EU4Business допомагатиме відкрити європейський ринок

Модний бренд «Андре Тан», компанія питної води «Небесна криниця», один з найбільший виробників  чаю в Україні «Мономах»,  Дрогобицький м’ясокомбінат. Ці відомі підприємства об’єднує те, що в різний час їхньому розвитку сприяла консультаційна допомога, надана через спільні програми Євросоюзу і Європейського банку реконструкції та розвитку. У травні ЄС і ЄБРР розпочали нову масштабну програму, спрямовану на допомогу малому та середньому бізнесу – EU4Business.

EU4BsinessУгоду про фінансування підписали Посол, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський і Директор, Голова  Представництва ЄБРР в Україні Шевка Аджунер. Фото ЄБРР.

У самому Євросоюзі малий та середній бізнес є рушієм економіки.  На нього припадає  99% всіх компаній, які разом дають 67% робочих місць. «Що добре для малого і середнього бізнесу – те добре для економіки ЄС», – таке судження можна почути досить часто.

Глибока і всеосяжна зона вільної торгівлі між Україною та ЄС стосується не лише власне експорту. Вона вимагає, аби компанії дотримуватися вищих технічних стандартів та покращеної звітності. Це створює можливості, але й може бути загрозою, якщо бізнес-сектор не підготовлений. В Україні МСБ стає дедалі вагомішим, проте стикається в своєму розвитку з суттєвими проблемами. Це недосконале законодавство, труднощі або й неможливість отримати кредити, обмежені знання та навички самих бізнесменів  та обмежений доступ до ринків.

“Мета ініціативи EU4Business – підтримати створення робочих місць в українському бізнесі шляхом розвитку малих і середніх підприємств, нових навичок і підтримки їхніх планів з експорту на ринок ЄС з більш ніж 500 мільйонами споживачів”, – заявив 20 травня під час презентації проекту  EU4Business Посол, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.

Співпраця Євросоюзу та ЄБРР у підтримці МСБ в Україні триває вже багато років. Цим активно займаються київський та львівський офіси банку.

«Ми допомагаємо компаніям, які дійшли певної точки розвитку, – пояснює старший радник із зовнішніх зв’язків офісу ЄБРР у Києві Антон Усов. – Буває, що бізнес добрий і є можливості для розвитку. Але незрозуміло, куди рухатися далі, як розставити пріоритети. Розширяти асортимент чи виходити на нові ринки, наймати нових людей чи скорочувати штат, пройти сертифікацію для експорту чи модернізувати систему управління. Ми допомагаємо компаніям знайти відповідного консультанта і частково оплачуємо його послуги».

EU4Business складається з декількох напрямків, що стосуються підтримки МСБ – таких як доступ до фінансів або бізнес-консультації. Поточна частина програми має бюджет 40 мільйонів євро і складається, своєю чергою, з двох частин. Перша – згадана вище консультативна допомога, на неї піде 28 млн. євро.  Загалом по Україні буде відкрито 15 центрів підтримки. Крім іншого, малі та середні підприємства будуть отримувати консультації щодо використання такої мережі як  Europe Enterprise Network або інформаційного порталу Export Helpdesk.

EU4 business

«Нова програма передбачає  збільшення зовнішнього потенціалу компаній, – говорить  Антон Усов. – Допомагатимемо малому бізнесу виходити на зовнішні ринки, брати участь у різних форумах, конференціях, можливо також і за межами України. Це для того, аби компанії могли відчути себе впевненіше і, за сприятливої ситуації, вийшли зі своєю продукцією на зовнішні ринки».

Ще 12 млн. євро з бюджету EU4 Business призначено на кредитування малого і середнього бізнесу. Перевагу  віддаватимуть компаніям, які вже експортують  хоч чи хочуть збільшити свою присутність на зовнішніх ринках, або тим, що «на порозі» експортування.

Під патронатом програми EU4Business впроваджуватиметься проект технічної допомоги з бюджетом у 7 млн. євро. Він, зокрема, підтримуватиме українську владу у втілені реформи з дерегуляції. Це сприятиме поліпшенню бізнесового клімату для малих і середніх підприємств України.

Також значні додаткові кошти будуть надані в рамках програми EU4Business трьом країнам Східної Європи, що перебувають з ЄС у відносинах асоціації – Грузії, Молдови та України – у другій половині року. € 200 млн нададуть у вигляді грантів, і це повинно привести до € 2 млрд  інвестицій за рахунок кредитів, головним чином від ЄБРР і Європейського інвестиційного банку. Очікується, що близько половини цієї суми піде на Україну.

Незважаючи на об’єктивні труднощі, приклади успіху такої підтримки є.  Сільськогосподарське підприємство  «Кищенці» з Черкаської області отримало  5 млн. євро.  на оновлення парку комбайнів та закупівлю додаткового сільськогосподарського обладнання. «Кищенці» ведуть широку діяльність – від вирощування зернових та овочів до молочного тваринництва та свинарства. 60%  продукції підприємство експортує до ЄС.

На жаль, на сьогодні це ще не стандартна ситуація для українського малого та середнього бізнесу. EU4Business покликаний допомогти зробити це правилом.