Євросоюз допомагає у забезпеченні прав переселенців

Колишня луганчанка Юлія Шматченко вже понад рік живе у Харкові. Вона журналістка, працює у місцевій газеті. «А хіба переселенці мають таке право?», – також запитанням відповідає на запитання, чи зможе проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня. «Потрібно бути або зареєстрованою, або мати офіційний договір оренди. А на це не йдуть господарі квартир, – додає Юля. – Виходить, що податки я сплачую, а проголосувати не зможу».

Це відома проблема – тимчасово переміщених осіб фактично позбавлено права на участь у місцевих виборах. Законодавці не передбачили для них такої можливості.

У вересні під час відвідин Центральної виборчої комісії голова Представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський наголосив на важливості забезпечення реалізації права на голосування всіх внутрішньо переміщених осіб.

«Можна було би щось змінити в законодавстві, аби вимушені переселенці могли брати участь у виборах, – коментує ситуацію керівник Харківської правозахисної групи Євген Захаров. – Бо насправді це дискримінація цих осіб. Наскільки мені відомо, є кілька законодавчих пропозицій, які стосуються цього питання».

Чому виникла така ситуація? «Щодо цього є різні думки, – каже Євген Захаров. – Думаю, присутні політичні мотиви. Вважається, що вимушені переселенці критично ставляться до чинної влади і голосуватимуть проти її представників. Є й інша думка – що це важко організувати. Важко перевірити, де переселенець живе насправді. Сьогодні він тут, а завтра в іншому місці. Такі міркування теж мають рацію. Потрібен механізм захисту від зловживань. Це справді не так просто зробити, та все ж головне – бажання».

Діяльність проекту в місті Святогірськ Донецької області
Діяльність проекту в місті Святогірськ Донецької області

Сам правозахисник є нині керівником фінансованого Євросоюзом проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб в Україні». У кінці вересня у Харкові відбулася презентація перших результатів його діяльності. Проект реалізується п’ятьма недержавними організаціями: крім Харківської правозахисної групи це благодійні фонди «Берегиня Сходу», «Країна понад усе», «Станція Харків» та «Благо». Проект співпрацює також з Харківською облдержадміністрацією та обласним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій.

«Заявку на проект ми подали в грудні, а рішення було отримано аж в червні. За цей час змінилася географічна ситуація з вимушеними переселенцями, – розповідає Євген Захаров про будні проекту. – На період початку роботи Харків та область були головними в цьому сенсі. Зараз найбільше переселенців в Донецькій області, потім у Луганській. Треба перерозподіляти бюджет, збільшувати географію проекту. Ведемо консультації вимушених переселенців, представляємо їхні інтереси в судах, надаємо у разі потреби практичну допомогу, продукти харчування, предмети гігієни та інше».

Бюджет проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб в Україні» 1,7 млн. євро. Зокрема, з червня по кінець вересня юристами проекту надано консультації понад двом тисячам переселенців у трьох згаданих областях. Іншим вагомим напрямом є лікування онкохворих з числа внутрішньо переміщених осіб. Станом на серпень на Харківщині було зареєстровано 2300 пацієнтів з таким захворюванням. Нині, за словами Євгена Захарова, тримає підготовка до проведення тендерів із масштабної закупівлі ліків та житла для вимушених переселенців.

Діяльність проекту в м. Святогірськ Донецької області
Діяльність проекту в м. Святогірськ Донецької області

Гуманітарна допомога ЄС вимушеним переселенцям з Донбасу

  • ЄС є найбільшим надавачем допомоги Україні з початку конфлікту на сході. Разом із фінансовою допомогою від країн-членів, ЄС із 2014 року спрямував постраждалим «гуманітарки» на 242 млн. євро. Європейська Комісія окремо надала 42 млн. євро у 2014-2015 роках. 55% цих коштів спрямовано на підтримку гуманітарних проектів на територіях, які не контролюються українською владою, а потреби людей там є найбільшими.
  • Гуманітарні проекти, які частково або повністю фінансувалися Європейською Комісією і були втілені до червня 2015 року, допомогли 1 570 000 українцям. Понад 290 000 (18%) людей, яким була надана допомога, це  діти віком до 17 років. Понад 160 000 (10%) людей, які отримали допомогу, це  люди віком більше 50 років.
  • Гуманітарна допомога від ЄС для переселенців і біженців передбачає надання житла, медичної допомоги, води, засобів гігієни, грошової підтримки, покращення санітарних умов тощо. Допомога від ЄС часто надходить у вигляді готівки і ваучерів для максимальної зручності та поваги до людської гідності постраждалих людей. Люди, які отримують таку допомогу, можуть придбати за надані кошти необхідні речі у місцевих магазинах і на ринках, що також підтримує місцеву економіку.
  • На місцевому рівні Європейська Комісія надає гуманітарну допомогу у співпраці з гуманітарними організаціями-партнерами, такими як: «Людина в біді», Міжнародний комітет Червоного Хреста, УВКБ ООН, ВООЗ, МОМ, Врятуйте дітей, Датська рада з питань біженців, «Дії проти голоду», «Карітас», Норвезька рада у справах біженців, Міжнародна медична допомога (PU-AMI), Всесвітня продовольча програма (ВПП) та ЮНІСЕФ.
  • На сьогодні 32 громади в Україні отримують допомогу від ЄС у сфері створення робочих місць і прибутку, професійної підготовки та підвищення кваліфікації. Це громади у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях.
  • На проекти раннього відновлення для переселенців (зокрема, на ремонт будівель для поселення) було виділено 17 млн. євро із Фонду регіонального розвитку.
  • На проекти стабілізації спільнот, сприяння поверненню і примиренню переселенців, підтримки системи реєстрації переселенців було виділено 4,5 млн. євро з Інструменту підтримки миру і стабільності. Додаткові проекти перебувають на стадії планування та мають на меті підтримати уряд України у розмінуванні територій, постраждалих від конфлікту, і сприяти неконфліктному висвітленню проблем переселенців.
  • ЄС допомагає українським біженцям, які переселилися до сусідніх країн. Біженці у Білорусі та Росії отримують гуманітарну допомогу через організації Червоного Хреста в цих країнах.