придбати газові плити для приготування їжі. Нове житло може прийняти близько 500 студентів та викладачів.

Окрім того, в університеті обладнали центр дистанційного навчання: закупили три сервери та комп’ютерну техніку. Тепер до 15 тисяч студентів зможуть навчатися дистанційно. На досягнутому освітяни зупинятися не збираються: «Заплановано створення студентського медіа-центру, комунікаційного хабу – майданчику з медіації конфліктів, лабораторії екологічного моніторингу», – додає Галгаш.

«Люди з непідконтрольних Україні територій стали трошки прозрівати. У нас є дані, що навіть провчившись рік-два там, кидають там навчання і приїжджають вчитися до нас. А все тому, що наша система більш орієнтована на весь світ, а не замкнута в собі як російська система освіти», – каже секретар приймальної комісії Євген Мазнєв.

Студентами далівського університету вже стали 48 мешканців з окупованої бойовиками територій та «сірої зони». Заклад цього року популярніший, ніж торік, –  заяв надійшло у 1,5 рази  більше. За словами Євген Мазнєв, вже з перших днів цьогорічної вступної кампанії були великі черги. Найбільшим попитом серед абітурієнтів користуються правознавство, філологія та економіка. «Повертається колишня популярність до технічних спеціальностей, також попитом користуються комп’ютерні дисципліни», – додає він.