Завдяки проекту ЄС та ПРООН дитсадок на Вінничині зимуватиме в теплі

Дитячий садок «Сонечко» у смт. Томашпіль Вінницької області заощаджує понад 6 тисяч кубометрів газу щороку завдяки проекту Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який співфінансується Євросоюзом. Отримавши в рамках проекту гранти, місцева громада витратила його на обладнання садочка сучасними вікнами, сонячними панелями на даху та іншими енергоощадними технологіями.

Дитячий садок «Сонечко» у смт. Томашпіль Вінницької області

Тепер дитсадок «Сонечко» виглядає як новий. Завідувач та місцеві мешканці детально розповідають, як все відбувалося.

Ремонт садка громада Томашполя розпочала 2013 року. Зламаний дах, старі вікна і відсутність теплої води – такою була будівля тоді. «Якби ви бачили фото нашого дитсадка три роки тому і порівняли з нинішнім, різниця вас би вразила», – розповідає Марина, мати двох хлопчиків, які ходять до «Сонечка».

Роботи з ремонту та витрат було чимало, тому громада скористалася можливістю отримати грант від проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

«2013 року ми провели реконструкцію та утеплення покрівлі вартістю 366 тисяч гривень. Тоді ЄС та ПРООН виділили на ремонт 80 тисяч гривень», – розповідає завідувачка садочка Олена Годна. Вражена першими результатами, 2014 року громада розпочала новий проект зі встановлення піддашків і сонячних панелей, а також оновлення системи опалення загальною вартістю близько 400 тис. грн. Цього разу ЄС і ПРООН надали грант у розмірі понад 229 тис. грн. Решту вартості покрили за рахунок місцевого бюджету і громади.

«Ми щорічно заощаджуємо понад 6 тисяч кубометрів газу і 300 кіловат електроенергії – щомісячно», – каже Олена Годна. На заощаджені кошти дитсадок придбав нові меблі для дітей – 59 трьохспальних ліжок та 8 шведських стінок. Також відремонтували харчоблок і пральню. Ну й діти тепер миють руки теплою водою, а це теж дуже важливо.

Завідувачка садочка Олена Годна демонструє нове енергозберігаюче обладнання

«Цінність цього проекту не лише в грошах, – говорить голова Томашпільської районної держадміністрації Олександр Закорчений, один із ініціаторів участі у проекті. – Наша громада стала більше згуртованою та активною». На думку голови, соціальні проблеми вирішуються ефективніше, якщо самі люди визначають їх і беруть у цьому активну участь.

Власне, це і було продемонстровано на прикладі ремонту дитсадка у Томашполі.

Контекст

Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» було розпочато 2007 року з метою поширення сталого соціально-економічного розвитку на місцевому рівні.

Протягом 2014-2018 років реалізують уже третю фазу проекту з загальним бюджетом 23,8 млн. євро, з яких 23 млн. євро – кошти ЄС, і 800 тис. євро – кошти ПРООН.

За підтримки проекту місцеві громади розбудовують партнерські відносини з органами центральної та місцевої влади, приватним сектором і міжнародними донорами. Завдяки цьому вони покращують місцеву інфраструктуру, створюють робочі місця, сприяють розвитку підприємництва та удосконалюють необхідні соціальні послуги (наприклад, освіту, медицину, постачання води та інші).

Отримайте більше інформації про проект МРГ на офіційному сайті www.cba.org.ua або на сторінці ПРООН в Україні – www.undp.org.ua та Фейсбук – http://www.facebook.com/UNDPUkraine