Дискусії між ЄС, Україною та Росією не стосуються змісту Угоди про асоціацію

Радник з економічних питань Представництва Європейського Союзу в Україні Жослен Ґіттон вважає, що ймовірне запровадження Росією ембарго на експорт української сільськогосподарської продукції з 1 січня 2016 року не матиме драматичного впливу на українську економіку, адже частка аграрного експорту в Росію складає лише 3% від загальних обсягів української торгівлі. Про це він сказав у ефірі Громадського ТБ.

Гіттон

З Нового року розпочнеться тимчасове застосування Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом, включно із економічними положеннями, що передбачають створення глибокої і всеосяжної Зони вільної торгівлі (ГВЗВТ). За словами Жослена Ґіттона, поточні дискусії між ЄС, Україною та Росією стосуються тільки гнучкості у темпах запровадження розділу про ГВЗВТ, а не змісту угоди як такої.

Україна тим часом шукає виходу на ринки ЄС, зокрема в аграрній сфері. Ґіттон нагадав, що наразі вона не може експортувати до ЄС продукцію своєї молочної галузі та деякі види м’ясної продукції, що поки не відповідають спільним для країн союзу стандартам безпечності. Відповідні українські установи мають надати ЄС інформацію, яка дозволить йому зробити оцінку цих галузей.

Попри одностороннє відкриття ринків ЄС для української продукції ще від квітня минулого року, у 2015-му український експорт до Євросоюзу впав на третину. Жослен Ґіттон пояснює це девальвацією гривні, падінням світових цін на сировину, війною на Донбасі, а також запровадженням наприкінці 2014 року обмежень на валютні операції. Однак в середньостроковій перспективі можна очікувати зростання експорту, додає дипломат.