Поради для Ради: ЄС сприяє ефективнішій роботі українського парламенту

В українському парламенті розпочато фінансований Євросоюзом проект «Рада за Європу». Його метою є вдосконалення процесу ухвалення законів, реформування Секретаріату Верховної Ради та посилення її інституційної спроможності, а також  підвищення відкритості та прозорості парламенту в його відносинах з суспільством.

фото ради

Проект реалізує Програма розвитку ООН у тісній співпраці з Європейським Парламентом у рамках підписаної у березні 2016 року Угоди про співпрацю в адміністративній сфері між ЄП та Верховною Радою.

«Український парламент має стати рушійною силою реформ, ефективним кризовим менеджером, якісним комунікатором з громадянами, висококласною фабрикою продукування законів», – такими бачить результати проекту cтарший програмний менеджер ПР ООН в Україні Юлія Щербініна. За її словами, проект є своєрідною «пуповиною» дорожньої карти розвитку і зміцнення потенціалу Верховної Ради. Цей документ розробив колишній президент ЄП Пет Кокс у відповідності до Меморандуму про порозуміння, підписаного у липні 2015 року тодішнім Головою Верховної Ради Володимиром Гройсманом та чинним Президентом Європейського Парламенту Мартіном Шульцом.

 

«У рамках курсу на європейську інтеграцію та реалізацію Угоди про асоціацію між ЄС та Україною Верховна Рада потребує покращення законотворчого процесу, – вважає  Добромір Хрістов, секторальний менеджер першого відділу Представництва ЄС в Україні. –  Чинна ж недосконалість роботи українського парламенту загрожує ефективному впровадженню Україною її євроінтеграційних реформ».

Питанням відповідності українського законодавства нормам і праву ЄС займається, зокрема, Комітет Верховної Ради з питань європейської інтеграції. Для цього залучають зовнішніх експертів. Водночас проект ставить за мету підвищити спроможність співробітників комітету та апарату українського парламенту до проведення такої експертної оцінки власними силами. З цією метою проводитимуть тренінги.

«Серед іншого, така робота має відбуватися в  гармонії з оцінюванням, що його проводить Урядовий офіс з питань європейської інтеграції, – підкреслює Юлія Щербініна. – Тому однією з цілей нашого проекту є також розроблення механізму співпраці між комітетами та урядовим офісом з проведення такого аналізу».

Іншою важливою метою проекту є краща якість законів, а не більша їх кількість. «Не має бути перевантаження новим законодавством,  до якого опісля вноситимуть  зміни або яке впорядковуватимуть просто через те, що раніше воно було розроблено некоректно», – наголошує Добромір Хрістов.

Другий компонент проекту працюватиме над реформою апарату українського парламенту. На сьогодні він є завеликим, водночас  у Верховній Раді відсутня  стратегія розвитку персоналу. За деякими оцінками, майже 30% співробітників не вміють належно користуватися комп’ютерами. «Як перший крок ми, зокрема, розробляємо стратегію людських ресурсів з метою раціоналізувати управління в апараті Верховної Ради», – розповідає Добромір Хрістов.

Підвищення прозорості роботи парламенту є ще одним стратегічним напрямком роботи проекту «Рада за Європу». «Ми прагнемо запровадити у Верховній Раді так званий план «Відкритий парламент», – каже Добромір Хрістов. – Проводитимемо  різні публічні слухання та консультації. Потрібно, аби трансформації та зміни, що відбуватимуться з українським парламентом, доносилися у належний спосіб до суспільства і здобували його підтримку».  Юлія Щербініна додає, що в цьому сенсі заплановано підготувати нові комунікаційну та брендову стратегії Верховної Ради.

Контекст

Проект ЄС/ПРООН «Рада за Європу» було розпочато 17 червня 2016 року і триватиме він до червня 2018-го. Загальний бюджет становить 1,3 мільйона євро.

 

Проект покликаний сприяти зміцненню спроможності Верховної Ради щодо розробки якісного законодавства. Також проект відстежуватиме його реалізацію, зокрема в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. «Україні потрібен належно функціональний, прозорий та відповідальний законодавчий орган, який працює над запровадженням реформ на випередження», – зауважив Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський під час церемонії започаткування проекту назвав Верховну Раду «серцем реформ в Україні».