Що таке програма COSME та які переваги дає підприємцям

У травні 2016 року Україна офіційно приєдналася до європейської програми підтримки малого та середнього підприємництва COSME.  Поки що українським бізнесменам мало про неї відомо. Водночас у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі впевнені, що для українського бізнесу це унікальна можливість отримання допомоги на розвиток.

COSME

COSME (Competiveness of Small and Medium Enterprises) розрахована на період з 2014 по 2020 роки, загальний бюджет 2,3 млрд євро. Її було розроблено як програму грантів для прямого фінансування МСП. Слід зауважити, що Євросоюз проспонсорував внесок України на участь у COSME у розмірі 1 млн. євро.

COSME полегшує підприємствам вихід на зовнішні ринки. Українські бізнесмени зможуть отримати фахові консультації та аналітику, супроводження експортно-імпортної діяльності та розширення торговельно-економічних зв’язків. Освітня частина програми включає обмін досвідом, зокрема, із залученням коштів у рамках програми «Еразмус для підприємців», різноманітні секторальні конференції, тренінги, семінари, програми з обміну, стажування.

Дмитро Носов
Дмитро Носов

Позаштатний радник міністра економічного розвитку і торгівлі України Дмитро Носов вважає,  що участь України в програмі COSME є важливим компонентом державної політики підтримки підприємництва.

Доступна для українських МСП програма на 2016 рік складається із 25 підпрограм. Їх класифіковано за трьома напрямками: полегшення виходу на зовнішні ринки; поліпшення умов для конкурентоспроможності; формування культури ведення бізнесу. Серед підпрограм є такі важливі ініціативи, як Erasmus for Young Entrepreneurs, European Strategic Cluster Partnerships, European Destinations of Excellence та інші.

Недоступний поки що для вітчизняних малих і середніх підприємств фінансовий інструмент програми. За словами Дмитра Носова, користування  ним є досить складним процесом, що вимагає високого рівня розвитку української інфраструктури підтримки МСП та відповідного рівня знань. Проте, схожі фінансові інструменти працюють в рамках інших міжнародних програм. Наприклад, EU4Business,  HORIZON-2020.

Олександр Чумак
Олександр Чумак

Недоступність фінансових інструментів COSME  засмучує президента «Асоціації приватних роботодавців» Олександра Чумака. Однак він знає багато прикладів, коли завдяки інформації та технічній підтримці підприємці «самоорганізовувалися і самі вирішували свої питання». «Нам справді дуже потрібні консультативні продукти, що дозволять швидко отримати знання стосовно можливостей виходу на європейські ринки», – говорить Чумак. В Єврокомісії закликають Україну створити спеціальну «точку контакту COSME» (COSME contact point), щоб допомогти поширенню інформації про конференції, мережу і відповідні дослідження і заохочувати українські МСП брати участь у програмі. Дмитро Носов зазначає, що й одним з головних завдань Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в контексті реалізації програми є надання інформації про її можливості та максимальна популяризація. На сайті Мінекономрозвитку вже є відповідна сторінка, яка буде розширена до повноцінного порталу.

Мінекономрозвитку консультує представників МСП щодо участі у запитах на тендерах, підготовці заявок та пропозицій COSME. «Проте основна частина роботи все ж має виконуватися організаціями, що подають проектні пропозиції», – наголошує експерт.

Нині в рамках COSME в Україні вже розгортається робота Європейської мережі підприємств (Europe Enterprise Network, EEN). Вона є віртуальним торговельним майданчиком  для стимулювання міжнародної співпраці та інноваційного розвитку малого та середнього сектору, а також для стимулювання трансферу технологій від наукових організацій до бізнесу. EEN-Ukraine має опікуватися пошуком  для МСП нових клієнтів, постачальників, партнерів, інвесторів, виробників чи дистриб’юторів, надавати консультації щодо участі в фінансованих ЄС програмах, проводити інформаційні дні та тренінги, міжнародні ярмарки та виставки.

Олена Фесенко
Олена Фесенко

Координатор консорціуму Олена Фесенко розповідає, що EEN-Ukraine уже провів низку заходів, тренінгів та міжнародних конференцій. Партнери консорціуму розмістили кілька файлів у мережі EEN, деякі з них вже мають історії успіху. Наприклад, налагоджено співпрацю між українським та грецьким підприємствами щодо запуску лінії виробництва круасанів та інші.

На думку Дмитра Носова, запорукою успішного використання можливостей COSME є насамперед активна участь українських організацій та підприємств у проектних запитах на тендерах. Експерт звертає увагу на те, що ця програма масштабна та довгострокова, тому не слід очікувати позитивних результатів «вже вчора». «З моменту ухвалення рішення про участь до запуску проектів в рамках програми COSME може пройти рік чи більше», – відзначає Дмитро Носов.

Він також зауважує, що угоду про долучення України до програми COSME ще не ратифіковано. На думку експерта, парламент може зробити це на початку вересня. «Проте це не означає, що користуватися програмою не можна, – зауважує Дмитро Носов, – підготовка проектних пропозицій займає досить тривалий час, тому зацікавленим організаціям слід починати готуватися вже зараз. Та й оскільки угоду підписано, вже можна подавати заявки».

Контекст

Угоду між Урядом України та Європейським Союзом про участь України у Програмі ЄС “Конкурентоспроможність підприємств малого та середнього бізнесу (COSME) 2014-2020 рр» було підписано 4 травня в Брюсселі. Після її ратифікації  вітчизняні бізнес-асоціації, кластери, органи державної влади, а також компанії зможуть брати участь у значній частині проектів програми. Їх ефективна реалізація сприятиме використанню українським та європейським бізнесом переваг глибокої та всеосяжної Зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, популяризації економічного потенціалу України, а також поширенню на Україну кращих європейських практик з підтримки малих та середніх підприємств.

Більше інформації

Поточні конкурси в рамках COSME – https://ec.europa.eu/easme/en/cosme

Робочі програми та заходи з підтримки в рамках COSME на сайті Єврокомісії – http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/15130

Europe Enterprise Network – Ukraine – http://www.iop.kiev.ua/~een/index-ua.html