Україна приєдналася до програми «Креативна Європа»

«Креативна Європа» – це програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. Її бюджет на період 2014-2020 років становить 1,46 млрд. євро. 19 листопада було підписано угоду про участь України у програмі «Креативна Європа». Документ запрацює з 1 січня 2016 року.

креативна європа

У рамках «Креативної Європи» фінансову підтримку отримують проекти, спрямовані на зміцнення сектору та нарощування потенціалу, формування аудиторії, розробку нових бізнес-моделей, створення та підтримку віртуальних проектів.

Програма складається з двох підпрограм: «Культура» та «Медіа».

У рамках підпрограми «Культура» передбачено просування креативного та культурного секторів. На її реалізацію передбачено 31% бюджету програми. «Культура» включає в себе такі напрямки: проекти європейського співробітництва (підтримка транскордонного співробітництва, сприяння доступу до досягнень європейської культури і креативних індустрій, промоція інновацій і креативності); літературні переклади (підтримка ініціатив з перекладу та популяризації літературних творів через ринки ЄС, сприяння доступу читачів до високоякісної європейської літератури); європейські платформи – це промоція молодих діячів культури та сприяння мобільності та доступності авторів і виконавців; сприяння розширенню аудиторії та забезпечення доступності до цінностей та різноманіття культур Європи.

креативна європа-підписання
Комісар ЄС з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачич (ліворуч) та міністр культури України В’ячеслав Кириленко.

Підпрограма «Медіа» ( 56% бюджету) забезпечує підтримку розвитку та поширення аудіовізуальних творів. Повноправна участь третіх країн у підпрограмі «МЕДІА» залежить від приведення їхнього законодавства у сфері аудіовізуалізаціі у відповідність до європейських законів у цій сфері. Україна може взяти участь в окремих проектах підпрограми за напрямками «Навчання», «Фестивалі», «Формування аудиторії» та «Доступ до ринків».

Ще 13% спрямовано на міжсекторальну взаємодію в рамах програми.В рамках програми застосовується принцип зустрічного фінансування: кожен партнер має бути готовим виділити певні ресурси.

Для участі в програмі насамперед слід зареєструватися на порталі учасників.

«Європейський Союз має потужну сферу культури. Нині настає шанс для українського сектора приєднатися до цього європейського ринку. Ми можемо співробітничати в рамках проектів, переймати досвід одні одних, – вважає Комісар ЄС з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачич. – Українські літературні твори зможуть бути перекладені на європейські мови, і також це хороша можливість для української культурної та креативної індустрій показати себе в Європі”.

Ось деякі поради щодо участі українських організацій у програмі «Креативна Європа», що були надані їм під час проведеного 19 листопада Інформаційного дня.

Кооперація.Робити перші кроки в програмі слід не в якості ініціаторів проекту, а як партнери. Майже кожній країні, яка щойно стала членом програми, у перші роки важко заявити про себе – новачки тут не мають жодних привілеїв та беруть участь нарівні з досвідченими конкурентами. До проектів, які подаються на розгляд комісії в Брюсселі, висувають багато вимог щодо структури, концепції, документального оформлення тощо

Ретельне ознайомлення з інформацією про програму.Насамперед слід звернути увагу на Стратегію «Європа-2020», яка визначає засади, закладені і в фундамент «Креативної Європи». Необхідно ознайомитися з уже існуючими досвідом тих, хто отримав фінансову підтримку, а також з численними рекомендаціями та конкурсами програми. Є багато досконалих методологій, досліджень та звітів, де можна знайти важливу інформацію для проектів.

креативна європа -інфодень
Під час Інформаційного дня, присвяченого участі України в програмі “Креативна Європа”. Фото http://www.culturepartnership.eu

Мислити, як європейці. Проект буде успішним, якщо він апелюватиме до європейських цінностей. При підготовці проекту слід визначити, що в ньому є спільним з європейською спільнотою та якими ідеями можна поділитися.

Статус юридичної особи. Учасниками програми може бути лише юридична особа з досвідом роботи понад два роки. Програма не фінансує окремих фізичних осіб.

Інноваційна ідея. Ви маєте запропонувати те, що до вас ніхто не робив. Варто розуміти, що проект може формуватися на ідеях, які вже існують – але при цьому спосіб реалізації має бути новаторським, з новими формою та підходом, відповідаючи водночас обраним пріоритетам програми “Креативна Європа”.

Мобільність. Робота над проектом має бути міжнародною. Саме тому ставку слід робити на мобільність, яка дозволить підвищити ефективність проекту. Причому це має бути як мобільність культурних творів, проміжних результатів та навіть людей, які будуть працювати в проекті.

Довгострокове планування. Знайти партнерів, розробити з ними проект, підготувати необхідні документи – все це вимагає чимало часу. І чим краще ви все сплануєте, тим більш злагоджена буде робота. Варто також подумати, що буде далі, після реалізації проекту. Найкраще, якщо він матиме продовження.

Обирати надійних партнерів та дотримуватися географічного балансування. Партнерів слід обирати з обачністю. Найкраще, якщо це будуть вже добре знайомі люди. Їхній професіоналізм має бути на високому рівні. При обранні партнерів треба дотримуватися географічного балансування, залучаючи до співпраці компанії з інших країн.

Конкретика у досягнені поставленої мети. Шлях до задекларованої мети має бути чітко та поетапно описаний. Фінансовий план повинен бути деталізованим та добре пояснювати витрати проекту. Усі процеси чітко розподілені між партерами. Що прозорішим та послідовнішим буде план дій, то конкурентоспроможнішим він буде під час оцінювання експертами.

креативна європа-інфодень1
Фото http://www.culturepartnership.eu

Високі комунікаційні здібності команди. Комунікація дуже необхідна від етапу пошуку фінансування до налагодження соціальних комунікацій задля донесення основного меседжу проекту. Від неї залежить, чи правильно сприйматимуть організацію на кожному етапі планування, впровадження та пошуку підтримки проекту.

Додаткова підтримка. Програма не покриває повністю витрати бюджету. Тож крім власних ресурсів та тих, що, можливо обіцяють ваші партнери, треба подумати над іншими джерелами, розробити схеми співфінансування з місцевими, закордонними чи міжнародними організаціями. Якщо ж організація не може запропонувати фінансову підтримку у відповідь, то слід поміркувати, що ексклюзивно можна запропонувати в межах проекту і в чому організація буде незамінною.

Також слід мати на увазі при підготовці проекту.

Тісніші відносини з потенційними співорганізаторами необхідні для того, щоб кожна сторона в рівній мірі брала участь у плануванні проекту й була поінформованою про свої обов’язки в рамках проекту;

Про гроші та фінансування в рамках проекту слід відкрито говорити з самого початку. Кожна сторона повинна бути впевнена в здатності партнерів надати кошти, які вони зобов’язалися надати в рамках проекту;

План виконання роботи і опису проекту повинні бути розроблені на ранніх етапах проекту для того, щоб усі співорганізатори могли долучитись до підготовки. Співорганізатори повинні працювати разом, щоб визначити:

  • конкретну мету вашого колективного проекту;
  • цільових учасників;
  • цільові аудиторії та групи;
  • календар всіх проектних подій і заходів;
  • усі витрати та прибутки проекту.

Найновіші версії ваших орієнтовних витрат та надходжень повинні регулярно циркулювати між співорганізаторами, що дозволить партнерам працювати над бюджетом або бути в курсі бюджету загалом.

До укладення партнерства співорганізатори повинні зустрітися особисто для всебічного обговорення ідеї. Потім слід зустрітися ще раз, аби завершити разом вироблення проектної пропозиції.

Партнери мають укласти угоди з іншими людьми чи організаціями, потрібними для вашого проекту (наприклад, це можуть бути окремі художники, спеціалізовані фахівці з культурної спадщини; можливі субпідрядники, такі як компанії з веб-дизайну; або партнер, який може надати місце чи іншу ресурсну частину проекту.

Для моніторингу та оцінки проекту  варто залучати, крім співорганізаторів, інші організації.

В укладеній співорганізаторами проекту юридичній угоді мають бути наперед уточнені ролі та відповідальність кожного в рамках проекту. Потрібно також узгодити методи обліку витрат за проектом та інші речі, які можуть трапитися для виробництва діяльності в ході проекту до його закінчення.

Розплануйте графік зустрічей співвиконавців проекту як частину його календаря для оцінки розвитку проекту і гарантій того, що всі сторони працюють разом і вирішуватимуть будь-які проблеми, що виникатимуть протягом всього проекту.

Про деталі участі в програмі розповів у ефірі Hromadske.tv Тім Вільямс, експерт проекту ЄС-Східного Партнерства “Культура і креативність”

Додаткова інформація

Угоду про приєднання України до програми ЄС «Креативна Європа» підписали 19 листопада 2015 року в Києві Комісар ЄС з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачич та міністр культури України В’ячеслав Кириленко. Для сприяння участі українських організацій в програмі буде створено національно бюро, що є одним із зобов’язань України в рамках угоди.

Більше інформації про програму та участь в ній можна отримати:

На сайті Єврокомісії – http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe

На сайті Виконавчої агенції ЄС з освіти, культури та аудіовізуальних послуг –   http://eacea.ec.europa.eu

На сайті програми ЄС та Східного партнерства «Культура і креативність» – http://www.culturepartnership.eu/ua/publishing/creative-europe