«Бути європейцем означає брати відповідальність»

У травні продовжується  кампанія «Будь європейцем», ініційована  Представництвом ЄС в Україні, Міністерством закордонних справ України та сайтом «Європейська правда».  Метою є активізація широкої дискусії про сенс європейськості, європейські цінності. З нашим бюлетенем своїми міркування про це поділилася  Олена Розсказова – керівник Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», член Team Europe у Харкові.

 

харків-розсказова

Для мене бути європейцем перш за все означає нести відповідальність за свою родину, громаду, країну. За все, що відбувається навколо тебе. Це надає певну свободу, насамперед свободу вибору. Це саме те, що ми називаємо European Awareness.

Хоча, за словами Сартра, людина і приречена на свободу, я вважаю, що саме свобода вибору робить нас вільними. Вільними обирати своє майбутнє, дотримуватися прав людини, слідувати духовним ідеалам. Здається, з одного боку це пафосні істини, але насправді ми щодня робимо вибір щодо того, нести чи ні відповідальність. Не тільки виходячи на площу і відстоюючи свої права, але й під час спілкування з людьми іншої національності чи релігії, вислуховуючи чужу думку, навіть не схожу на нашу. Сприймаючи інформацію та висловлюючись про мігрантів або внутрішньо переміщених осіб. Звертаючи увагу на мову ворожнечі в місцевій газеті («Знову злочин було скоєно туркменським студентом»), або вважаючи це нормою.

Деякі вважають, що «європейські цінності мене не стосуються, ще щось гіпотетичне». Але ж повага до людської гідності, свободи, демократії, рівності, дотримання прав людини, плюралізм, терпимість, справедливість, відсутність дискримінації – це те, що постійно нас оточує. І впливає на наше повсякденне життя. Це те, як ми ставимося до навколишнього середовища. Чи відстоюємо свої права. Чи не допускаємо приниження інших, навіть коли це не стосується нас особисто. Наскільки вільними ми виховуємо своїх дітей.

Для багатьох українців «бути європейцем»  означає відсутність віз, тоді як демократичні цінності залишаються поза увагою. Але, на мою думку, саме через освіту, через прищеплювання цих цінностей дітям і молоді може відбуватися формування нашого європейського майбутнього. Не шляхом нудних лекцій, а своїм прикладом, думкою про те, що саме від нашого вибору залежить не тільки завтрашній день, а й наше сьогодення.

І ще  вважаю дуже важливим прищеплення європейських цінностей через засоби мистецтва. Один з прикладів – разом з Харківською муніципальною галереєю в рамках ініціативи Team Europe ми плануємо проведення акції до Дня Європи. Під час неї молодь створюватиме образ європейського Харкова через різні жанри мистецтва, музики і літератури. Наприклад, через перфоманс, колаж, плакат, музичну імпровізацію, вірші та ін. Коли цінності виходять на рівень особистісний, вони припиняють відігравати роль нудної ідеології, людина пропускає їх через себе.

Щодо міста, в якому я живу… Харків зараз стає дедалі більше європейським. Це відчувається у ставленні людей до міста, у заходах, які ініціюють самі харків’яни – такі, як фестивалі «День однієї вулиці», громадських ініціатив «Соціальний вітамін», виставка «Хундертвассер, ти прекрасний», міжнародні художні, театральні і літературні фестивалі, екскурсії, велопробіги, екологічні акції… Харків’яни стають все більше нетерпимими до проявів корупції (я маю на увазі не тільки факти її оприлюднення, але і особисте ставлення). Саме за ініціативою міських жителів з’являються дивовижні речі, наприклад, вулична бібліотека, вуличне мистецтво, фестиваль громадської активності у старому цирку, акції з обладнання дворів, проведення заходів на дитячій площАРТці.

Саме це і означає для мене «європейськість» – брати відповідальність на себе за те, що відбувається навколо, а не очікувати, що хтось зробить це за тебе.