Як заохотити «вразливих» споживачів інвестувати в енергоефективність?

З квітня 2015 року уряд розпочав поступове підвищення тарифів на енергоносії. Водночас було запроваджено програму субсидій на оплату енергоспоживання для соціально вразливих груп. Однак виникає проблема – отримувачі державної допомоги неохоче здійснюють заходи з енергоефективності, такі як встановлення лічильників, теплоізоляції та регуляторів тепла.

Проблеми ефективного енергоспоживання було обговорено на круглому столі «Енергоефективність: як підтримати вразливих споживачів», що відбувся у Верховній Раді 15 червня 2015 року.

houses_all-uaНа фото Святослава Павлюка ключового експерта проекту ЄС «Угода мерів – Схід»  – два сусідні будинки, перший із яких оснащений поквартирними лічильниками та регуляторами, а в другому таке обладнання відсутнє. За словами експерта, лічильники  у будинках – запорука економії енергоспоживання, а брак інформації та менеджменту споживання він називає головним бар’єром для підвищення енергоефективності у бюджетній сфері та в житловому секторі.

Українці споживають найбільше енергії серед країн Європи, але водночас малозабезпечені громадяни не готові сплачувати ринкову ціну за енергію. За словами заступника Голови Представництва ЄС в Україні Томаса Фрелессена, субсидії не вирішать проблем енергоефективності, а радше приховають їх, а найпершим кроком для вирішення проблеми ощадливого енергоспоживання є підвищення тарифів до їх реального рівня. «Це болючий процес, але він дуже необхідний… Разом з тим ЄС надає технічну і дорадчу підтримку Україні у реформуванні енергетичного сектору», – зазначив пан Фрелессен.  

На думку експерта Європейської комісії, члена Групи підтримки для України Кшиштофа Гєрульські, фінансова підтримка вразливих споживачів повинна бути лише засобом на короткотермінову перспективу, а у довгостроковому плані слід запровадити заходи з енергоефективності, такі як індивідуальне та всеохопне встановлення лічильників тепла та покращувати теплоізоляцію будинків. Експерт радить Україні прийняти закон про вимірювання споживання енергії для того, аби використання енергії стало більш відповідальним.

«Наступний законопроект, над яким ми працюємо, буде спрямований на те, щоб підвищувати поінформованість населення щодо способів економії енергоресурсів», – зазначив Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олексій Рябчин.

Посилаючись на досвід проведення інформаційно-просвітницьких кампаній з енергоефективності у Косово, економіст з питань енергетики Світового банку Ядвіга Семіколенова радить проводити дослідження громадської думки та адаптувати державні заходи з комунікації до потреб конкретних суспільних груп.

У країнах ЄС, наприклад у Ірландії, Польщі, Великій Британії та Нідерландах, моделі підвищення енергоефективностті ґрунтуються на стимулюванні конкретних суспільних груп – споживачів, постачальників енергії та ін. Зокрема, ірландська модель передбачає грантові програми для будівельних компаній на забезпечення споживачів енергозберігаючими приладами. Цей інструмент, крім підвищення енергозбереження, також надав підтримку підприємствам малого та середнього бізнесу у сфері будівництва та допоміг зберегти тисячі робочих місць в Ірландії.

Британська модель енергоефективності спонукає постачальників енергії пропонувати заходи з енергоефективності (бойлери, лічильники, теплоізоляцію) вразливим споживачам безоплатно або за значно зниженими цінами.

Державні заходи з енергоефективності у Нідерландах спрямовані на асоціації винаймачів будинків; вони  стимулюють власників і орендарів інвестувати у енергоефективність. Зокрема, у Нідерландах запровадили законодавчий інструмент, що регулює максимальну ціну оренди на основі сертифікату енергоефективності – що енергоефективнішим є будинок, то вищою ціна орендної плати, але нижчими рахунки за споживання енергії. Це рішення може бути ефективним для України у підтримці внутрішньо-переміщених осіб зі сходу, що винаймають житло у місцях переселення.

Українським споживачам важливо мати гарантії та розуміння переваг від енергозбереження. У цьому Україні стануть у нагоді уроки та рішення країн ЄС, де заходи з енергоефективності дієво втілюються, створюючи безпрограшні умови для всіх зацікавлених сторін.

Контекст

Круглий стіл «Енергоефективність: як підтримати вразливих споживачів» відбувся у рамках проекту «Рада за Європу», що започаткований Європейським Союзом і реалізовується Лабораторією законодавчих ініціатив. Проект спрямовано на підвищення рівня знань, пов’язаних з Євросоюзом, серед членів парламенту України і місцевих політиків шляхом проведення шести тематичних круглих столів. Особливу увагу приділено питанням реалізації Угоди про асоціацію та співробітництву між Україною та ЄС.