Літні волонтери контролюють владу та шиють білизну солдатам

Останніми роками в Україні вибухнув волонтерський рух  – від допомоги уразливим групам до підтримки переселенців та української армії. Як правило, волонтерами стають активні люди молодшого віку, які прагнуть змін на краще. Однак такий стереотип зникає, коли відвідуєш один із центрів Всеукраїнської благодійної організації «Турбота про літніх в Україні» (ТЛУ). Наймолодшому волонтеру там 60 років! А один з найцікавіших проектів організація реалізує за підтримки Євросоюзу.

літні люди

Житомир, вулиця 1 Травня. На вході в місцеве відділення «Турботи» висить кошик із пластиковими кришечками. «Збираємо на протези для ветеранів», – пояснює Галина Полякова, голова організації.

 «Наші волонтери займаються різними напрямами, – розповідає вона. – Це моніторинг місцевої влади, адвокація інтересів літніх людей та запобігання кривді, соціальні візити до пенсіонерів, гуманітарна допомога літнім людям на окупованих територіях та допомога бійцям АТО. Людина стає абсолютно іншою, коли долучається до волонтерства».

Галина згадує, як до неї звернувся кволий пенсіонер, якому важко було говорити. Незважаючи на це, він бажав долучитися до моніторингу послуг місцевої влади. «Я так здивувалася, коли його побачила, – каже Галина Полякова. – Він затинався, ледве ходив. Ну як його пускати до чиновників? Через певний час я його не впізнала! Чоловік став активним і впевненим, вся його незграбність зникла».

Цей проект моніторингу державної влади вдалося запустити завдяки гранту Євросоюзу. Літні волонтери ТЛУ співпрацюють із органами місцевої та центральної влади для покращення якості державних послуг. «Ми не критикуємо, а пропонуємо вирішення існуючих проблем», – коментує моніторингову діяльність пенсіонерів-волонтерів Галина.

Завдяки проекту вдалося продовжити тривалість зеленого світла для пішоходів, тому що пенсіонери часто скаржилися на надто короткий час для переходу через дорогу. Волонтери стежать за ставленням до літніх людей у громадському транспорті, у випадках грубого поводження пишуть листи до керівництва. Домовилися про безкоштовний проїзд у маршрутках Івано-Франківська для літніх людей з 10.00 до 16.00.

«Лише в партнерстві органів місцевого самоврядування з неурядовими організаціями та ЗМІ можливо досягти дієвого результату», – коментує діяльність волонтерів ТЛУ  голова управління праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради Вікторія Краснопір.

Літні волонтери не обмежують свою допомогу лише пенсіонерами: відправляють гуманітарну допомогу на непідконтрольну уряду України територію,  допомагають учасникам другої світової війни, жертвам нацизму. «Ми почали відправляти харчі , коли нам повідомили, що літні люди помирають від голоду на окупованій території», – розповідає Галина.

«Легендарний «Бабусин батальйон» став рідним для бійців АТО. Бабусі підтримують наших бійців морально», – з ніжністю каже про волонтерів ТЛУ, які шиють рукавички і білизну для солдат, Олег Бойко. Він представник німецької благодійної організації “Євромайдан”, волонтер 95-окремої аеромобільної бригади. Бабусі житомирського відділу ТЛУ  почали шити білизну, коли дізналися, що солдатам  її не вистачає.

літні люди2

«Ми обираємо яскраву тканину для пошиття не тому, що в нас щось із головою, а щоб речі створювали хороший настрій у бійців», – каже про одну із особливостей бабусиного виробництва  Таїса Войцеховська, керівник житомирського відділення ТЛУ. Вона усміхається, згадуючи, як солдати «билися за труси в ромашку».

За рік волонтерам вдалося пошити 1560 пар білизни. Також бабусі шиють солдатам рукавиці, подушки, в’яжуть шкарпетки і навіть плетуть маскувальні сітки.

літні люди 3

«Ми хочемо, щоб літні люди відчували себе не бідними родичами, а повноцінними громадянами країни, які мають свої права і, що не менш важливо –  обов’язки. Хочемо бути корисними для своєї країни» – кажуть літні волонтери.

Довідкова інформація: Всеукраїнська благодійна організація «Турбота про літніх в Україні» є недержавною неприбутковою організацією, яка побудована на принципах само-та взаємодопомоги людей похилого віку, що діють на волонтерських засадах.

З 2012 року «Турбота про літніх в Україні» реалізує проект ЄС «Покращення звітності уряду через моніторинг, що виконують люди похилого віку, в Україні». Метою проекту є покращення можливості моніторингу урядових реформ з боку українського громадянського сектору. Літні волонтери ТЛУ розвивають співпрацю з органами місцевої та центральної влади для виявлення їхніх пріоритетів та планів роботи щодо людей похилого віку.

Більше інформації на офіційному сайті: http://www.tlu.org.ua/

Фейсбук сторінка: https://www.facebook.com/tlu.org.ua/?fref=ts