Сесілія Мальмстрьом: «Зона вільної торгівлі – це не чарівна паличка, це можливість»

Глибока і всеосяжна зона вільної торгівлі (ГВЗВТ) між ЄС і Україною, що набуде чинності 1 січня 2016 року, надає Україні багато можливостей. Водночас вона зобов’язує країну дотримуватися правил і бути конкурентоздатною. На цьому наголосила Комісар ЄС з торгівлі Сесілія Мальмстрьом під час прес-конференції, яка пройшла у Представництві Євросоюзу 13 листопада.

mallstrom

Нижче наведено головні тези з виступу Мальмстрьом під час прес-конференції.

Щодо візиту в Україну

Я приїхала до України дуже вчасно – якраз за 2 місяці до набуття чинності торговельної частини Угоди про асоціацію. Метою є, зокрема, обговорити підготовку до цього, а також обговорити решту відповідних реформ.

Зараз вкрай важливо зрозуміти, на якому етапі перебуває Україна у своїй підготовці до набуття чинності ГВЗВТ. Також важливо привітати уряд та власне Україну із уже проведеними реформами. У зв’язку із цим ключовим є все те, що пов’язано із боротьбою проти корупції.

Щодо зв’язку між реформами і ГВЗВТ

Вкрай важливою є реформа, яка гарантуватиме підвищення медико-санітарних вимог у сільськогосподарській сфері до європейського рівня. Це неабияк сприятиме збільшенню експорту ваших дуже хороших продуктів до Європи. І ми будемо раді поділитися з вами нашими знаннями щодо цього, допомогти у поліпшенні стандартів, щоб вони стали сумісними з нормами ЄС.

Якщо Україна реалізуватиме реформи і рухатиметься до поліпшення бізнесового клімату – борючись з корупцією, зміцнюючи верховенство права, – це сприятиме збільшенню інвестицій в країну. У результаті відбудеться економічне зростання та збільшиться кількість робочих місць. Це важлива робота, яку має зробити уряд і парламент.

mallstrom1

Щодо проблем і можливостей ГВЗВТ

ГВЗВТ не є чарівною паличкою, однак є можливістю. Вона надає українським компаніям доступ на ринок ЄС. Але задля отримання цього доступу вони мають дотримуватися правил і бути конкурентоздатними.

З іншого боку, із набуттям чинності ГВЗВТ відкривається багато можливостей. ЄС дуже сподівається на тісну роботу з нашими українськими друзями для отримання кращого з можливих результатів від цієї угоди, а також для використання її можливостей у поліпшенні бізнесової і торговельної співпраці між нами.

Також угода сприятиме збільшенню експорту з України не лише в ЄС, але й до решти країн світу.

Дуже важливо, щоб український бізнес був обізнаний з можливостями ГВЗВТ на момент набуття цією угодою чинності. І саме задля цього ми створили електронний посібник, що надасть допомогу і поради підприємцям щодо того, як найкраще експортувати свою продукцію у Євросоюз.

 mallstrom3

Контекст

Візит Комісара ЄС з питань торгівлі Сесілії Мальмстрьом до України відбувся 12-13 листопада. Вона зустрілася з Президентом Петром Порошенком, Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом, заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі, торговельним представником України Наталією Микольською, міністром аграрної політики і продовольства Олексієм Павленком. Також Мальмстрьом взяла участь у діловому обіді з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.

Під час двосторонніх зустрічей було, зокрема, обговорено стан готовності України до набуття чинності ГВЗВТ від 1 січня 2016 року та обговорено подальші кроки.