Допомога від ЄС для українського бізнесу: на що підуть кошти?

На саміті Україна-ЄС 27 квітня ЄС оголосив про надання нової допомоги для українського бізнесу. Це Ініціатива EU SURE – EU Support to Ukraine to Re-launch the Economy (Підтримка від ЄС Україні для відновлення її економіки)Вона має в своєму бюджеті 95 мільйонів євро та розрахована на період з 2016 до 2020 року.

P008481008Що ж у ній міститься?

  • EU SURE є частиною пакету допомоги від ЄС із бюджетом у 110 мільйонів євро, ухваленої у квітні 2015 року. Разом із неї ЄС також надав 15 мільйонів євро у рамках Інструменту технічної співпраці. Ці 15 мільйонів підуть на допомогу Україні в наближенні до законодавства ЄС. Також кошти підуть на зміцнення спроможності українських інституцій і на інфраструктурну допомогу в пріоритетних галузях Угоди про асоціацію.
  • EU SURE допомагатиме розвитку малих та середніх підприємств в різних регіонах України. Вона сприятиме відновленню української економіки, стимулюванню зростання та створенню нових робочих місць. Ця допомога також надаватиметься територіям, що потерпають від конфлікту, і сусіднім регіонам, що залучені до реінтеграції внутрішньо переміщених осіб.
  • На загальнонаціональному рівні EU SURE надасть технічну та консультаційну допомогу в сфері бізнесової політики. Мета – завершити дерегуляцію діяльності малого та середнього бізнесу. Також – сприяти реалізації національних та регіональних стратегій економічного розвитку. Програма створить інформаційний веб-портал для малого та середнього бізнесу. Вона також сприятиме участі України в програмах ЄС, які концентруються на розвитку приватного сектору (зокрема, Horizon 2020).
  • На регіональному рівні EU SURE надаватиме бізнесові консультації та поширюватиме підприємницькі навички серед українських малих і середніх підприємств. Ця допомога здійснюватиметься через центри підтримку бізнесу (ЦПБ), чия робота здійснюватиметься у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Центри підтримки бізнесу допоможуть поліпшити конкурентоздатність малих та середніх підприємств, сполучаючи місцевий малий бізнес із мережею місцевих консультантів та міжнародних промислових експертів. Консультаційна допомога бізнесу буде надаватися залежно від обсягу компанії та складності викликів, з якими вона стикається. Центри також допомагатимуть МСП знаходити фінансування та користуватися перевагами глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною.
  • EU SURE охопить принаймні 15 областей по всій Україні. Вибір економічних галузей, на які скеровуватиметься допомога, залежатиме від економічної специфіки регіону. Пріоритетами є сільське господарство, інноваційна діяльність, покращення надання державних послуг, інфраструктура, енергоефективність та зелена економіка. Утім, цей перелік не є вичерпним.

EU SURE  також спрощуватиме доступ українських малих та середніх підприємств до фінансових ресурсів. Вона забезпечуватиме синергію між послугами бізнесових консультацій, що їх надаватимуть Центри підтримки бізнесу, та Інструменту кредитних гарантій, на який ЄС виділив 40 мільйонів євро. Цей Інструмент працюватиме в зв’язці з Європейським інвестиційним банком. Він надасть місцевим комерційним банкам ефективний засіб для відповіді на зростання кредитних потреб малих та середніх підприємств.