Київський Форум громадянського суспільства Східного Партнерства: думки учасників

19-21 листопада у Києві відбулося сьоме щорічне зібрання Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Участь у ньому взяли представники 236 неурядових організацій. «Просуваючи реформи у часи випробувань», – таким було гасло цьогорічного зібрання.

Ми розпитали деяких учасників про їхні враження від форуму, а також про бачення шляхів покращення його роботи та діалогу між організаціями громадянського суспільства Східного Партнерства в цілому.

форум-голосування

Борис Навасардян, президент Єреванського прес-клубу:

навасардян-Особисто мені важливо було зрозуміти, наскільки форуму вдається зберігати бачення власної ролі та значення в постійно мінливому Східному Партнерстві. А отже – наскільки участь у ньому дозволяє організаціям-членам реалізовувати свій потенціал в його форматі. Це питання виникає практично кожен рік, але однозначно позитивну відповідь було дано хіба що на першій асамблеї у 2009 році. Однак відсутність негативної відповіді в наш сповнений викликів час – уже хороший результат. Їхав з Києва з досить чіткими уявленнями, що необхідно робити далі. Одним словом, користь була. Що стосується організації, то тут визначеності ще більше: з колегами по медіа-підгрупі намітили конкретні дії, що дозволяють поєднати зусилля з розвитку вільних ЗМІ в наших країнах і протидії пропагандистській війні.

Добре, що за багатьма напрямками організації громадянського суспільства формують чіткі уявлення про пріоритети діяльності та співпраці. Занепокоєння залишається відносно зміцнення інституційних основ форуму, чіткості процедур та ефективного менеджменту. Виділені на це кошти поки не дали очікуваного результату.

 

Любов Максимович, голова Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи»:

Максимович1-Наша організація бере участь у такому зібранні вже вдруге. Було багато цікавих речей. Найцінніше – це комунікація. Багато цікавих людей , цікаві сесії, достатньо демократичний і сучасний формат заходу. Я як лідер громадської організації помітила багато організаційних речей, які можна взяти на озброєння.

Але дечого бракує. Зібрання форуму – це велика кількість людей, численні заходи, які відбуваються водночас. Я би хотіла мати більше інформації про ті з них, на яких не вдалося побувати. Також дуже бажаною є відкрита база учасників Форуму з їхніми контактними даними. Це може бути в нагоді при подальшій діяльності. Звичайно, така база даних є в організаторів, однак чому б не зробити відкритою всю інформацію, що стосується Форуму? Ми ж громадянське суспільство, відкритість нам притаманна.

форум-стулік
Давід Стулік, прес-аташе Представництва ЄС в Україні

Андрій Кулаков, виконавчий директор ГО «Інтерньюз-Україна»:

kulakov-На зібранні Форуму цього року я як представник нашої організації мав нагоду поспілкуватися з колегами з усіх країн Східного Партнерства і обговорити плани на наступний рік. Наша медіа-підгрупа, що працює в рамках Першої групи форуму, вже кілька років поспіль успішно реалізовує кілька спільних проектів. Приємно, що організатори відзначили один із них – EaP Media Freedom Watch –символічною нагородою Best Project Idea 2015. Разом з партнерами ми обговорили і перспективи іншого проекту щодо моніторингу та протидії російській пропаганді в регіоні.

Оскільки я вже маю певний досвід роботи в рамках Форуму, то можу відзначити відчутний прогрес в його організації як інституалізованого майданчику для діалогу. Створення секретаріату і його розширення значно сприяло всім організаційним процесам і збільшило впорядкованість. Започаткування лінії фінансування спільним проектам в форматі суб-грантингу також дало можливість реалізувати спільно напрацьовані ідеї й стимулювало учасників до предметнішої роботи. Форум також став одним з голосів на міжнародному рівні в регіоні, зокрема завдяки своїм резолюціям з різних болючих проблем країн-учасниць. Він зміг унаочнити больові точки й стати майданчиком для вироблення рішень. Втім учасники під час цьогорічних обговорень відзначали, що варто було би додати більшої структурованості в роботи груп і збільшити розміри грантів на реалізацію проектів, оскільки амбітні та міжнародні проекти неможливо реалізовувати за невеликі фінансові ресурси.

Надін ГогуНадін Гогу, директор Центру належної журналістики (Кишинів, Молдова):

-Форум надав чудову можливість мережевого спілкування, коли залучені до спільного регіонального проекту колеги можуть обговорити пов’язані з цим специфічні питання. А також напрацювати нові ідеї, які можуть бути реалізовані в країнах Східного Партнерства. Також, через виставку організовану в перший день, учасники могли познайомитися з нашими проектами, які недавно завершилися. Я також мала можливість підняти низку важливих питання підч ас панелі з питань медіа і зробити внесок у дискусію щодо питань, які стосуються стану медіа в країнах СП.

Загалом, громадський діалог в рамках Східного Партнерства іде непогано, хоча є простір для покращення. У мене є деяке відчуття, що має місце певна втома коли ми говоримо про акторів громадянськог суспільства. Не всі організації є достатньо активними і роблять внесок у цей діалог. Відповідно, інтенсивність його зменшується, порівняно з попередніми роками.

форум-ган
Участь у форумі взяли Комісар ЄС з Європейської політики сусідства та переговорів про вступ Йоганнес Ган (другий зліва) та Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк

AntonАнтон Антоненко, віце-президент DiXi Group:

Асамблеї форумів Східного Партнерства дають можливість «звірити годинники» і ще раз поспілкуватися з колегами, які працюють у одному з нашою організацією напрямі. Зокрема, щодо моніторингу виконання Україною зобов’язань перед Енергетичним співтовариством, які є частиною Угоди про асоціацію. Тому для нас важливо розуміти, як рухаються партнери з інших країн, зокрема Грузії та Молдови, що вони роблять, які проекти втілюють. Ну і не в останню чергу це певна спроба поєднати організації з різних країн, які працюють в енергетиці, навколо спільного проекту. Спробувати подумати, що цікаве можна зробити спільними зусиллями.

Енергетика на форумі завжди в привілейованому положенні. Відповідна група називається «Енергетична безпека та зміна клімату». Енергетики там працюють пліч-о-пліч із експертами зі сфери довкілля. Це ще один виклик – поєднати прагнення до енергетичної безпеки із захистом навколишнього середовища.

Діалог між громадськими організаціями в рамках форуму в мене асоціюється насамперед з підписанням Угоди про асоціацію. Адже це означає, зокрема, співпрацю громадських організацій у своїх країнах, галузях над тим, щоб їхні країни стали частиною Європи. Практична користь від форуму – це контакти, зв’язок з людьми, можливість підняти очі вгору і побачити світ навколо. Кожен з нас має багато проектів, але збираючись разом, ми можемо поглянути за їхні межі.

Більше інформації про Форум громадянського суспільства Східного партнерства: http://eap-csf.eu/