Жан-Клод Юнкер: «За вами реформи – за нами підтримка»

Тоді як Україна заявляє про свою відкритість для іноземних інвестицій і шукає у скрутні часи міжнародної підтримки, ЄС заохочує її до реформування державного управління.

p_9183
Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк слухають промову Президента Європейської комісії Жан-Клода Юнкера

З одного боку, Україна має унікальний потенціал для економічного зростання у разі проведення проєвропейських реформ, з іншого – військовий конфлікт на сході. Про допомогу їй ішлося на представницькій міжнародній конференції, що відбулася 28 квітня в Києві.

У той час як керівництво України закликало до «нового плану Маршалла», ЄС традиційно відстоював принцип «більше грошей за більше реформ».

«Було досягнуто значного прогресу у проведенні реформ, але попереду ще більше роботи, і цей процес має бути сталим і заслуговувати на довіру», – заявив Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, оцінюючи успіхи України у реформуванні. Він також додав, що «між ЄС та Україною є чітка домовленість: за вами реформи, за нами підтримка».

Президент Юнкер оголосив нову програму фінансової підтримки у розмірі 1,8 мільярдів євро, яка «допоможе Україні впроваджувати реформи». Ця програма є частиною пакету підтримки, про який було анонсовано у березні минулого року. Загальний бюджет його становить 11 мільярдів євро, які буде надано у формі грантів та позик для макрофінансової стабілізації та сприянню проведенню реформ.

Віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс звернув увагу на повільний прогрес у сфері конституційної, судової та адміністративної реформ, додавши, що «чим довше затягувати початок реформ, тим вищу ціну доведеться заплатити».

Президент України Петро Порошенко
Президент України Петро Порошенко

Важливою новиною від європейських чиновників стало виділення 110 мільйонів євро для підтримки малого та середнього бізнесу у регіонах України. Цей грант покриє витрати на технічну підготовку українських компаній до стандартів та вимог ЄС.

Президент України Петро Порошенко запевнив іноземних колег про рішучість українського уряду впроваджувати реформи. Він також наголосив на потенціалі України щодо інвестування до неї, заявивши, що «Україна пропонує великі можливості в сільському господарстві, IT, енергетиці, сфері авіаційнії та космосу». Він зазначив, що «Україна входить до 10-ки країн-лідерів у сфері IT досліджень та аутсорсингу в світі».

Контекст

ЄС був і залишається найбільшим міжнародним донором України. Від моменту проголошення її незалежності ЄС надав їй 3,5 мільярди євро грантової (безповоротної) допомоги. Іншу значну підтримку надавали окремі держави-члени ЄС у рамках двосторонньої допомоги. Україна також отримала від ЄС 10 мільярдів євро кредитів на пільгових умовах. У попередні роки Україна щороку отримувала від ЄС в середньому 150 мільйонів євро у рамках Європейської політики сусідства.

У березні 2014 року ЄС ухвалив рішення надати Україні протягом наступних кількох років пакет допомоги обсягом у майже 11 мільярдів євро. Відтоді було погоджено низку конкретних кроків на коротку та середню перспективи з метою допомогти стабілізувати економічно-фінансову ситуацію в Україні протягом перехідного періоду, заохочувати її до політичних та економічних реформ і підтримувати інклюзивний розвиток на благо всіх українців.