Електронне врядування в Україні: виклики і переваги

З часу Євромайдану та зміни влади в 2014 році політики та офіційні особи часто наголошують на пріоритетності розбудови в Україні електронного врядування. Це цілком слушно, враховуючи глобальний розвиток електронних технологій та успішні приклади інших держав, зокрема Естонії.

original_bigЕ-врядування суттєво оптимізує адміністрування, заощаджуючи час і гроші платників податків. Його розвиток в Україні є також однією з цілей спільної програми ЄС та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».

19-20 травня в приміщенні Національної академії державного управління за підтримки програми пройшла науково-практична конференція «Дні інформаційного суспільства – 2015»

Зокрема, експерт Ради Європи з Естонії Кармен Турк представила досягнення е-врядування в своїй країні. За її словами, Естонія стала першою державою, що перенесла весь спектр державного управління в Інтернет. Уже сьогодні 99% банківських трансакцій там проводять електронним шляхом. 95% громадян Естонії декларують свої доходи шляхом заповнення електронних форм, а 30% використовують систему електронного голосування e-vote під час тих чи інших виборів. В Естонії вам потрібно лише 15 хвилин, щоб зареєструвати власну кампанію, а особистий електронний підпис (Digidal ID) допоможе в подальшому документообігу. Крім того, держава не має права запитувати в громадянина одну і ту ж інформацію більше одного разу. Таким чином, естонці не заповнюють однотипні форми в кожній іншій державній інституції. Завдяки цілому комплексу змін із розвитку е-врядування, започаткованого ще на початку 1990-х, бюджетні витрати на адміністрування було скорочено на 90%. Все це стало можливим також завдяки тому, що майже 85% естонців є активними користувачами Інтернету.

В Україні процес розвитку е-врядування перебуває лише на початковій стадії. За словами представника компанії Google Олега Якимчука, є все необхідне обладнання для повноцінного функціонування електронного врядування, а ключовим викликом він назвав цифрову грамотність громадян та державних службовців. Цю прогалину компанія готова заповнювати, проводячи відповідні тренінги для державних службовців, університетів та представників малого і середнього бізнесу.

На законодавчому рівні в Україні триває підготовка Білої книги «Стратегія впровадження сучасних засобів та схем електронної ідентифікації в Україні». Також напрацьовано Зелену книгу з електронного врядування. Написання білої та зеленої книг передує розробці та прийняттю відповідних законодавчих актів, в даному випадку – у сфері електронного врядування. В попередні роки було ухвалено Закон «Про доступ до публічної інформації», що суттєво спростив спілкування громадян із органами державної влади. Також готуються нормативні документи, що регулюватимуть питання електронних звернень громадян та електронних петицій. Втім, це лише початок шляху – до повноцінного електронного врядування в Україні ще багато чого треба зробити.

Контекст
Спільна програма Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» має на меті покращити свободу, різноманітність і плюралізм медіа, а також сприяти ефективності системи захисту персональних даних. Також програма спрямована на відкритий, всебічний і сталий підхід до управління Інтернетом, що ґрунтується на правах людини і ставить людину в центр уваги. Крім того, програма сприятиме виконанню обов’язків і зобов’язань України перед Радою Європи, в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, наданого Євросоюзом Плану дій з візової лібералізації. Внесок ЄС до бюджету проекту становить 2,73 мільйона євро.

Більше інформації про проект: http://www.coe.int/en/web/kyiv/41