ПРООН та ЄС підтримують відновлення будівель для переселенців з особливими потребами, дітей та багатодітних родин

Віталія Маслій – мешканка міста Слов’янськ Донецької області. Ця гарна, тендітна й водночас сильна та смілива жінка під час бойових дій змушена була покинути рідний дім разом із чоловіком та маленьким сином. На долю родини Віталії випало немало випробувань. У їхньому помешканні були зруйновані всі комунікації, повністю були відсутні вода та тепло. «Війна принесла в моє життя багато горя, невпевненості у завтрашньому дні, страху за майбутнє моєї родини», ділиться наболілим жінка.

Сьогодні разом з іншими внутрішньо переміщеними особами (ВПО) з особливими потребами Віталія врешті знайшла тимчасовий притулок у Донбаському міжрегіональному Центрі професійної реабілітації інвалідів. Приміщення Центру в місті Краматорську було відремонтовано в рамках спільного Проекту ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ) у партнерстві з обласними, районними, місцевими органами влади та громадськими організаціями. У відновленій будівлі для інвалідів на візках створено можливості для проживання на всіх поверхах приміщення. У Центрі встановлено ліфт, створено систему подачі гарячої води, обладнані та відремонтовані індивідуальні санвузли. Сума безповоротної фінансової допомоги склала 660 тисяч грн.

Офіційне відкриття Донбаського міжрегіонального Центру професійної реабілітації інвалідів

Віталія стала однією з тих, кому довірили відкрити відремонтований об’єкт у Краматорську та урочисто перерізати стрічку до нового тимчасового помешкання. Цей об’єкт Проекту ЄС / ПРООН МРГ було офіційно відкрито для ВПО з особливими потребами в один день з іншим відбудованим приміщенням у місті Слов’янську. В ортопедичному корпусі санаторію «Слов’янський» повністю відбудовано третій поверх будівлі. Загальний бюджет робіт тут склав понад 960 тисяч грн., з яких сума безповоротної фінансової допомоги Проекту склала близько 770 тисяч грн. Усього в цих двох відремонтованих будівлях тимчасовий притулок знайдуть близько 400 ВПО з обмеженими фізичними можливостями.

«Сьогодні я стала жінкою, впевненою у власних силах та з професією, потрібною людям. Я вдячна Проекту ЄС / ПРООН МРГ за підтримку, хочу миру в країні та працювати на благо усіх її мешканців», говорить Віталія про своє життя в Донбаському Центрі професійної реабілітації інвалідів. Під час свого професійного навчання Віталія отримала соціально-психологічну допомогу та впевнилася в своїх можливостях. Нещодавно жінка взяла участь у Всеукраїнському конкурсі «Краса без обмежень» – 2015   від Донецької області, де здобула перемогу в номінації «Міс Шарм».

З 2014-го року в Донецькій області реалізується Третя фаза Проекту ЄС / ПРООН МРГ. У 8 районах області буде реалізовано 32 мікропроекти місцевих громад. У містах Димитров та Добропілля буде реалізовано новий компонент з розвитку міст Проекту задля кращого обслуговування міського житлового сектору.

Спільний Проект ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» також активно підтримує відновлення будівель для розміщення ВПО й у Луганській області. Так, у квітні-травні цього року одразу два об’єкти МРГ було офіційно відкрито на Луганщині – Лисичанський Центр соціально-психологічної реабілітації дітей та табір «Мрія» Кремінського району. Завдяки спільним зусиллям усіх сторін процесу – Проекту ЄС / ПРООН МРГ, місцевої влади та громадських організацій – обидві будівлі було повністю відремонтовано.

Нині завдяки ПРООН та ЄС понад 70 дітей з постраждалих регіонів знайшли тимчасовий притулок у відновленому приміщенні в Лисичанську. Для багатьох із них через різні сімейні обставини Центр став єдиним місцем, де ці діти врешті змогли знайти спокій та затишок. Протягом останніх десяти років приміщення Центру не ремонтувалося. Після проведених робіт у будівлі замінили вікна, відремонтували частину приміщень та санвузлів, ганок, утеплили фасад будівлі. У Центрі стало жити тепло та комфортно. Та найціннішим стали відгуки від самих дітей.

«Я приїхав сюди 6-7 місяців тому», розповідає 14-річний Діма з міста Первомайська Луганської області. «Неможливо порівняти умови Центру до ремонту та після. Тепер стало значно комфортніше. І я, й інші діти дуже любимо це місце. Я планую закінчити школу та піти навчатися на міліціонера. Я хочу бути міліціонером та захищати людей».

Тетяна Клімова, керівник дитячого Центру в Лисичанську,  разом з усім своїм колективом дуже піклується про дітей. Жінці відомі всі їхні історії та мрії: «У цих дітей дуже багато проблем та переживань. Та вони навчаються, товаришують один із одним, і це, безперечно, робить їхнє життя трохи кращим. Ми всі тут турбуємося про них!».

У таборі «Мрія» в місті Кремінна на Луганщині наразі розмістяться 80 внутрішньо переміщених осіб. Серед них є багатодітні родини, а також ті, що вже вирішили жити в місті Кремінній, але до цього знаходились на квартирах в скрутних умовах (наприклад в 1-кімнатній квартирі – по 18 осіб). Завдяки капітальному ремонту двоповерхового корпусу № 1 тут переселенці проживатимуть у сприятливих побутових умовах. У закладі замінено вікна та двері, встановлено модульну котельню та пожежну сигналізацію, замінено дах, відремонтовано всі номери та санвузли будівлі, а також системи каналізації, опалення, водо- та електропостачання. Загальна вартість мікропроекту становить понад 1,5 млн. грн.

Контекст

ПРООН спільно з Європейським Союзом підтримує проекти щодо відновлення соціальної інфраструктури із загальним бюджетом у понад 1 мільйон доларів. Спільний Проект ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ) у партнерстві з місцевою владою допомагає відновлювати місця тимчасового проживання, центри соціальної допомоги для найбільш вразливих груп – матерів з дітьми, людей літнього віку, а також осіб з обмеженими можливостями.

Проект ЄС / ПРООН МРГ наразі підтримує відновлення вже 23 об’єктів у семи українських областях – Дніпропетровській, Харківській, Полтавській, Запорізькій, Одеській, Донецькій та Луганській. По завершенні ремонтних робіт тут знайдуть тимчасовий притулок понад 3000 внутрішньо переміщених осіб.