Шлях до безвізового режиму ускладнився, але Україна знову демонструє рішучість

У понеділок 19 жовтня на засіданні Національної ради реформ обговорювали виконання критеріїв, необхідних для надання Україні Євросоюзом безвізового режиму. Президент Порошенко закликав уряд і парламент виконати всі передбачені Планом дій з візової лібералізації кроки і зауважив, що МЗС України має надати Єврокомісії відповідну інформацію до 9 листопада.

візи

Цього позачергового розгляду питання на засіданні Нацради могло і не бути, якби 8 жовтня парламент ухвалив законопроекти з так званого «безвізового пакету». Однак з 13 потрібних законів у цілому було ухвалено лише два, причому п’ять – у першому читанні. Один відправлено на доопрацювання, три відкладено і ще два взагалі не потрапили до порядку денного.

Результати того голосування стали до певної міри несподіванкою.

Адже протягом останніх місяців українське керівництво неодноразово і публічно висловлювало рішучість виконати всі необхідні вимоги та якнайшвидше досягти безвізового режиму для громадян України. “Якщо ми обрали повноцінну інтеграцію до ЄС, а ми її дійсно обрали, то безвізовий діалог є лакмусовим папірцем усіх наших з вами дій на шляху до Європейського Союзу,заявив у коментарі «Європейській правді» перед голосування 8 жовтня міністр закордонних справ України Павло Клімкін. – Не підтримати закони, необхідні для запровадження безвізового режиму з ЄС, не виконати інші критерії – означає не підтримати волю українців, не виконати місію із наближення України до Європи».

При цьому українській стороні добре відомо, які саме кроки і як саме слід зробити. Вони прописані в офіційних документах, представники Євросоюзу неодноразово доносили відповідну інформацію до українського керівництва під час особистих зустрічей. Напередодні голосування 8 жовтня Представництво ЄС в Україні виступило з заявою, у якій ще раз наголосило на ключових для безвізового режиму вимогах. Зокрема, на необхідності забезпечення незалежності офісу актикорупційного прокурора. «Обґрунтовані занепокоєння, висловлені громадянським суспільством і експертами з приводу складу Відбіркового комітету до Антикорупційної прокуратури (щодо кандидатур від Генеральної прокуратури – ред.), мають бути негайно вирішені. Незалежність офісу антикорупційного прокурора має бути і надалі гарантована. Також слід забезпечити чіткі критерії відбору персоналу такого органу та недискреційні правила призначення і звільнення його голови», – йдеться у заяві.

Зрештою, величезним мотивуючим чинником є заплановане на грудень 2015 року оприлюднення висновку Єврокомісії щодо виконання Україною необхідних для отримання безвізового режиму умов. Якщо він буде позитивним, це станеться, теоретично українці вже 2016 року зможуть подорожувати до Шенгенської зони без віз.

Однак виглядає, що поки що нічого з цього належним чином не спрацювало.

«Таке враження, що відбувається зниження реальної політичної волі до досягнення результату, – прокоментував голосування 8 жовтня керівник Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко. – Чим ближче ми до мети, тим більше зростає опір системи навіть у тих речах, де є можливість швидкого досягнення результату. Це змушує сумніватися у щирості намірів найвищих посадових осіб досягти результату до кінця року. Є всі підстави вважати, що і президент, і прем’єр все ж знають, без чого безвізового режиму не буде. І тому, наприклад, дивує внесений Кабміном проект змін до Трудового кодексу, який не досягає давно відомих всім цілей. Дивно відбувається комунікація з органами Європейського Союзу, які з намагаються підкоригувати ситуацію, підправити її в якихось критеріях, зокрема щодо антикорупційної прокуратури. З українського боку відчувається якась глухота. Іде свідомий зрив декількох суттєвих критеріїв Плану дій з візової лібералізації».

Однак шанси ще залишаються. Деякі експерти вважають, що наразі позитивна оцінка кроків України до безвізового режиму дуже залежить від готовності українського керівництва вжити швидких рішучих кроків з довиконання раніше погоджених з Єврокомісією пунктів. Під час згаданого засідання Національної ради реформ таку рішучість знову було задекларовано.

Як і президент Порошенко, голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський наголошує: Україні потрібно прозвітувати про виконання другої фази Плану дій з візової лібералізації у листопаді, щоб у ЄС був час вивчити надану йому інформацію і зробити в грудні висновок. Отож часу мало, а роботи багато.

«Ми як студенти, які відтягують приготування до іспиту на останню ніч перед ним», – іронізує голова парламентського Комітету з євроінтеграції Ірина Геращенко. Очікується, що необхідні законопроекти Верховна Рада розгляне в перший сесійний тиждень листопада. Своєю чергою президент Порошенко заявив, що протягом наступного місяця мають бути завершені всі процедури з обрання Антикорупційного прокурора.

Статтю було опубліковано в “Українському тижні”

_____________________________________________________________________________

План дій з візової лібералізації було надано Україні у листопаді 2010 року. Він містить чіткий перелік кроків, необхідних для отримання безвізового режиму для українських громадян при подорожах до країн Шенгенського візового простору. Європейська Комісія щороку готує звіти про стан виконання Україною ПДВЛ. Останній такий документ було оприлюднено у травні 2015 року, він містить рекомендації щодо виконання тих вимог, які ще залишаються. Йдеться про законодавство та інші кроки у сферах боротьби з корупцією, міграції, недискримінації.