Що нижчі закупівельні ціни на молоко, то вища ціна кооперативу

«Нас порівнювали з колгоспом. Поширювали чутки, що забиратимемо в селян майно, – розповідає  керівник проекту  ЄС «Розвиток молочного тваринництва і низька продуктивність сільськогосподарських ринків»  Анатолій Супрунов. – Це зрозуміло, адже ми виходимо на ринок, де вже працюють перекупники, збирають у селян  молоко і на цьому заробляють. Ми їм конкуренти».  Проектом, який реалізується у П’ятихатках Дніпропетровської області,  передбачено створення кооперативу та вирішення таким чином однієї з найгостріших для селян проблем – низьких закупівельних цін на молоко.

korova
фото stanislavske.tv

У кінці лютого цього року мешканці  Бершадського району Вінницької області перекрили кілька автомобільних шляхів, вимагаючи збільшення закупівельних цін. Часто продаж молока  є чи не єдиним джерелом заробітку сільського населення.  Про проблему багато говорять селяни, на ній спекулюють політики. Очевидним виходом із ситуації є створення кооперативів. Євросоюз фінансує кілька націлених на це проектів.

На закупівельні ціни впливає  низка факторів. Найголовнішим з них  є  існування посередників між селянами та виробниками молочної продукції та монополізм цих посередників. Вони  заробляють на різниці між ціною заводу та закупівельною ціною в селян. При цьому відносини між посередниками та продавцями молока  ґрунтуються зазвичай на «чесному слові».

“Ринок закупівель молока є відверто нелегальним, – підкреслює Наталія Гижко.  Вона координатор проекту  ЄС, націленого на покрещення ситуації на ринку молока в Томашпільському районі Вінницької області. – У посередників та заводу можливо і є між собою  якісь договори, але самі селяни юридично незахищені.  Сьогодні посередник-підприємець може тиждень-два  розраховуватися за молоко,  а потім місяць заготовляти і не розрахуватися чи спекулювати на жирності та інших моментах”.

томашпіль фото
Проектами ЄС було проведено низку семінарів з метою покращення обізнаності селян з перевагами кооперативу. Фото – http://www.tommilk.com

Середня закупівельна ціна літра молока в Томашпільському районі Вінницької області  становить 3,6-3,8 грн. Очікується, що влітку вона традиційно впаде ще нижче.  Фінансований Євросоюзом проект передбачає створення кооперативу, який за  договорами – дорученнями його учасників не просто займатиметься збором у них молока, але й  його переробкою та збутом . Зрозуміло,  що це сприятиме юридичному захисту селян, а також позитивній конкуренції і серед посередників-заготівельників. Найбільш активно проект працює на території чотирьох сільських рад, але  й інші  власники корів можуть  стати  членами кооперативу.

“У нас буде міні цех з переробки молока, де виготовлятимемо до п’яти видів молочної продукції. Тобто, буде створено передумови для розвитку молочної галузі Томашпільського району, адже вироблене членами кооперативу молоко перероблятиметься на місці в готову продукцію  та збуватиметься в районі чи за його межами, – розповідає Наталія Гижко. –  Міні цех розраховано на переробку до трьох тон молока за зміну”.

Навесні  цього року проект займався питанням покращення кормової бази для власників корів.   Протягом березня – квітня було проведено весняно-польові роботи з поліпшення громадських пасовищ на площі 100 га в селах Антонівка, Пеньківка, Пилипи-Борівські та Рожнятівка Томашпільського району.  Підрядна організація виконала передпосівну підготовку ґрунту, засіяла травосуміш та внесла мінеральні добрива.

Тим часом процес  створення кооперативу у П’ятихатках на Дніпропетровщині  наближається до завершення.  У червні він має вже почати роботу. Цей кооператив насамперед буде орієнтований  на заміну перекупників і доставку молока членів кооперативу напряму до молокозаводів. Втім, у подальших  планах також  власна переробка молока.

“Закупили три молоковози, ось маємо придбати четвертий. Завершується реконструкція приміщень для  холодильного обладнання та лабораторій, – розповідає Анатолій Супрунов. – Плануємо також надавати членам кооперативу послуги з ветеринарного обслуговування. Хочемо, щоб якість продукції була високою, і щоб наші послуги зі збору молока були набагато кращими, ніж у стихійних збирачів”.

Типова ціна на молоко селян у П’ятихатському районі нині 3,3 грн. Якість молока так само є фактором, що сильно впливає на закупівельні ціни. А для отримання високої  якості потрібен контроль та належний догляд за тваринами. У цьому також велика перевага кооперативів, які забезпечують це своїм членам.

Проморолик, який має на меті заохочення селян до розвитку молочного господарства

“У фермерських господарств заводи беруть молоко по вищій ціні, – наводить приклад Наталія Гижко. – Бо там є одна людина, фермер. Він зацікавлений в якості молока, перевіряє його.  І за гарантовану якість молокозавод платить  дорожче. А про  молоко від селян заводи кажуть, що воно нижчого ґатунку, адже багато здавачів і перевірити всіх нема можливості. Щоб добитися тої ціни, яку хочуть селяни, необхідно забезпечувати  якість”.

Наталія наголошує, що якість  молока ставатиме дедалі важливішою по мірі інтеграції України до ринку Євросоюзу.

« У ЄС є  великі вимоги, але навзамін виробники отримують більшу ціну, – каже вона. – Молокопереробні заводи будуть  змушені підвищувати якість своєї продукції , а  відповідно будуть потребувати якісної сировини. І ті, хто  готові надавати якісну сировину вже зараз, зможуть отримувати вищу ціну та  будуть  важливими партнерами.»

«Євросоюз  не просто так взяв і вигадав  високі стандарти, – міркує Анатолій  Супрунов. – Все робиться для споживачів. Якщо отримуєш якісну сировину, то виходить якісний кінцевий продукт, яким  харчуються люди».

Додаткова інформація

Проект “Розвиток можливостей кооперативу для захисту правових і економічних інтересів приватних селянських господарств, а також розширення асортименту молочної продукції для соціальної сфери Томашпільського району” впроваджується в рамках програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні» та фінансується Європейським союзом. Бюджет проекту складає 477 тисяч євро, понад 89% його становить внесок Євросоюзу, решта – внесок  місцевого бюджету. Метою проекту є забезпечення юридичної обізнаності особистих селянських господарств про їхні права та можливості для захисту правових і економічних інтересів, а також створення умов для розвитку самозайнятості у сільській місцевості  та розширення асортименту якісної молочної продукції для дошкільних навчальних закладів, шкіл та інших соціально важливих об’єктів району за доступними цінами.

Більше інформації: http://www.tommilk.com

Проект  «Розвиток молочного тваринництва і низька продуктивність сільськогосподарських ринків» так само реалізується в рамках програми «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні.  Його бюджет 199 тисяч євро, з них 179 тисяч – кошти ЄС.  Метою проекту є забезпечення розвитку молочного скотарства та впровадження ефективного ринку сільськогосподарської продукції шляхом створення організованого ринку збуту молока, підвищення на 30 % закупівельних цін на молоко для членів кооперативу, збільшення поголів’я корів в особистих селянських господарствах на 28 % за три роки шляхом підвищення рентабельності виробництва молока.

Більше інформації: http://bit.ly/1VneQ1R